Eğitim Devam Eden Anketler

Seçim Anketi nedir? Kamuoyu yoklamaları ne işe yarar?

Bir konuda insanların neler düşündüğünü anlayabilmek için yüz yüze, telefonla ya da online olarak internet ortamında fikir belirleme sürecine anket denir.

Anket ve araştırmalar seçimler öncesinde yaygınlaşsa da, Türkiye’de ilk güncel anketin ne zaman ve ne için yapıldığı merak ediliyor. Araştırmalar sonunda Türkiye’de ilk anketin 1921 yılında henüz Kurtuluş Savaşı bitmeden, Cumhuriyet ilan edilmeden yapıldığı ortaya çıktı. Seçim anketi tabiri o günlerde çıkmasa da bu bir başlangıç oldu.

Seçim anketi de ilk kez böylece başladı

TBMM’de yapılan ankette ülkenin öncelikleri belirlenmeye çalışıldı. Savaş durumunun devam etmesine rağmen milletvekillerinin neler konusunu gündeme aldığı da ortaya çıktı. Mustafa Kemal Atatürk’ün telkinleri ile Necmettin Sahir Sılan tarafından TBMM’de yapılan güncel ankette 'Kazanılacak olan ulusal bağımsızlık savaşımızın bolluk getirici ve verimli olması neye bağlı?' diye soruldu. Sorulan bu soruya vekillerin cevapların oranı da dikkat çekiciydi.

Milletvekilleri, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının ardından bolluk ve refahın daim olabilmesi için ilk şartın Ekonomik gelişme olduğunu ifade etmiş. 1921 yılında Marif Kongresi’nin de toplanması ile önemi vurgulanan Eğitim ise bir diğer önemli madde olmuş.

Ankete katılanların yüzde 43’ü Eğitime önem verilmesi, cahillikle mücadele edilmesi gerektiğini düşünüyor. Milli egemenliğin perçinlenmesi ve halkın egemen olması üzerinde durmuşlar. O dönemin vekillerinin de günümüzde çokça konuşulan gecikmeyen adalet, adil yönetim ile yargı uygulamalarının öneminden bahsedilmiş. Büyük bir çoğunluk da milli birlik ve beraberlik ile kamuoyunun sevgi ile yönetilmesi gerektiğini savunmuş.

Seçim anketi nasıl yapılır?

Kamuoyu yoklamaları bir bölgede yaşayan insanların belli bir konuda neler düşündüğünün saptanması amacıyla seçilen örneklem ile yapılan güncel anket ve araştırmalardır. Örneğin Türkiye’nin en tarafsız güncel anket şirketi hangisidir? Sorusuna yanıt aramak için tüm ülkeye bunu sormamız ve verilen cevaplara göre en tarafsız anket şirketini bulabiliriz. Ancak tüm nüfusu bu yoklamaya katmak çok güç ve maliyetlidir. Bu yüzden tüm nüfusun görüşünü yansıtabilecek bir örneklem belirlenir ve bu örneklemde yer alan bölgelerdeki insanlara sorulur.

Seçim anketinde en tarafsız araştırma şirketleri

Çıkan sonuçlara göre de en tarafsız seçim anketi şirketi belirlenmiş olur. Ülkemizde daha çok seçim anketleri ve siyasi güncel anketler ile kamuoyu yoklamalarına yer veriliyor. Demokratik ülkelerde güncel anketler her konuda yapılır. İnsanların eğilimleri her platformda ölçülmeye çalışılır. Arama motoru Google’nin bu kadar büyümesinin arka planında kullanıcıların her hareketini ölçerek buna göre çözümler üretmesi yatmaktadır.

Seçim anketi tv bu konuda ilk oldu

Biz de seçim anketi tv (https://secimanketi.tv) olarak sizlerin neler istediğinizi ortaya çıkararak, iktidarların ülkede bu yönde uygulamalara gitmesini sağlamak çabasındayız. Tüm kamuoyu araştırma şirketlerinin güncel anket sonuçlarını ve seçim anketi sayfamızdan ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

MECLİS SANDALYE DAĞILIMI

Seçili Toplam : 0 Toplam : 600