POLİTİCS ARAŞTIRMA ŞİRKETİ ŞAH FIRAT OPERASYONU ANKETİ

Şah Fırat Operasyonuna vatandaşlardan büyük destek geldi. 12 şehirde yapılan araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 45,63ü operasyonun başarılı olduğunu, sadece yüzde 29,64ü de başarısız olduğunu ifade etti.

[ 1/12 ]

Politics araştırma şirketi, Şah Fırat operasyonu ile ilgili İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Samsun, Diyarbakır, Kayseri, Tekirdağ, Trabzon, Malatya ve Erzurumda bin 47 kişi üzerinden yüz yüze anket yaptı. Politics Genel Müdürü Recep Güven, anketle ilgili bilgi verdi. Süleyman Şah türbesinin nerede olduğunu biliyor musunuz? sorusuna vatandaşların yüzde 58inin yerini bildiği cevabını verdiğini ifade eden Recep Güven, Hükümet ve Genel Kurmayın birlikte yürüttüğü Şah Fırat Operasyonunu başarılı buluyor musunuz? sorumuza araştırma katılan vatandaşların yüzde 45,63ü başarılı bulduğunu söylerken, yüzde 29,64ü başarısız olduğunu belirtmiştir. Yüzde 24,73ü ise konuyla ilgili bilgisi bulunmadığını dile getirdi.

[ 2/12 ]

Şah Fırat operasyonun parti bazında değerlendirmesinde ise, AK Partili vatandaşların yüzde 68i operasyonu başarılı olduğunu söylerken, yüzde 18i başarısız bulduğunu belirtmiş, bununla birlikte yüzde 14lük bir kesim de konuyla ilgili bilgisinin olmadığını söylemektedir dedi.

[ 3/12 ]

CHP ve MHPli vatandaşların operasyon ile ilgili görüşlerini de anlatan Güven, şunları kaydetti;

[ 4/12 ]

[ 5/12 ]

[ 6/12 ]

CHPli vatandaşların yüzde 33ü Şah Fırat operasyonunu başarılı bulduğunu söylerken, yüzde 40ı başarısız bulduğunu belirtmiştir. Bununla birlikte yüzde 27lik bir kesim de konuyla ilgisi bulunmadığını söylemiştir. MHPli vatandaşların yüzde 44ü ise, Şah Fırat operasyonunu başarılı bulduğunu söylerken, yüzde 23ü başarısız bulduğunu, yüzde 33lük kesimin de konuyla ilgili olmadığını belirtmiştir.

[ 7/12 ]

Şah Fırat operasyonu ile Süleyman Şah türbesinin yerinin değiştirilmesinin Türkiye için toprak kaybına neden olup olmadığı yönündeki anket sorusu ile ilgili Güven, Araştırmaya katılan vatandaşların yüzde 20,13ü Süleyman Şah türbesinin yerinin değişmesini bir toprak kaybı olarak değerlendirirken, yüzde 42,71i ise bu durumu toprak kaybı olarak değerlendirmektedir.

[ 8/12 ]

Bununla birlikte yüzde 37,16lık kesim ise konuyla ilgili bilgisinin bulunmadığını belirtmiştir. Süleyman Şah türbesine yapılacak bir saldırının Türkiyenin bölgede savaşın içine çekilmesine neden olur mu? sorumuza ise, ankete katılan vatandaşların yüzde 33ü yapılacak saldırının Türkiyeyi savaşın içine çekeceğini söylerken, yüzde 21i ise çekmeyeceğini belirtti ifadelerini kullandı.

[ 9/12 ]

SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ TÜRKİYEYE GETİRİLMELİ Mİ? Süleyman Şah türbesinin Türkiyeye getirilmeli mi? anket sorusuna vatandaşların yüzde 57sinin getirilmeli cevabını verdiklerine vurgu yapan Güven, Araştırmaya katılan vatandaşların yüzde 57si Süleyman Şah türbesinin Türkiyeye getirilmesini söylerken, yüzde 20si Suriyede kalması gerektiğini belirtti.

[ 10/12 ]

Süleyman Şah türbesi Türkiyede olsa ziyaret eder misiniz? sorusuna ise, yüzde 59u Türkiyede olması halinde ziyaret edeceklerini belirtmektedirler. Yüzde 19u ise ziyaret etmeyeceklerini söylerken, yüzde 22si kararsız kalmıştır dedi.

[ 11/12 ]

[ 12/12 ]