16 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ANKETİ SONUÇLARI

16 Büyükşehir Belediyesi Anketi Sonuçları
Tarih:
05 Ağustos 2013
Okunma:
4975

Aylardır sitemizden online olarak sürdürdüğümüz 2014 Yerel Seçim Anketinden sonuçlar gelmeye devam ediyor. Seçimlere aylar kala buradan çıkan sonuçlar da seçmeni ve parti yöneticilerini düşündürecek cinsten.

2014 adayları kesinleşmediğinden, yaptığımız bu ankette 2009 seçimlerine katılan adayları ve partilerini yazarak ziyaretçilerimizin oylarına sunduk.

Çok sürpriz sonuçlar var. 2009 seçimlerine katılan 16 büyükşehirde son durum nedir ? Hangi parti kaç Büyükşehri alabiliyor ?

Ak Parti bu anketten mağlubiyetle çıktı desek yeridir. Çünkü Ak Parti 2009 seçimlerinde 10 büyükşehri almıştı. Ancak anketimizde aldığı bazı şehirleri kaybettiğini görüyoruz. Ak Parti anketimizin sonuçlarına göre sadece 6 büyükşehri alabiliyor. Bunlar, Kayseri, Konya, Gaziantep, Samsun, Kocaeli ve Bursa..

CHP 2009 seçimlerinde 3 büyükşehir belediyesini alabilmişken, 2014 seçim anketimizde de yine 3 şehri alabiliyor. Yalnız 2009 seçimlerinden farkı,  İstanbul Büyükşehir Belediyesini de CHP'nin alabiliyor olması. CHP Mersin'i kaybederken İstanbul'u alabiliyor. Bunun yanında İzmir ve Antalya zaten 2009 seçimlerinde CHP tarafından alınan yerlerdi.

MHP 2009 seçimlerinden çok iyi sonuçlar alamamıştı.  Sadece Adana Büyükşehir Belediyesi'ni alabilmiş ve Aytaç Durak hakkında açılan davalar yüzünden burasını seçim sonrasında kaybetmişti MHP. Şu anda hiç bir büyükşehir belediye başkanlığı MHP'de değil. Ancak bizim yaptığımız anket sonuçları MHP'yi çok sevindirecek. Zira beş şehri MHP alabiliyor. Bu şehirlerin başında başkentimiz Ankara geliyor. Mersin, Sakarya, Adana ve Ersurum da MHP'nin kazandığı diğer iller.

BDP 2009 seçimlerinden bu yana seçmen sayısının arttığı ve % 7,5-8 oranında bir oy alabileceği tahmin ediliyor. Ancak büyükşehirler içinde 2009 seçimlerinde aldığı Diyarbakır'ın dışında başka şehri alamıyor.

2009 seçimlerinde DSP'nin tek başarı sağladığı büyükşehir Eskişehir'di. Burada Yılmaz Büyükerşen aday gösterilmiş ve kazanılmıştı. Seçimlerden sonra Büyükerşen DSP'den istifa ederek CHP saflarına geçse de biz 2009 adaylarını oylattığımız için Yılmaz Büyükerşen'li DSP Eskişehir anketinde ipi göğüsleyen kişi oldu.
 

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 9 Yorum

DOSTY
Ey Doğulu kardeşlerim yıllarca ülkücülere ırkçı dediniz ama memleketin bölünmemesini en çok isteyen ülkücüler old.göre sizinle beraber yaşamayı en çok isteyen de ülkücülerdir.Bırakın BDpyi AKpyi artık millet olalım
alii
ankarada mhp,istanbul da chp desteklenmeli
bdpci
akp rüyalar aleminde allah büyük yakında akp geberir gider ölümüne bdp hep seninleyiz bdp
Qoserserhildan47
Mardin BDP'nin kalesidir... (Kızıltepeli)
ülkücü ordusu
size bir şey söyleyimmi bu seçim ak parti yıkıldığında türkiyede bölünmekten kurtulacak ve nihayet ortadoğuda rahatlayacak ve amerikada bir daha asla müslümanları birbirine düşüremeyecek inşallah not siz yokkende biz vardık ve daima var olacağız
eyyüp berikman
Mhp ankette 2. Sırada gösterildigi illerdede arayı kapatacaktır.haziran ayında bir ankette mhp 15 ilde bir iki puan farkla 2. gösterilip,5 ildede ak partiyle başabaş gösteriliyordu.mart 2014 de tablo çok. farklı olacak.iyi bayramlar herkese.
posmantel
iyi çok güzel inşallah devam eder mhp yükselişi
VATANDAŞ
GÜÇLERİNİZİ BİRLEŞTİRİN ÜLKEMİZİ PKK YA PEŞKEŞ ÇEKEN ORDU KOMUTANINA TERÖRİST BAŞ TERÖRİSTE MASUM MUAMELESİ YAPAN MISIRDA DARBEYE KARŞI ÇIKAN SURİYEDE DARBECİLERE DESTEK VEREN AKP YE OY VERMEYECEĞİMMMM...
Sencer Sulltan
Tam da tahmin ettiğim gibi sonuçlar. Buna çoğu inanmayacak ve kapalı gözleriyle hayıflanmaya devam edecek. Pkk ile resmen görüşen ve onların her dediğini yapan bir başbakana oy vermemek en doğal hakkımdır.(Not:Bugüne kadar hep Ak partiye oy verdim)

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör