ANDY-AR ARAŞTIRMA ŞİRKETİNE GÖRE MAYIS AYINDA SON DURUM

Araştırma şirketi Andy-Ar 7 Haziran 2015 için en son genel seçim anketi sonuçlarını açıkladı. Andy-Ara göre HDP hala barajı aşma veya aşmama noktasında bir belirsizliğe sahip.

[ 1/7 ]

Muhalefet partilerinin pozisyonları beyannamelerle ilişkilendirildi çünkü beyannamelerinde gündem yaratan ve aslında iktidar partisini peşine takan vaat süreci yaşandı. Bundan önceki seçimlerde AK Partiyi takip etmek durumunda kalan muhalefet partileri bu kez iktidar partisini peşine takan bir pozisyon almış oldu.

[ 2/7 ]

Andy-Ar şirketinin patronu Faruk Acar: AK Parti şu anda yaklaşık olarak yüzde 43-44 civarında bir oy oranına sahip. Önümüzdeki günlerde, son bir haftada nelerin gelişip gelişmeyeceğini de yaptığımız araştırmayla daha net ifade edebiliriz ama bugün itibariyle elimizde olan verilen bize bu oranı gösteriyor.

[ 3/7 ]

Bizim daha önce kamuoyuyla paylaştığımız araştırmamıza göre CHP için bulduğumuz netice yüzde 23.5ti. Bugün, 24-25lere doğru ilerleme ihtimali olan bir konuma sahip.

[ 4/7 ]

MHP 17ler dolayında oturdu. Yaptığımız araştırmaların bazılarında 17.5, diğerinde 17.2, bir diğerinde 17.8 buluyoruz. Yani, genel itibariyle MHP ile alakalı bir değişimin olmadığını görüyoruz. Fakat bu, MHP daha fazla yükselemez, MHPnin alacağı maksimum oy bu kadardır diyemeyiz. MHP daha çok beyannamelerden ziyade HDPnin yükselişi ile oluşan doğal yükselişini sürdürüyor diyebiliriz. Ama en şanslı parti MHPdir demek yanlış olmaz. Beyannameler, vaatler belki meydanlarda konuşuluyor ama halk nezdinde artık ilk günlerdeki heyecanı devam etmiyor. Önümüzdeki günlerde liderlerin atışmaları daha çok dikkat çekecektir.

[ 5/7 ]

Selahattin Demirtaşın popüleritesini her zaman ifade ettik ama Demirtaşın söylemi içerisinde yer alan Taksim ve Kabe benzetmesi, aynı zamanda Diyanetin kaldırılacağı yönündeki açıklamaları AK Partiye bir malzeme verdi ve AK Parti bunu evire çevire meydanlarda kullandı ve kullanacaktır ve artı sağlamaya çalışacaktır. HDPnin şu anki oy oranı 9.5ler civarında...

[ 6/7 ]

Andy-Ar 7 Haziran 2015 için en son genel seçim anketi sonuçları: AKP yüzde 43-44, CHP yüzde 24-25, MHP yüzde 17 ve HDP yüzde 9,5

[ 7/7 ]