24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ DİNİ CEMAAT KİME OY VERECEK?

24 Haziran seçimlerinde hangi dini cemaat kime oy verecek?
Tarih:
22 Haziran 2018
Okunma:
45070

Türkiye'de büyük bir güç haline gelen dini cemaatlerin seçimlerde hangi partilere destek vereceği merakla bekleniyordu. Bazı cemaatler 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerinde kime destek vereceklerini açıkladılar. Buna göre cemaatler ve destek verecekleri parti ya da ittifaklar şöyle:

Süleyman Efendi Cemaati kime oy verecek?

Daha önceki seçimlerde Demokrat Parti, Anavatan Partisi ve MHP’ye oy veren Süleyman Efendi Cemaati’nin bu seçimlerdeki tavrı bilinmiyor. MHP, Cumhur İttifakı’nda; DP ise bu seçimlerde Millet İttifakı içinde yer alıyor. Seçime 2 gün kaldı ancak cemaatin kimi destekleyeceği açıklandı. Süleyman Efendi'nin 2 erkek torunu var. Bunlardan biri Ak Parti'den de milletvekili olan Mehmet Beyazıt Denizolgun. Cemaat yönetiminde olmayan ve Cemaat ile çoğu kez ters düşen Mehmet Beyazıt Denizolgun'un bu kez oğlu Fatih Süleyman Denizolgun Ak Parti'den İstanbul milletvekili adayı yapıldı. Cemaatin lideri konumunda merhum Arif Ahmet Denizolgun bulunuyordu. Süleyman Efendi cemaati hangi partiyi ya da ittifakı destekleyecek sorusu henüz yanıt bulmadı. Ak Parti ve Erdoğan ile Süleyman Efendi Cemaati'nin arasında hep bir mesafe oldu. Bu seçim de de muhalefet bloguna destek verilebileceği düşünülüyor.

Nurcu Yeni Asya Cemaati kime oy verecek?

Yeni Asya gazetesi iki sayfalık bir broşür yayımlayarak "Demokrasi ve adalet için Millet İttifakı" diyerek kimi destekleyeceğini ilan etti. CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi'nden oluşan ittifaka desteğini ilan eden Yeni Asya grubu, "Tamam söz milletindir" dedi. 'Huzur', 'herkes' ve 'hizmet' başlıklarının kullanıldığı broşürde ateşten bir teraziye karıncayla su taşıma görüntüsü kullanıldı.

Menzil Cemaati ve Semerkand Grubu kime oy verecek?

Adıyaman başta olmak üzere Semerkand Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Menzil Cemaati, seçimlere uzun bir zaman kala AK Parti’ye oy vereceklerini ilan etti. 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri öncesi Menzil Cemaati'nden destek açıklaması geldi. Menzil Cemaati'ne yakın Semerkand Vakfı tarafından yapılan açıklamada 24 Haziran seçimlerinde Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın destekleneceği ifadesi yer aldı.

Hayrat Vakfı Cemaati kime oy verecek?

Bediüzzaman Said-i Nursi'nin yolundan giden Risale-i Nur cemaatinin kollarından birisi olan Hayrat Vakfı tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Hayrat Vakfı, 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan seçimlerde Cumhur İttifakını destekleyeceklerini ifade etti.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yerel seçimlerde hangi kesim seçim sonucunda etkili olur?

Bu ankette birden fazla seçim yapılabilir.
Oy Ver
Sonuçları Gör