logo

KUANTUM ARAŞTIRM ŞİRKETİ GÜVEN ANKETİ

Kuantum Araştırm Şirketi Güven Anketi
Tarih:
11 Mart 2018
Okunma:
284

Türkiye'nin yeni anket şirketlerinden Kuantum Araştırma Şirketi yaptığı son ankette güben duyulan kişi ve kurumların hangileri olduğunu belirlemeye çalıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a güven duyanların ne kadar olduğu konusu son aylarda iyice merak konusu olmuştu. Peki Türkiye'nin en güvenilen kururmlar sıtalamasında ilk sırada hangi kurum yer aldı? Tüm bu soruların yanıtını Kuantum Araştırma Şirketi'nin araştırma sonucundan görebilirsiniz.

Araştırmanın Künyesi:

Araştırma kaç ilde yapıldı? 26 İl

Araştırma kaç kişi ile yapıldı? 1500

Aşatırma ne zaman yapıldı? 2018 yılı Ocak ayında

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a güvenenlerin oranı yüzde 50

Ak Parti iktidarı ve hükumete yakın medya şirketlerinde anket sonuçları başarı olarak gösterilirken, muhalif kesimler anket sonuçlarını Erdoğan için hüsran olarak niteliyor. Yüzde 50 güven demek her 2 kişiden 1'inin güven duyması demek olsa da, tarafsız bir cumhurbşkanının bu oranın çok çok üzerinde bir güven oluşturması bekleniyor. Erdoğan'a çok güvenenlerin oranı yüzde 33,3 olurken Güveniyorum diyenlerin oranı yüzde 15,4'te kaldı. Cumhurbalkanı'na güvenmeyenlerin oranı yüzde 44,6 oldu.

Cumhurbaşkanı Güven anketi 2018

 

Siyasal İktidara güven oranı ne kadar?

2018 yılı Ocak ayının verilerini taşıyan anketin İktidar partisi AK Parti ile ilgili sonuçları da dikkat çekiyor. Ak Parti hükumetinin son yıllarda yaptığı icraatlarını çokça eleştiren CHP'nin toplum gözünde ne kadar başarılı olabildiği de bu sonuçlarla ortaya çıkıyor. Ak Parti'ye Türk halkı ne kadar güven duyuyor sorusunun yanıtı şöyle:

Ak Parti güven anketi 2018E

En güvenilen kurum Türk Silahlı Kuvvetleri oldu

Türk halkı güven konusunda Ergenekon ve Balyoz gibi TSK'ya darbe girişimleri ile 15 Temmuz Darbe Girişimi gibi siyasal iktidara darbe konularında gündeme gelmesi sonucunda güven kaybı yaşamıştı. Son aylarda PKK ile içerideki kararlı mücadelesi ve Suriye topraklarında başlatılan harekat sonrası vatandaşın gözünde tekrar en çok güven duyulan kurum oldu. Kuantum şirketinin anketinde TSK'ya çok güvenenler ve güvenenlerin oranı yüzde 69,2 oldu. TSK'ya güvenmeyenlerin oranı ise yüzde 16,3'te kaldı.

Türk halkı askere güveniyor mu

2018 yılı güncel anketleri ve araştırmalarında Kururmlara güven kategorisinde Avrupa Birliği'ne güvenin ne düzeyde olduğu araştırıldı. İşte Türk halkının AB'ye duyduğu güvensizlik.

Avrupa Birliği anket sonucu,

Peki Türk halkı muhalefet partilerine güveniyor mu? MHP'nin artık iktidarın bir ayağı olduğunu varsayarsak bu sonuçlar CHP'yi daha çok ilgilendiriyor. Türkiye'de muhalefete güven oranı yüzde 62,2 oldu. Bu da demek oluyor ki Tükiye'deki her 10 kişiden 6'sı muhalefete güvenmiyor.

CHP anket sonucu

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi adaya oy vereceksiniz?

Oy Ver
Sonuçları Gör