logo

GENEL SEÇİMLER ERKENE ALINABİLİR! İŞTE GEREKÇESİ

Genel seçimler erkene alınabilir! İşte gerekçesi
Tarih:
04 Mart 2018
Okunma:
5328

2019 Milletvekili Genel Seçimleri ile Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 3 Kasım 2019 Pazar günü yapılacak gibi görünmüyor. Ak Parti ve MHP arasında yapılan anlaşma gereği iki parti şimdilik genel seçimlere ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ittifak yaparak girecek. Ak Partililer ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti ve MHP'nin oy kaybı yaşadığının farkında. Bu yüzden Saadet Partisi ve Büyük birlik Partisi'ni de yanında görmek istiyor. 4 Sağ parti birlik olduğunda CHP-HDP ve İYİ Parti yalnız kalacak. 2019 seçim anketleri için tıklayın.

Seçim meydanlarında toplum iki kuruptan birine sarılmak zorunda kalacak. Yüzde 65'i sağ görüşlü olan Türk toplumunuın büyük çoğunluğu da Ak Parti etrafında toplanan Ak Parti-MHP-BBP-Saadet bloğuna oy verecek. Böylece yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı da mevcut Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan olacak.

Saadet Partisi yönetimine yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre, Saadet Partisi tüm ısrarlara rağmen bu birlikteliğin içinde olmayacak. Kamuoyu önünde de defalarca dile getirmesine rağmen Erdoğan ve diğer üst düzey Ak Partililer, Saadet Partisi'ni ittifaka çekebilmek için türlü yollara başvuruyor. Dün ortaya atılan bir iddiaya göre Ak Partililer, Saadet Partisi'nin ittifaka dahil olması durumunda 2 bakanlık ve 20 milletvekilliği ile hazine yardımı alabilmelerinin önünü açacak bir teklifte bulundular. Tüm bu teklifleri bir şartla kabul edebileceğini dile getiren Saadet Partisi Genel Başkanı, Ak Parti'nin bu güne kadar uyguladığı bir dizi siyasetten geri dönmesini şart koştu.

Kulislerden gelen bilgilere göre Saadet Partisi;


Kamuoyu önünde Ak Parti yetkililerince bir özeleştiri yapılması, yapılan yanlışların itirafı ve Milli bir ekonomi oluşturmak için özelleştirmelerden vazgeçilip istihdamın Türkiye kaynaklı olacağının deklare edilmesi durumunda bu ittifakın içinde yer alabilir. Saadet Partisi'nin de ittifata olması Erdoğan'ın elini hiç olmadığı kadar güçlendirir. Son günlerde CHP ve HDP'nin PKK-PYD ile, İYİ Parti'nin de FETÖ ile ilişkilendirilmesi ile "Milli İttifak" söylemi karşısında "Milli olmayan bir cephe" geliştirilmeye çalışıldığını görüyoruz. Böyle bir durumda da Milli İttifak hiç olmadığı kadar büyük bir kamuoyu desteği alabilir. 

Erken seçim 2018 yılı Eylül ayı içinde


Bazı kaynaklardan gelen bilgiler ve iddialar 2018 yılının Eylül ayı içinde milletvekili genel seçimlerinin yapılabileceği yönünde. İttifak çalışmalarının, askeri harekatın olduğu, kamuoyunda birçok sorunun dillendirildiği bir dönemde tamamlanmaya çalışılması bu iddiayı doğruluyor. Partilere göre değerlendirildiğinde de HDP hiç olmadığı kadar güçsüz ve halk desteğini kaybetmiş durumda. İYİ Parti henüz toplumun içinde tam olarak tanınamadı. Televizyon kanallarından beklediği desteği göremeyen Meral Akşener, Erdoğan karşısında güçlü bir aday olarak da görülmüyor. Savaş ortamında şehitlerin geldiği bir dönemde PKK-PYD'ye "Terör örgütü" diyemeyen bir CHP'de seçmen tarafından en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Tüm bunları doğru bir biçimde okumaya çalışan Erdoğan, 2015 yılı Kasım ayında yapılan seçim sonuçlarını da dikkatle inceletiyor. 

Eğer ittifak 2015 yılı seçimlerinde yapılsaydı2018 erken seçim haberleri
2015 seçimlerinde zayıf bir karakter olan Ahmet Davutoğlu ile 317 milletvekili çıkaran Ak Parti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi çok güçlü bir karakter ve MHP-BBP'nin de desteği ile 367 bandını aşmayı hedefliyor. HDP'nin simge isimlerinden Selahattin Demirtaş'ın da içinde olduğu milletvekilleri hapse atıldı. Bazı vekillerin de milletvekilliği düşürüldü. HDP'nin de eski dönemdeki kadar oy alamayacağı düşünülüyor. 367 milletvekilini çıkaran Ak Parti istediği anda anayasa değişikliğini tek başına yapabilecek. İsterse Cumhurbaşkanlığı seçimlerini beklemeden tüm yetkileri Erdoğan'a verebilecek. 

2019 yılında yapılacak bir Milletvekili seçimleri ile Cumhurbaşkanlığı seçiminin beraber yapılacak olması Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığını tehlikeye atabilir. Şöyle ki, şimdiden Cumhurbaşkanlığına aday isimler ortaya çıkmaya başladı. Her parti kendi adayını çıkarır ve ilk turda oylar dağılırsa, Erdoğan yüzde 50 bandını aşamayabilir. İkinci tura da Meral Akşener gibi hem sağdan hem soldan hem de Kürt seçmenden oy alabilecek bir aday kalırsa Erdoğan zorlanabilir, hatta tüm imkanlara rağmen seçimi kaybedebilir. Erdoğan'ın, erken seçimlerden 367 milletvekili ile çıkararak, anayasayı değiştirme çoğunluğunu elde etmesi, seçimlerde kaybetme riskini de ortadan kaldıracaktır. 

Kaynak: secimanketi.tv

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 2 Yorum

Eren
Bence de erken seçim olacak...
Süleyman Tuna
Ya arkadaş şu adama akıl vermeyin kendi kendini bitirecek zaten

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi adaya oy vereceksiniz?

Oy Ver
Sonuçları Gör