Dİ-EN ARAŞTIRMA ŞİRKETİ 30 BÜYÜKŞEHİR ANKETİ SONUÇLARI

İstanbul’da AK PARTİ şu an itibariyle CHP’ye 7,5’lik bir fark atarak seçimi kazanacak durumdadır. AK PARTİ diğer seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de İstanbul’da seçimi Başbakan’ın “ağırlığıyla” yürütecektir. CHP ise “topu” tamamen Sarıgül’e bırakmış durumdadır. İstanbul’un “oy deposu” olan “varoşlar” hala AK PARTİ’nin hakimiyeti altındadır. Araştırmadan çıkan net sonuç bu aşamada henüz Sarıgül’ün beklenen “patlamayı” yapamadığıdır. MHP ise İstanbul’da “klasik” oylarını alacak fakat seçime bir etkisi olmayacaktır.

[ 1/30 ]

Seçim kampanyasına aylar önce başlayan Gökçek şu an itibariyle “avantajlı” durumdadır. Mansur Yavaş ve CHP ilçe adayları henüz seçim kampanyasına başlamadıkları için Ankara’da CHP’nin oylarının artması beklenmelidir. CHP’nin Ankara’da seçimi “kazanma” olasılığı İstanbul’a göre daha “yüksek” gözükmektedir.

[ 2/30 ]

Yine “Büyükşehir Yasası” İzmir’de de AK PARTİ’ye yarayacaktır. 2 yıldan fazla bir süredir ismi İzmir için geçen ve aday olan Binali Yıldırım İzmir’de AK PARTİ’nin oylarını arttırmış durumdadır.Yıldırım bu süre zarfında İzmir’de (yani 2 yıldır) bir nevi seçim kampanyası yürütmektedir.Kırsal alandan gelen oylarla aradaki fark şu anda 6 puan olarak görünmektedir. Aynı şekilde MHP’de oylarını arttırmış durumdadır. CHP İzmir’de “oy kaybetmektedir.” CHP bütün enerjisini İstanbul ve Ankara’ya yönlendirirken İzmir’de seçimi “kaybetme” riskiyle karşı karşıyadır. Mevcut tabloda CHP Aziz Kocaoğlu’yla seçimi tekrar kazanacak durumdadır. Fakat yükselişte olan bir AK PARTİ gerçeğini de unutmamak gerekmektedir. Uzun yıllar sonra İzmir’de

[ 3/30 ]

Belki de bütün büyükşehir seçimleri arasında 3 partinin en yoğun “çekişeceği” il Adana olacaktır. Araştırma sonuçlarına göre AK PARTİ,CHP ve MHP “başa baş” seçimlere doğru gitmektedir. Az bir farkla bile olsa MHP şu an itibariyle önde görünmektedir.onu AK PARTİ ve CHP az bir farkla takip etmektedir. Seçimin kilit partisi kuşkusuz HDP olacaktır.HDP’nin mevcut oyu 8,7’dir.Bu oy bütün seçimin kaderini değiştirecek durumdadır.

[ 4/30 ]

Seçimi AK PARTİ kazanacaktır. CHP “sağdan” veya “sağ seçmenin” beğeneceği adaylardan bir tanesini de Bursa’da aday göstermekle beraber seçimi “kaybedecektir.” CHP adayı Necati Şahin “beğenilen” bir aday olarak seçimlere girmekte ve CHP’nin oylarına şimdilik Bursa’da 4 puan ilave etmesine rağmen AK PARTİ’ye yetişmesi çok zor görünmektedir. AK PARTİ mevcut oylarını korumuş durumdadır. MHP’nin oyları 4 puan artmıştır.

[ 5/30 ]

Bütünşehir yasası” Antalya seçimlerinin “sihirli sözcüğü” olmaya aday durumdadır. AK PARTİ geçen seçimde Başbakan’ın bile “hayrete” düştüğü “kaybedilen” Antalya’yı tekrar kazanmak için “seferber” olmuş durumdadırlar. AK PARTİ geçen seçimin “rövanşını” alacak gibi görünmektedir. Kırsal alanın oyunu alacak olan AK PARTİ Menderes Türel ile seçime asılmaktadır. Aynı şekilde “sahillerin” oylarını alan MHP ise 22,9 gibi bir oy oranına ulaşmış durumdadır.

[ 6/30 ]

Hem iktidar partisi hem de 3 muhalefet partisi Mersin için “iddialarını” sürdürmektedirler. CHP Macit Özkan’la tekrar seçimlere girmekte ve 1.sıradaki yerini korumaktadır. İsmi uzun bir süre büyükşehir için geçen Zafer Çağlayan’ın aday olmaması AK PARTİ’nin işini zorlaştırmış görünmektedir. CHP dışındaki 3 parti de oy oranlarını arttırmış durumdadır. Bu seçimde BDP Mersin’de “ciddi” bir oy potansiyeline ulaşmasına rağmen seçimde 4.parti konumunu sürdürmektedir. MHP seçim kulvarında olmasına rağmen seçim CHP-AK PARTİ arasında geçecek ve durum bu şekilde devam ederse seçimi CHP kazanacaktır.

[ 7/30 ]

AK PARTİ “popüler” başkanları Asım Güzelbey’in yerine eski Bakan Fatma Şahin’le seçime girmektedir. Bu durum AK PARTİ’nin oylarında düşüşe yol açmış görünmektedir. CHP´de 1 yıldır seçim kampanyası yürüten Cahit Bingöl’ün aday gösterilmemesi Gaziantep’te “hayal kırıklığı” yaratmış durumdadır. AK PARTİ oyları düşmesine rağmen seçimi alacaktır. CHP ise mevcut oylarını alıp 2.sıradaki yerini koruyacaktır. MHP ve BDP 10 bandında oy alacaklardır.

[ 8/30 ]

CHP mevcut başkan Yılmaz Büyükerşen’le seçime girmektedir. “Bütünşehir Yasası”nın belki de bütün büyükşehirlerde CHP’yi “zora” sokmayacak tek yer Eskişehir olarak görünmektedir. AK PARTİ oylarını arttırmakla beraber seçimi yine de CHP kazanacaktır.

[ 9/30 ]

“Bütünşehir Yasası”nın BDP’ye yarayacağı illerden birisi de Şanlıurfa’dır. AK PARTİ’de Fakıbaba´nın değil de (Fakıbaba kendi istemedi) Şanlıurfa valisi Celalettin Güvenç’in aday gösterilmesi halk arasında tepki çekti. BDP bütün bunların karşısına Osman Baydemir hamlesiyle çıkarak Urfa’da dengeleri sarsmayı şimdilik başarmış görünmektedir.

[ 10/30 ]

BDP Diyarbakır’da bu seçimlerde “tarihi” bir başarı yakalayacaktır. İlçelerden ve köylerden gelecek olan oylarla BDP p bandını yakalayacak gibi gözükmektedir. BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın karşısına AK PARTİ sevilen bir isim olan M.Galip Ensarioğlu’nu koymasına rağmen geçen seçimdeki oylarının altında bir rakamda kalacak gibi görünmektedir. Diyarbakır’da şu anda 3.parti konumunda Hüda-Par bulunmaktadır.Oy oranı düşük olmasına rağmen (3,6) yine de 3.parti konumundadır.

[ 11/30 ]

[ 12/30 ]

BDP neredeyse başkanlık süreci boyunca KCK davasından ötürü “tutuklu” kalan ve şimdi serbest bırakılan başkan Bekir Kaya ile tekrar seçimlere girmektedir. Belediye başkanlarının uzun süreli tutukluluk haline tepki gösteren seçmenler bu sefer de BDP’ye oy vereceklerdir. AK PARTİ oldukça “muhafazakar” bir aday profili çizen Osman Nuri Gülaçar’la seçime girmektedir. Fakat BDP oyların 59,2’ni alacak gibi görünmektedir. AK PARTİ’nin oyları Van’da düşecektir

[ 13/30 ]

AK PARTİ’nin oylarında düşüş olmasına rağmen seçimi 47,4 oranıyla kazanacaktır. Erzurum’un Fethullah Gülen’in memleketi olması dolayısıyla bu seçimde “özel” bir yeri bulunmaktadır. Hükümet-cemaat çatışmasının seçmeni “kararsız” kıldığı yerlerin başında Erzurum gelmektedir.Nitekim “kararsızların” oranı 14,4’tür. Seçmenlerin bir kısmı hükümet-cemaat arasında “kararsız” kalmaktadır.

[ 14/30 ]

Malatya seçimlerinde geçen dönem Saadet Partisi adayının “sürprizi” yaşanmıştı.Ortalama 0 oranında oy alan SP adayı Malatya’daki oy dengesini epey değiştirmişti. Bu seçimde oylar eski haline dönüp dağılacak gibi görünmektedir. AK PARTİ Malatya’da seçimi büyük bir farkla kazanacak durumdadır. Mevcut başkan Ahmet Çakır’la seçime giren AK PARTİ 60,9 oranıyla 1.sırada yer almaktadır. CHP ise ilçelerden ve kırsaldan gelen oylarla 21,3 oranında görünmektedir

[ 15/30 ]

AK PARTİ mevcut başkan Mehmet Özhaseki ile tekrar seçime girmektedir. AK PARTİ’nin oylarında düşüş olmasına rağmen seçimi kazanacaktır. MHP oyunu 5 puan arttırarak 27,5’e çıkartmasına rağmen AK PARTİ’yi yakalaması mümkün görünmemektedir.

[ 16/30 ]

AK PARTİ mevcut başkan Tahir Akyürek’le seçime girmektedir. Oy oranı düşmesine rağmen seçimi önemli bir farkla kazanacaktır. 60,5 oranıyla AK PARTİ 1.sıradaki yerini korumaktadır. İki muhalefet partisi MHP ve CHP oylarını bir miktar arttırmalarına rağmen seçimde herhangi bir iddiaları bulunmamaktadır.

[ 17/30 ]

AK PARTİ’nin oyları düşmesine rağmen 57,1 oranıyla seçimi farklı kazanacaktır. 2.sıradaki MHP’nin oy oranı 23,8’dir.Fakat MHP bu oranla AK PARTİ’yi yakalama şansına sahip görünmemektedir.

[ 18/30 ]

AK PARTİ mevcut başkan İbrahim Karaosmanoğlu ile tekrar seçime girmektedir. AK PARTİ’nin oyları 43,7’dir.CHP ile aralarında 12 puanlık bir fark bulunmaktadır. MHP oylarını neredeyse 2 kat arttırmasına rağmen 17,1 ile 3.sırada bulunmaktadır.

[ 19/30 ]

AK PARTİ 42 oranıyla 1.sırada bulunmaktadır. MHP 22,1 ile 2.sırada bulunmasına rağmen seçimi kaybedecektir. CHP 18,4 ile oylarını arttırmasına rağmen 3.sırada yer almaktadır

[ 20/30 ]

Kıran kırana geçen bir seçim bölgesi olarak karşımıza çıkmaktadır Hatay AK PARTİ eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile seçime girerken CHP onun karşışına AK PARTİ’den istifa eden mevcut başkan Lütfü Savaş’la seçime girmektedir. CHP’nin aday seçiminin en çok tartışıldığı illerin başında gelen Hatay’da bizzat Kemal Kılıçdaroğlu’nun bastırmasıyla aday “sağdan” transfer aday Lütfü Savaş görünen o ki seçimi şu an itibariyle önde götürmektedir.

[ 21/30 ]

CHP Trakya’yı bu seçimlerde de kaptırmayacaktır. Henüz adayı belli olmamasına rağmen seçimde 1.parti konumundadır. AK PARTİ kırsaldan gelecek oylarla oyunu arttırmasına rağmen seçimi kaybedecektir.

[ 22/30 ]

Samsun’da AK PARTİ seçimi tekrar kazanacaktır. 49,4’le 1.parti konumundadır. CHP oylarını 27,1oranıyla arttırmakla beraber seçim yarışında bulunmamaktadır. MHP 17,6 ile 3.sırada bulunmaktadır.

[ 23/30 ]

CHP’nin önceki seçimlerde iddialı olduğu ve seçimin “başa baş” gittiği illerden birisi olan Trabzon yine “Bütünşehir Yasası”ndan ötürü CHP’nin iddiasını kaybettiği illerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. AK PARTİ kırsaldan gelen oylarla 52,8’le seçimi bu sefer zorlanmadan kazanacaktır. Trabzon seçimlerine “şike davası” damga vuracak gibi görünmektedir. Önceki seçimlerde 40 bandında olan CHP’nin oyları düşerek 31,8’e gerilemektedir.

[ 24/30 ]

CHP Ordu’da “Bütünşehir Yasası”na rağmen mevcut başkanın beğenilmesi nedeniyle hala 1.parti olmayı başarmakla beraber seçimler “kıran-kırana” geçecektir. CHP Ordu’da DSP’den transfer Seyit Torun’la tekrar seçimlere girmekte ve 41,7 oy oranıyla 1.sırada bulunmaktadır. Fakat kırsaldan gelen oylarla AK PARTİ CHP’yi yakalamak üzeredir.AK PARTİ 39,2 ile 2.sırada bulunmakla beraber her an öne geçebilir.Aradaki fark 1,5 gibi düşük bir orandır. Ordu seçimleri şimdilik “belirsizliğini” korumaktadır.

[ 25/30 ]

Muğla’da CHP seçimi kazanacaktır. 48,1 oranıyla 1.parti konumundadır. Daha önceki seçimlerde MHP’nin arkasında kalan AK PARTİ kırsaldan gelen oylarla 25,5 oranıyla 2.sıraya yükselmesine rağmen seçimde CHP’ye rakip durumda değildir. MHP 21,3 ile 3.sıraya gerilemektedir.

[ 26/30 ]

Denizli seçimin “çekişmeli” geçeceği yerlerden bir tanesidir. AK PARTİ 41,9 ile 1.sırada olmasına rağmen CHP 34,2 ile onu takip etmektedir. Arada 7 puanlık bir fark olmasına rağmen CHP AK PARTİ’yi yakalayabilir. MHP 18 ile 3.sırada bulunmaktadır.

[ 27/30 ]

“Bütünşehir Yasası” ile AK PARTİ Balıkesir’de 40,3 oranıyla MHP’nin önüne geçerek 1.parti konumuna yükselmektedir. Fakat MHP seçimdeki iddiasını 36,1 oranıyla sürdürmektedir. CHP ise 25,6 oranıyla 3.parti konumundadır. MHP’de kırsaldan oy almasına rağmen AK PARTİ kadar alamamaktadır ve seçimin kilit noktası şehir merkezi değil “kırsal” alandır. Seçimin “çekişmeli” geçeceği illerden bir tanesidir Balıkesir

[ 28/30 ]

AK PARTİ Balıkesir’de olduğu gibi Manisa’da da MHP’yi geçerek 39,3 oranıyla 1.sıraya yükselmektedir. MHP 36,9 ile seçimlerdeki iddiasını sürdürmektedir. CHP 21,7 ile 3.sırada yer almaktadır. Seçim haftasında sonucun belirleneceği bir yer konumundadır Manisa

[ 29/30 ]

CHP Aydın’da 37,7 ile seçimi önde götürmektedir. CHP’yi AK PARTİ &,4 ve MHP 23,2 oranlarıyla takip etmektedirler. CHP kadın belediye başkanı Özlem Çerçioğlu’yla yola devam kararı aldı ve seçimleri kazanacak durumda görünmektedir. Fakat Aydın’da eski belediye başkanı İlhami Ortegin “gerçeği” bütün dengeleri değiştirebilecek durumdadır. Geçen dönem DP’den aday olan ve seçimlerde 19 civarında oy alan Ortekin’in adı tekrar DP ile anılmaktadır. Eğer aday olursa dengeler bütün partiler için değişecek ve seçimi kimin kazanacağını şimdiden kestirmek epey güç olacaktır.

[ 30/30 ]