GENAR SON SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI

Genar Son Seçim Anketi Sonuçları

GENAR Araştırma Şirketi'nin 19 Eylül-4 Ekim 2012 tarihleri arasında, 17 il ve bu illere bağlı 47 ilçede, 2 bin 100 kişi ile görüşerek yaptığı Türkiye sosyal, ekonomik ve politik analizi, çarpıcı verileri ortaya koydu.

Ankete katılanların yüzde 51.2'si, muhtemel bir milletvekili genel seçimi olması durumunda AKP'ye oy vereceğini belirtti.

Olası bir seçimde CHP 26.5,

MHP yüzde 12.4

BDP ise yüzde 7.3 oy oranına sahip oldu.

Muhtemel bir yerel seçim olması durumunda da AKP'nin oy oranı yüzde 51.6.

Onu 27.2 ile CHP,

11.3 ile MHP

7.3'lük oy oranı ile BDP takip ediyor.

Katılımcıların yarısından fazlası, yani yüzde 59.5'i Recep Tayyip Erdoğan'ı olası bir başkanlık sisteminde başkan olarak görmek istediklerini söyledi.

Rakiplerinin toplamından çok daha fazla oy alan Erdoğan'ı yüzde 17 ile Kemal Kılıçdaroğlu

yüzde 5.5 ile Devlet Bahçeli izlerken,

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yüzde 4.4 oy oranına sahip oldu.

Ankette katılımcılara, Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki yeni CHP'nin 2015 seçimlerinde başarılı olup iktidara geleceğini düşünüp düşünmedikleri de soruldu. Bu soruya yüzde 79.2 oranında 'hayır ' cevabı alınırken 'evet ' diyenlerin oranı yüzde 20.8'de kaldı.

Anket, son dönemin en hassas konularından biri olan PKK'ya seçmenin bakış açısını da gözler önüne serdi. Ankete katılanların yüzde 61.3'ü PKK için 'Kontrolü yabancı devletlerin elinde olan bir örgüttür ' derken, yüzde 15.6'sı 'Kürt meselesi ve Kürtlerin özgürlüğü için çalışan kontrolü elinde olan örgüttür ' tanımlamasına katıldı.

BDP'li milletvekillerinin PKK'lılarla kucaklaşmasını nasıl değerlendirdikleri sorulan katılımcıların yüzde 73.2'si 'PKK'nın reklamını yapmak ve PKK'yı meşrulaştırmak için yapılmış bir olaydı ' ifadesini uygun bulurken;

yüzde 72.9'u 'Halkı galeyana getirmek için yapılmış bir olay ' olduğunu belirtti. Katılımcıların yüzde 89.4'ü ise bunun sadece duygusal bir karşılama olmadığına inandıklarını söyledi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

Yayında: 4 Yorum
 • batman 3 yıl önce

  öcalan dışları çıkınca konuşuruz

 • VEYSEL AYDINER. 3 yıl önce

  DURMAK YOK YOLA HİZMETE DEVAM!!!!HER ŞEY DAHA GÜÇLÜ MÜREFFEH BİR TÜRKİYE İÇİN.SAYGILARIMLA.

 • yunus emre 3 yıl önce

  milliyetçi hareket cCc inşallah oylarımız yukselecek

 • hüseyin çetin 3 yıl önce

  haalamı tayyip? zamlar az geldi heralde. adam padişah gibi yaşasın biz 3 kuruş paraya günde 15 saat çalışalım. Hakkım haramdır. Ey millet gözünüzü açın 2 rekat sözde namaz kılıp kendi keselerini dolduruyo bunlar