ORC 2014 YEREL SEÇİMLERİ ANKET SONUÇLARI

ORC 2014 Yerel Seçimleri Anket Sonuçları

2014 yerel seçimlerine 1 yıl kala siyasi partiler sahadaki çalışmalarına start verdi. Bazı partiler belediye başkanı adaylarını açıklamaya başladı. Türkiye'nin üç büyük kentinde kıyasıya bir yerel seçim yarışı yaşanacağa benziyor.

Peki son anketlerde Türkiye'nin 3 büyük kentindeki son oy durumu ne? Hangi partinin hangi adayı anketlerde ön plana çıkıyor?

ORC'nin yaptığı son ankette AK Parti, CHP ve MHP'nin 3 büyükşehirdeki yarışı ve adayların oy oranları yer alıyor.

MUHARREM İNCE SARIGÜL'Ü GEÇTİ

Mart ayında yapılan ankette 'CHP'nin İstanbul adayı kim olsun' sorusuna ankete katılanların yüzde 26.8'i CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce'yi seçti. CHP'li katılımcıların ikinci sıradaki ismi ise yüzde 25.1'le Gürsel Tekin'di. CHP'nin İstanbul adayı olup olmayacağı bir türlü netleşmeyen Mustafa Sarıgül ise yüzde 23.5 oranıyla üçüncü sırada yer aldı.

AK Partili seçmenin İstanbul adayı ise çok net. Ankete katılanların yüzde 46.1'i İstanbul adaylığı için Kadir Topbaş'ı seçerken yüzde 24.8'i de Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı seçti,

"Bugün seçim olsa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy verirsiniz?" sorusunda ankete katılanların yüzde 46.5'i AK Parti'yi tercih ederken yüzde 30.1'i de CHP'yi seçti. MHP ise yüzde 6.2'de kaldı.

ANKARA YARIŞINDA GÖKÇEK ÖNDE

ORC anketine göre Ankara'daki CHP seçmeni yerel seçimlerde Belediye Başkan Adayı olarak Murat Karayalçın'ı görmek istiyor. Ankete katılanların yüzde 33.4'ü Murat Karayalçın'ı belediye başkan adayı olarak görmek istedi.

AK Parti'de ise ankete katılanların yüzde 48.2'si Melih Gökçek'i tekrar büyükşehir belediye başkan adayı olarak görmek istiyor. İkinci sırada ise yüzde 19.4'lük oranla Ali Babacan yer alıyor.

'Bugün seçim olsa Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oy vermeyi düşündüğünüz parti hangisi?' sorusuna ankete katılanların yüzde 44.3'ü AK Parti yüzde 34.7'si ise CHP dedi. MHP yüzde 10.6'da kaldı.

AK PARTİ İZMİR'DE FARKI KAPATIYOR

CHP'nin kalesi olarak gösterilen İzmir'de CHP ve AK Parti arasındaki fark kapanıyor. ORC anketine göre CHP'lilerin İzmir adayı olarak görmek istedikleri isim yüzde 40.9'la Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan. Şimdiki başkan Aziz Kocaoğlu ise yüzde 28.5'lik bir oy oranı alabildi.

AK Parti'de ise biri eski iki bakan listenin zirvesinde. AK Partili seçmen İzmir'de yüzde 52.5'le Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı görmek isterken, Ertuğrul Günay yüzde 20.8'le ikinci sırada.

'Bugün seçim olsa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oy vermeyi düşündüğünüz parti hangisi?' sorusuna ankete katılanların yüzde 41.1'i CHP derken yüzde 38.5'lik kesim ise AK Parti dedi. MHP ise yüzde 7.2 oranında kaldı.

Haberin Galerisi İçin Tıklayın

Yasal Uyarı: Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

Yayında: 10 Yorum
 • mehmet ali teber 3 yıl önce

  selamün aleyküm ne hikmet tirki kimse anketlerde saadet ten bah setmiyor millet aslına dönüyor herkes gizlesede saadet güm bür gümbür geliyor alalhın izniyle allaha emanet olunuz selamün aleyküm.

 • altay tutar 3 yıl önce

  hayatımda akp oy vermem ama bınalı yıldırım olursa ızmır ıcın evet

 • sinan 3 yıl önce

  anket yanlı geldi melih gökçekin ankarada hiç şansı yok hele hele oyların yarısını alması imkansızz

 • gariban 3 yıl önce

  üç seçimde oy verdim zerre misgal fayda görmedim hadi ben görmedim önemli degil başbakanı seviyorm ama dördüncü oyu vermeyecegim gariban yine gariban ezilen horlanan yine gariban bu sefer oyum ilk kezde olsa BBP sine

 • chp 3 yıl önce

  sanmıyorum akpye buralardan oy çıkacağını istanbuldan muharrem ince olursa chp alır,izmir ve ankarada chpnin yani akp çok oy kaybedecek bekleyip göreceğiz seçime şunun şurasında ne kaldı sayılı zaman çabuk geçer akp bu sefer olmayacak biz öğretmenlerin canını çok yaktın biz annelerin canını çok yaktın sadece senden işimizin başında olmak istedik ayrıca türkiyede cezaevleri çoğunluktaysa orada cahillik en yüksek seviyede olur cezaevleri yerine bu insanlara iş sahaları açılsaydı orada suç işleme oranıda azalırdı cezaevleri yapılarak insanlar suça teşvik edilmiş oluyor.oylar chpye.

 • emekli 3 yıl önce

  Adana,mersin mhpnin.gaziantep,hatay,antalya, izmir chpnin.ankarada iyi bir adayla chp alabilir.istanbula muharrem inceyi koyarsa chp topbaşı sallar.

 • mehmet 3 yıl önce

  Ankara, İstanbul ve İzmir'i CHP ; Kayseri, Konya ve Erzurumu AKP alır. Adana, Mersin üç parti arasında, Antalya, Hatay, Antep CHP ve AKP arasında geçer. Diyarbekir, Mardin ve Van BDP nin olur.

 • Sezgin Türk 3 yıl önce

  Ankarayı Gökçek Kazansın...Eşşek Gibi Anırırım KIZILAY MEYDANINDA..!!! ANKARALI VATANDAŞ, VATANPERVERDİR...! MELİH GİBİ PKK AÇILIMCILARINA OY VERMEZ...! HELE HELE NETENYAHU PANKARTIYLA MELİH GÖKÇEK BİTMİŞTİR....!!!

 • ALİ GÖKGÖZ 3 yıl önce

  DİĞER TÜM ANKETLERİ İNCELEDİM BİRTEK BU ANKET AKP Yİ BUKADAR ÇOK ABARTILI GÖSTERMİŞ MERSİN MHP % 100 GARANTİ HAYDİ ANKARA SIRA SENDE GÖSTER GÜCÜNÜ YIK MELİH İ....

 • zeynel ulaş 3 yıl önce

  ankaradan akp ye oy cıkmaz melih gökcek çoktan kotasını doldurdu .mhp ve chp kapışır sanırım mhp alır.