AK PARTİ DIŞ POLİTİKADA BAŞARILI MI ?

Ak Parti Dış Politikada Başarılı mı ?
Tarih:
17 Temmuz 2013
Okunma:
1734

Hükumet 2002 yılının 4 Kasımında iktidara geldiği günden başlayarak sınır komşularımızla Sıfır Sorun politikası izlemeye başlamıştı.  

Amerika 2003 yılında Irak'ı işgalinden önce  3 Mart Tezkeresi TBMM'den geçmeyince hükumet ABD'ye karşı mahcup olmuş ve Türkiye aleyhinde, müttefik olan ABD ile aramızı düzeltmek için tavizlerde bulunmuştu. 4 Temmuz 2003'te Süleymaniye'de askerimizin başına çuval geçirildi. Bu konu çok tartışıldı ve film yapıldı.  ABD'ye nota verilecek mi sorusuna Başbakan Erdoğan "Ne notası müzik notası mı” yanıtını vermişti.

Yıllar geçti ve Ak Parti Sıfır Sorun politikasında pek de başarı sağlayamadı ve komşularıyla teker teker sorunlar yaşamaya başladı.

2009 Ermenistan'a alternatif kapı önerisi ile Azerbaycan'ın küstürülmesi,
2010 İsrail'in Mavi Marmara baskını,
2011 yılında Libya konusu,
2012 yılında Suriye konusu,
2013 yılında Irak'ın Kuzeyindeki Yerel Kürt yönetimini meşru kabul etmesi, Barzani'yi Kongreye daveti,
2013 yılında yine Hatay-Reyhanlı konusu gibi bir çok konu var.

Sizce Ak Parti Dış Politikada başarılı mı ?

Ankete Katılın..

 

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 3 Yorum

ASIM GÜNDÜZ
TAM BİR FELAKET....
gokhan kılıç
Bence 2008 yılına kadar dış politikada ne kadar başarılı ise son 5 yılda da o kadar başarısızdır.Son 5 yılda içerde dışarda herkesle sürtüşmeye başladı
eyyüp berikman
Türkiye bop eş başkanlıgı ile cilvegözünde,gaziantepte,hatayda onlarca vatandaşını bombalama sonucu kaybeden, akdenizde uçagı düşürülen bir ülke konumuna geldi.esad 6 aya gider dendi, 2,5 yıl geçti yerinde duruyor.türkiye demekki dış politikada yanlış ata oynamıştır.

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör