ANAR SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI !

Anar Seçim Anketi Sonuçları !
Son yapılan anketler adeta 2011 genel seçim sonuçlarının fotokopisi gibi. AK Parti yüzde 51, CHP yüzde 24, MHP yüzde 13, BDP yüzde 7 civarında görünüyor.
 
2014 Mart'ta gerçekleşecek yerel seçimler öncesi partiler hazırlıklarını hız verirken, anket şirketleri de sandığın fotoğrafını çekmeye başladı. Akşam'a konuşan ANAR Genel Müdürü Dr. İbrahim Uslu, gündemin anketlere yansımalarını değerlendirdi:
 
DENGELER AYNEN KORUNUYOR
 
Yaptığımız araştırmalarda gördüğümüz şey, siyasi dengelerin aynen korunduğu yönünde. Yüzde 1'lik eksi ve artı yanılma payını da bırakarak söylüyorum, AK Parti yüzde 51 oranında görünüyor. CHP'nin oy oranında da bir değişiklik görünmüyor, yüzde 24-25 seviyesinde. MHP yüzde 13-14 bandında görünürken, BDP'nin oy oranı yüzde 7'de duruyor. Bu rakamlar, son genel seçimlerin (2011) neredeyse fotokopisi gibi.
 
4 SEÇMENİN 3'Ü ŞEHİRDE
 
Birincisi; adaylar metropol etkisiyle kıyaslandığında birincil değil, ikincil öneme sahip. İkinci öne çıkacak detay; artık Türkiye'de seçmenin yüzde 75'i büyükşehir sınırları içinde yaşıyor. Bu da, metropol etkisinden dolayı, önceki seçimlerdeki seçmen potansiyelinden farklı bir profil ortaya koyacak.
 
ÇÖZÜM SÜRECİ OYLARI OYNATTI
 
Çözüm süreci ilk açıklandığında seçmen bir reaksiyon verdi. Ancak sıcaklığı geçince, çoğunluk ait olduğu partiye döndü. Bazı bölgelerde çözüm süreci nedeniyle oylarda oynamalar da yaşandı. Doğu Anadolu ve Güneydoğu'da AK Parti'nin oranları yükseldi.
 
BÜYÜKŞEHİR YASASI ETKİLER
 
Antalya, Eskişehir gibi illerde CHP'nin adayları kişisel nitelikleriyle güçlü birer figürdü. Ancak, Büyükşehir Yasası'nın çıkması ve kırsaldaki seçmenin de büyükşehir için oy kullanacak olması, onların avantajlarını azalttı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

Yayında: 16 Yorum
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
 • SIRNAK73 2 yıl önce

  Gerçek Anket : AKP 42 CHP 29 MHP 17 BDP 6.8 DİĞER: YÜZDE 4

 • sdir 2 yıl önce

  ne oldu, işinize mi gelmedi, buraya yorum yapanlar hep sosyete,bencil çetesi, AK Parti bitmez, aklınıza sokun bunu, seçim sonuçlarda yine suratlarınızı görmek isterim, buradaki sosyete anketlerinde bile AKP 1. çıkıyor

 • e.mustafa berikman 2 yıl önce

  Ak partiyi ancak merkez sağ. bir parti yenilgiye uğratabilir.chp ve mhp tam muhalefet görevini yerine getiremiyor.kurulacak bir merkez sağ parti ak partiye giden milliyetci muhafakazar sağ oyları toparlarsa türkiyede siyasetde rayına girer.

 • sshbs 2 yıl önce

  ben ve çevremden en az 1000 oy bu kez MHP ye...bu anketleri nerede yapıyorlar merak ediyorum doğrusu....akp nin ne olduğu çıktı ortaya...uyuyan gözlerin uyanması dileğiyle...

 • Cevher kaya 2 yıl önce

  Hudapar doguda secimde rekor kiracak insaallah

 • seyfi 2 yıl önce

  akp mi kaldı. halen daha yalan anket peşindesiniz.

 • ADANALİ 2 yıl önce

  MHP'NİN OYU YÜZDE 25 CHP'NİN OYU YÜZDE 34'TE DOĞRUSU BU TAMAMMI!!!

 • manisahepar45 2 yıl önce

  hepar yer verelim anketlerde sayın anket başkanı

 • Çorumlu 2 yıl önce

  Ben size mantıklı ve olası bir anket açıklayayım şuan Akp:42 CHP:28 MHP:18 ancak şu pkk olayı bi açığa çıksın akp : 37 mhp :21 olur.

 • Dfg 2 yıl önce

  Size giren ne çıkan ne çapulcular:)) çekemeyin daha siz. Birileri ülkeyi bölmüş şimdiden. Gözün çıksın

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...