DENGE ARAŞTIRMA SON ANKET SONUÇLARI!

Denge Araştırma Son Anket Sonuçları!
17 Aralık operasyonunun 'yolsuzlukla mücadele' bahanesine vatandaşlar da inanmadı. Denge Araştırma'nın yaptığı ankete göre halk operasyonu 'paralel devlet'in komplosu olarak görüyor ve arkasında Gülen Hareketi'nin olduğuna inanıyor.

Siyaseti hedef alan ve emniyet destekli yargı darbesi girişimine dönüşen 17 Aralık operasyonundan sonra yapılan kapsamlı saha araştırmasından çok çarpıcı sonuçlar çıktı.

Denge Araştırma'nın 4-8 Ocak 2014 tarihleri arasında 25 ilde 3 bin 738 kişiyle yüz yüze görüşerek yaptığı ankete göre, halkın yüzde 53'ü 17 Aralık süreci ve sonrasında yaşananların arkasında Gülen Hareketi'nin olduğu görüşünde.

Yüzde 44,4 operasyonların AK Parti hükümetine karşı dış destekli bir komplo olduğunu düşünüyor.

Araştırmaya göre, devletin birçok kademesine sızmış olan 'paralel yapı' da halkın gündeminde. Ankete katılanların yüzde 68,6'sı devlet içinde 'paralel devlet' kurulmaya çalışıldığına inanıyor.

Bedduaya tepki

Fethullah Gülen'in büyük tepki çeken ve sonrasında Cemaat'in girişimleriyle internet sitelerinden kaldırılan bedduasını, ankete katılanların yüzde 80'i 'olumsuz' bir davranış olarak buldu. Gülen'in bedduasına destek verenler ise yüzde 12,5 oranında.

17 Aralık sürecinden sonra polis teşkilatında emniyet müdür ve şube müdürlerinin görev yerlerinin değiştirilmesine ise büyük oranda destek var. Polis teşkilatındaki görevden alma ve atamaları doğru bulanlar yüzde 51, yanlış bulanlar ise yüzde 29 oranında. Operasyonlar, dershaneler kapatılacağı için yapıldı görüşü ise halkı ikiye bölmüş durumda. Bu görüşe katılanlar yüzde 45,4, katılmayanlar ise yüzde 46,2 oranında.

Ekonomi zarar gördü

Ankete katılanlara, 17 Aralık polis-yargı darbe girişiminin Türkiye ekonomisine zarar verip vermediği de soruldu. Halkın yüzde 51,7'si '17 Aralık ülke ekonomisine zarar verdi' derken, yüzde 34,'ü 'az zarar verdi', yüzde 6,1'i ise 'hiç zarar vermedi' düşüncesinde.

Araştırmaya göre halkın yüzde 54,7'si de sürecin aile ekonomilerinin olumsuz yönde etkileyeceği endişesini taşıyor. 17 Aralık'ın ekonomiye zarar vermesinde sorumlu tutulan başlıca aktör ise yüzde 21,6 oranı ile dış güçler.

Halkın yüzde 15,7's, soruşturmalarda adı geçenleri, yüzde 14,9'u ise Gülen Hareketi'ni işaret ediyor. Hükümeti sorumlu tutanlar ise yüzde 10,6. Halkın yüzde 65'i 'yaşananlar Türkiye siyasetine zarar verdi' yorumunu yaparken, 'fayda sağlamıştır' diyenlerin oranı ise yüzde 14,3 çıktı.

25 ilde yapıldı

04 - 08 Ocak 2014 tarihleri arasında Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak illerinde yapılan araştırmaya 3 bin 738 kişi katıldı. Yüz yüze yapılan görüşmede deneklerden; 17 Aralık süreci ve siyasetteki yansımaları, olası milletvekili seçimleri, 30 Mart yerel seçimleri, Başbakan ve hükümetin başarı profili, Türkiye'nin ekonomik durumu ve Türkiye'nin en önemli sorunlarını ele almaları istendi.

ANKET SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN


Kaynak: Yeni Şafak

Yasal Uyarı: Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

Yayında: 15 Yorum
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
 • SOKRATES 2 yıl önce

  Yolun sonu görünüyor melih sen anladın onu. oglunda sende kına getirdiniz ankaraya dydum ki şöförler odasının seciminide kaybetmişsin hayırlısı olsun ankaraya bay bay yap bakim oglimm.:))))

 • akp yalakalari 2 yıl önce

  gene akpnin kalemsorlerince hazrlanmis dogrulugu olmayan bir anket! neymis paralel devletmis, komploymus yesinler sizin komplonuzu..yersen tabi!! ama yemiyor be millet artik..

 • klasik yandas akplilere yaptirilmis anketi 2 yıl önce

  yalaka anketcilerine yaptirilmis halki enayi yerine koymaya calsan bir ankettir.milleti salak mi sandiniz siz? rüsveti komplo sözcükleryle örtbas etmeye calisamassiniz, yediiniz , caldiniz, hirsizssiniz ve sandikta bunun hesabini vereceksiniz,sonrada yüce divanda yargilanacaksiniz!!

 • aysekar 2 yıl önce

  Yeni safak ve gibileri ancak kendilerini kandirirlar, aldiklari ah, lar onlarin hakkindan gelir nasil olsa.iyiki ahiret ve hesap var. Orada sizi kim kurtaracak. Yediginiz haklari fitil fitil burnunuzdan getirirler. Unutmayin

 • AsilTürk 2 yıl önce

  bu yazıyı kime neye göre yazıyor amerika senelerce yanındayken onları hükümete getirirken bir şey yok; bu yolsuzluklar ortaya çıksın ardından amerika yapıyor de. şimdimi kötü oldu amerika

 • hadi ya 2 yıl önce

  Başbakan Erdoğan için özel anket çalışmaları yapan şirket. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Yıldız. Başbakan Erdoğan’la ilk siyasete atıldığı yıllardan beri çalışıyor. AKP İstanbul Milletvekili Zeynep Karahan Uslu da şirkete danışmanlık yapıyor.

 • Adanali 2 yıl önce

  Bence bu anket sonuçları yanlı

 • ak gençlik 2 yıl önce

  arkadaşlar her yorumunuzda nefret var bu nefret dolu sözlerele bir şeyi halledemeyiz bakın türkiyeyi güzel günler bekliyor bunları size sağlayan tek bir lider var oda dünya lideri sayın başbakanımız recep tayyip erdoğan beyefendi başka kimse yapamaz nankör olmayın

 • heryer b*k kokuyor 2 yıl önce

  akp iyice pisliğe bulaşdı her yer b*k kokuyor,b*k kokuyu önlemek için şaşkın ördek gibi bilinçsizce sağa sola saldırıyorlar,sabah görev verdiği polisleri akşam görevden alıyorlar,küçük bir örnek size

 • cCc bozkurtlar 2 yıl önce

  bir sahtekar anket firması daha ulan oğlum sizi seçimde göreceğiz sizin anketlerinizmi doğru yoksa halkın dürüstlüğümü göreceğiz bizim halkımız vicdanlı ve aynı zamanda sabırlıdır sizin gibi sahtekarlara pabuç bırakmaz utanmaz adamlar bir de çıkmışlar anket yapıyorlar

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...