4 FARKLI ŞİRKETİN, 4 FARKLI ANKET SONUCU

4 FARKLI ŞİRKETİN, 4 FARKLI ANKET SONUCU
Tarih:
26 Mart 2015
Okunma:
5154

Seçimlere az bir zaman kaldı. Anket şirketleri birbirinden epey farklı sonuçlar açıklıyor. Açıklanan sonuçların bir kısmı muhalefeti kızdıracak, iktidarı sevindirecek türden; bir kısmı da iktidarı çileden çıkaracak, mhalefeti havalara uçuracak türden. Son açıklanan 4 anket sonucuna göre Ak Parti, CHP, MHP ve HDP'nin oy oranları ne düzeyde?

ORC Araştırma, Gezici Araştırma, Sonar Araştırma ve MAK Danışmanlık şirketlerinin son anketleri şöyle..

7 Haziran 2015 seçimleri yaklaşırken partilerin son oy oranları ile ilgili anket firmaları farklı sonuçlara ulaştı. Mart ayında ORC, Sonar, Mak Danışmanlık ve Gezici araştırma şirketleri birbirinden farklı anketler açıkladı. İşte anket firmalarının son 2015 seçim sonuçları

Son dönemde iyice alevlenen siyasi tartışmalar eşliğinde yaklaştığımız 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri'ne artık çok kısa bir süre kaldı. Mart 2015'te ise Seçim Anketi firmaları, daha önceki aylara göre oldukça oldukça kısır bir performans sergilediler. Artık Mart ayının sonlarına yaklaşmamıza rağmen şu ana kadar Mart 2015 Seçim Anketi çalışmasını açıklayan sadece 4 firma bulunuyor.

ORC BU ANKETİNDE DE AK PARTİ'Yİ ZİRVEDE GÖSTERDİ

Mart ayının ilk kamuoyu araştırması ORC Araştırma'dan geldi. ORC Araştırma açıkladığı anket çalışmasında Ak Parti'yi %50 olarak gösterirken, CHP'yi %23,2, MHP'yi %13,5, HDP'yi ise %8,4 olarak açıkladı. Bu sonuçlarla birlikte Ak Parti ORC'nin açıkladığı 2015 Seçim Anketleri çalışmalarında en yüksek orana ulaşmış oldu. ORC'nin anketinde CHP ve MHP ise son yerel seçimlerdeki oy oranlarının oldukça gerisinde olduğu gözlenirken, anketten HDP'ye de kötü haber geldi. Seçim barajını aşma uğraşı veren HDP'nin oy oranı ORC'ye göre %8,4 oranında.
SONAR BAŞKANI HAKAN BAYRAKÇI'NI DEDĞİ GİBİ: AK PARTİ DÜŞTÜ, MHP EN AZ YÜZDE 18

Mart ayında çok konuşulan bir diğer anket sonucu ise başkanlığını Hakan Bayrakçı'nın yürüttüğü SONAR Araştırma'dan geldi. Sonar Araştırma'nın Mart 2015 için açıkladığı seçim anketine göre Ak Parti aldığı oy oranı ve mecliste kazandığı milletvekili sayısına göre tek başına iktidar olamıyor. Ak Parti'nin %40 olarak açıklandığı ankette CHP %27,1, MHP %18, HDP ise %10,1 olarak açıklandı. Anketin sonuçlarına göre yapılan simülasyonda ise ise Ak Parti'nin vekil sayısı Sonar'a göre 243 sayısında kalıyor. Bu da Ak Parti'nin tek başına iktidar olması için gereken 276 sayısına ulaşamaması ve bir koalisyon hükümetinin kurulabileceği anlamına geliyor.
MAK DANIŞMANLIK ANKETİNDE HER ZAMANKİ GİBİ AK PARTİ ZİRVEDE

Ak Parti'yi Mart 2015 için favori gösteren bir diğer araştırma kuruluşu ise MAK Araştırma oldu. MAK Danışmanlık şirketine göre Mart ayı baz alındığında Ak Parti'nin oy oranı %47,7'yi buluyor. Ankete göre CHP'nin oyu ise %25,3 oranında. MHP'nin %14,2 olarak gösterildiği ankette HDP ise %9,1 olarak açıklandı. Son dönemde MHP ile ittifak iddiaları ile gündeme gelen Saadet Partisi ve BBP'nin oy oranları ise %1,1 olarak açıklandı.
GEZİCİ ARAŞTIRMA AK PARTİ'Yİ ERİTTİ

Gezici Araştırma'nın Mart ayı için gerçekleştirdiği ankette ise oldukça ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Gezici'ye göre Ak Parti %39,9 oranında oy ve 229 vekil sayısı ile tek başına iktidar olamıyor. Ankette CHP ise son yılların en yüksek oy oranına yaklaştığı belirtilirken, MHP ise %17,7 oranında gösterildi. Anketin bir diğer çarpıcı sonuçları ise HDP ile ilgili. Gezici'nin Seçim Anketi çalışmasına göre HDP seçim barajını rahatlıkla aşarak %11,4 oranına ulaşmış vaziyette.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 17 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
mahmut
Vatan partisinin kurucusu Doğu perinçek in abdullah öcalanla fotoğraflarına göz atın derim
ÇARE VATAN PARTİSİ
Atatürkçü vatansever ülkücü dinci çiftçi miliyetçi sosyalist devrimci emekli esnaf engeliler öğrenci işçi emekci kadınlar işsiz öğretmen adayı işsiz kararsız oylar vatan partisine
ahmet
Cok ruya gorursunuz....7 si saat 12 olmadan merkez isiklari soner erkenden eve doner ler yine...48..50 ins
Kanaatkar
Secimden sonra burdayım: AKP: %38.5-41. CHP %25.5-27. MHP%19.5-21. HDP %10-11
elif
Siz bu rüyadan 8 haziran sabahı uyanırsınız gibime geliyor!!!!!!!!uyandığınızda da kediiiileeerrrr dye böğürmeye başlarsınız heral:)))))
enes
Akp 38-42 Chp 20-25 MHP 20 PKK-10 SP 5 BBP 3 ALIR AMA EĞER MHP-SAADET-BBP İTTİFAKI OLURSA 25 E ÇIKAR. AMA HER TÜRLÜ KOLİSYON GELİR...
ahmet
akp %38,,,chp%25,,mhp %25,,hdp%8,,diğerleri %4
Khan
T.Erdoğan reylerin düştüğünü gördükçe yol arıyor.Kaç yıllık 'Çözüm Mimarı' bir günde milliyetçi kesilip 'Kürt sorunu yoktur' diyor.Ama bunlar artık işe yaramaz.Bence AKP: 38-42,CHP: 27-28,MHP:17-19 ve Malum Parti:10-11 civarı oy alır.Bir hükumet krizine gidiyoruz.Vekiller 250,140,100,55 gibi olur...
Kaan KS
Bu saatten sonra AKP oyları çalsa bile ne %50'yi bulur ne de tek başına iktidar olur. Büyük ihtimal koalisyon hükümeti kurulacak.
MEHMET
AKP 40, CHP 28, MHP 20, HDP 8, DİĞERLERİ 4
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör