(SAD) STRATEJİ ARAŞTIRMA DANIŞMALIK ANKET SONUÇLARI

(SAD) Strateji Araştırma Danışmalık Anket Sonuçları
Tarih:
17 Temmuz 2014
Okunma:
2953

SAD Strateji Araştırma Danışmalık şirketi cumhurbaşkanlığı seçimlerine günler kala bir anket açıkladı. Ankete göre tatilcilerin yüzde kaçı sandığa gidecek? cumhurbaşkanı adayı Erdoğan ilk turda seçilebilecek mi? Ekmeleddin İhsanoğlu2nun tanınırlığı ne düzeyde? İlk turda seçilme ihtimali var mı? İşte çok çarpıcı SAD Strateji Araştırma Danışmalık anketi sonuçları..

 

Cumhurbaşkanlığı seçimine 25 gün kala araştırma şirketlerinin kamuoyu yoklamaları sürüyor. Stratejik Araştırma Danışmanlık, 11-13 Temmuz arasında 12 ilde 1500 kişiyle yüz yüze görüştü.

 

Ankara, Adana, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Kayseri, İstanbul, İzmir, Van, Samsun ve Trabzon'da gerçekleştirilen araştırmaya katılanlara; seçim günü tatilde olup olmayacağı; oy vermek için tatilini yarıda bırakıp bırakmayacağı; CHP ve MHP'nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu için ne düşündüğü; seçimin ikinci tura kalıp kalmayacağı; hangi adayın kazanacağı soruları yöneltildi.

 

SAD Strateji Araştırma Danışmalık şirketi kime ait? Sadullah Özcan Kimdir?

 

SAD Strateji Araştırma Danışmalık, uzun yıllar Ankara'da Siyaset-Politika muhabirliği yapan, aynı zamanda 15 yıl (TBMM) Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Parlamento muhabirliği yapan Sadullah Özcan tarafından 8 Ocak 2010 tarihinde kuruldu. Gazeteciliğin yanında, halkla ilişkiler ve tanıtım hizmetleri alanında da akademik çalışmaları bulunan Sadullah Özcan, bir taraftan uzun yıllar bıyunca yapmış olduğu gazetecilik formasyonu ile halkla ilişkiler ve tanıtım alanındaki akademik çalışmalarından elde ettiği tecrübeleri birleştirerek kurum ve kuruluşlara hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

 

 

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN VATANDAŞIN TAVRI NETLEŞİYOR

 

 10 Ağustos 2014 tarihinde Türkiye’de ilk kez yapılacak olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yönetim sistemi açısından köklü bir değişimin adı olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi konusunda  SAD Strateji Araştırma Danışmanlık tarafından  saha çalışmaları 11-13 Temmuz 2014 tarihleri arasında yapılan  anket çalışması sonuçlandı. 

TÜİK Düzey-1 Bölgeleri temsil eden Ankara, Adana, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Kayseri, İstanbul, İzmir, Samsun, Trabzon ve Van’da  yüz yüze anket tekniği ile 1500 denek üzerinde hane bazlı yapılmıştır. Araştırmada vatandaşın  seçim haftası nerede olacağı,  oy vermek için tatilini kesip kesmeyeceği, CHP ve MHP’nin ortak gösterdiği Cumhurbaşkanı Adayı Ekmelettin İhsanoğlu’nun halk nazarında kabul görüp görmediği,  adaylardan Türkiye’nin gelecek vizyonuna en uygun adayın hangisi olduğu, adaylara kesinlikle oy verecek ve kesinlikle oy vermeyecek seçmen oranları,  Cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi adayın ne kadar oy alacağı ve bugün milletvekili genel seçimi olsa hangi partinin % kaç oy alacağı sonuçları değerlendirilmiştir.

 

 

SAD Strateji Araştırma Danışmalık Genel Koordinatörü Sadullah Özcan Cumhurbaşkanlığı Seçimine yönelik en son yapılan araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Sadullah ÖZCAN “Yaptığımız araştırma sonuçları Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanacak seçmenin tavrının artık netleştiğini göstermektedir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre seçmenin % 11’lik kesimi haricinde nereye oy vereceğini netleştirdiği görülmektedir. Netleşen bu tablonun seçim gününe kadar değişmesi  çok zordur. Eğer olağan üstü bir durum ortaya çıkmazsa elimizdeki verilere göre seçimin sonucu bugünden bellidir’ değerlendirmesinde bulundu.

 

 
SEÇMENİN Toplam 11,0’İ TATİLDE OLACAK, Toplam 7,7’Sİ OY KULLANMAK İÇİN GERİ DÖNMEYECEK,

 

 Sadullah Özcan,  Cumhurbaşkanlığı seçiminin bir taraftan bayram sonrasına bir tarafından da tatil sezonuna denk gelmesinden ve okulların tatil olmasından dolayı  seçmenin oy kullanacağı ikametgahlarının dışında olacağı konusun da araştırdıklarını belirterek, ‘ Bizim araştırmamızın verilerine göre seçmenin % 88,0’i seçim haftası  her hangi bir yere gitmeyeceğini gösteriyor. Bu kapsamda yazlığına, memleketine-köyüne veya tatile - bayrama gidecek seçmenlerin oranı %11,0’dir.” dedi.

 

Sadullah Özcan, CHP ve MHP’nin ortak adayı Ekmelettin İhsanoğlu’nun halk nazarında kabul görüp görmediğine ilişkin veriler hakkında ise  şöyle konuştur; “Araştırmamıza göre  CHP ve MHP’nin ortak çıkarttıkları Cumhurbaşkanı Adayı Ekmelettin İhsanoğlu halk nazarında genel kabul görmediği ortaya çıkıyor. Elimizdeki veriler bunu gösteriyor. Bunun nedeni ile ilgili elimizde bilgi yok. Fakat hem CHP, hemde MHP tabanının ortak adayı benimsemediğine yönelik veriler çok yüksek. Bu oranlar CHP’de % 35,0’i MHP’de %40,0’ı buluyor. Vatandaşın % 63,3’ü İhsanoğlu’nun halk nazarında kabul görmediğini gösteriyor.”

 

 Özcan, Türkiye’nin gelecek vizyonuna en uygun adayın Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ifade ederken, vatandaşın Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda sonuçlanacağına yönelik bir inanca sahip olduğunu söyledi.

 

 Sadullah Özcan, ellerindeki verilere göre Cumhurbaşkanlığı seçimini Recep Tayyip Erdoğan’ın %51,0 ila yüzde 54,0 arasındaki bir oranla ilk turda alacağına dikkat çekiyor. Ekmelettin İhsanoğlu’nun muhtemel oyu ise yüzde 38,0 ila yüzde 42,0 arasında gerçekleşecektir.  Özcan “Burada seçimin kaderini değiştirecek durum seçim öncesi memleketine-köyüne hem tatil için hem de bayram için  giden  vatandaşların  geri dönmeyerek seçime katılmamalarıdır. Çünkü  memleketine-köyüne gidecek vatandaşların ağırlığını AK Parti’ye oy veren seçmen oluşturuyor. CHP’li seçmen tatil için gidiyor.” Dikketini çekti.

 

 Sadullah ÖZCAN’ın açıkladığı araştırma sonuçlarının temel tespitleri özetle şöyle;

 

 1-Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermeyi düşünen kesin taban oyu %42,6 ila %46,5 arasındadır.

 

 2-Recep Tayyip Erdoğan’ın alabileceği en yüksek oy %53,00 ila %56,2 ‘dir.

 

 3-Ekmelettin İhsanoğlu’nun oy vermeyi düşünen kesin tabanı %31,9 ila %36,4’tür

 

 4-Ekmelettin İhsanoğlu’nun alabileceği en yüksek oy %43,7 ila %48,10’dır

 

 4-Vatandaşın %63,4’ü Ekmelettin İhsanoğlu’nun halk nazarında kabul görmediğini gösteriyor. bu oranın içinde %35’i bulan CHP’li ve %40’ı bulan MHP’liler var.

 

 5-Türkiye’nin gelecek vizyonuna en uygun adayın Recep Tayyip Erdoğan olduğunu düşünen vatandaşların oranı %47,1 ila %50,2 arasında

 

 6-Vatandaşın %56,6 ila &61,5’i seçimin ikinci tura kalmadan tamamlanacağını düşünüyor.

 

 7-Vatandaşın % 8,5’u bayram ve sonrası ikametgâhında olmayacak

 

 8-Yazlığına, memleketine-köyüne ve tatile gidecek vatandaşın % 7,7’si oy kullanmak için 10 ağustosta geri dönmeyecek.

 

 9-10 Ağustos’ta 30 mart’a göre vatandaşın %43,3’ü kararsızlar dağıtılmadan Recep Tayyip Erdoğan’a oy verecek.12 Haziran 2011’3  göre kararsızlar dağıtılmadan Recep Tayyip Erdoğan diyenlerin oranı 47,4. kararsızlar dağıtıldığında Recep Tayyip Erdoğan 30 mart’a göre %49,60’ya  12 Haziran’a göre ise 53,0’e yükseliyor.

 

 10- Ekmelettin İhsanoğlu 30 mart’a göre kararsızlar dağıtılmadan %37,1, 12 haziran’a göre %34,2, kararsızlar dağıtıldığında 30 mart’a göre % 42,5’e 12 haziran’a göre ise %38,0’e yükseliyor.

 

 11-Muhtemel bir milletvekili seçiminde ise kararsızlar dağıtılmadan ak parti 30 mart’a göre %40,1, 12 Haziran’a göre %45,1 oy alacak. kararsızlar dağıtıldığında 30 mart’a göre 45,62, 12 Haziran’a göre 49,60 oya ulaşacak.

 

 12-Muhtemel bir milletvekili seçiminde CHP kararsızlar dağıtılmadan % 24,2 MHP %10,6-13,1, kararsızlar dağıtıldığında CHP %27,65-%26,62 arasında MHP %14,90-%11,88 arasında oy alacak.

 

 13-Kadın seçmen ile erkek seçmen arasında Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda ciddi ayrılık görülüyor. ev hanımları dışındaki bayanlarda Ekmelettin İhsanoğlu’na yönelik erkeklere nazaran % 9’u bulan bir sempati var. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a destek olan erkekler kadınlara oranla daha yüksek. bu durum daha önceki seçimlerin tam aksini gösteriyor.

 

 
milligazete.com.tr

ONLİNE KAMUOYU ANKETİNE KATILIN (13 SORULUK)

 

 

 


Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 4 Yorum

bedrettin
Ulan bizim adaya hiç kimse oy vermemiş mi? Saklayın bakalım gün gelecek mızrak çuvala sığmayacak...
turkum ben
khan bence senin aklin o kadar zayif ki bu anketin rakamlari okuyamiorsun sana ve zavalli chpye cok uzgunum
Khan
Böyle bir anket var mı merak ettim bu rakamlar masa başında yazılmış olabilir.Ya da bir daha üste bakayım belki anket Uganda Cumhurbaşkanlığı Seçimleri hakkında olabilir
ozi
yalanını yesinler nerede yaptın bu anketi

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör