AK PARTİ İYİ PARTİ AÇILIMI YAPABİLİR

Ak Parti İyi Parti Açılımı Yapabilir
Tarih:
17 Ağustos 2019
Okunma:
1451

Ak Parti’nin 23 Haziran 2019 İstanbul seçimlerinde yaşadığı büyük yenilginin ardından parti tabanının ve seçmenin Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın etrafında yeniden buluşması için farklı stratejilerin uygulamaya konulduğu ifade ediliyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin İYİ Partililere yönelik yaptığı "yuvaya dönün" çağrısıyla amacının MHP’yi Milliyetçi kesimin odak noktasına yeniden dönüştürmek değil de Ak Parti’yi kurtarmak olduğu ortaya çıktı

İYİ Parti’nin 3-4 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleştirdiği kurultay öncesinde çok çarpıcı bir çağrı gelmişti MHP lideri Bahçeli’den.

MHP lideri Devlet Bahçeli şu çağrıyı yapmıştı:

“1 Kasım 2015’ten sonra ağır ve sancılı parti içi meselelerle biteviye meşgul edildiğimiz inkar edilemeyecek bir vakıadır. Bu vahim sürecin travmalarına ve makus sonuçlarına her dava arkadaşımız farklı dozajda muhatap kalmıştır. Yaşananlar üzücüdür, hüzünlüdür, ibret vericidir.
Milliyetçi Hareket Partisi’nden kopan dava arkadaşlarımız 25 Ekim 2017’de İYİ Parti’yi kurmuşlardır. Ancak geçmişte birlikte yürüyüp, beraberce mücadele ettiğimiz arkadaşlarımızın önemli bir kısmı aradıklarını bulamamışlar veya kenara itilmişlerdir. Yola çıkılanlar yolda bulunanlara değişilmiştir.
CHP ve HDP ile ittifak hiçbir vicdan sahibi ülküdaşımın kabullenemeyeceği bir gaflet olarak hafızalara kazınmıştır. Bir inat ve öfke uğruna yuvasını terke zorlanan, aklı çelinen, makam ve mevki vaatleriyle davasından koparılan kardeşlerimin hüsranları şahsımı her zaman kaygılandırmış ve düşündürmüştür.
Her ne yaşandıysa geride kalmış, herkes için ders niteliğinde olmuştur. Hadiseleri film şeridi gibi gözümüzün önüne getirdiğimizde bundan hiçbir şahsiyet ve karakter sahibi dava arkadaşımın memnuniyet duymayacağı açıktır, bu kapsamdaki kanaatim de çok güçlüdür.
3-4 Ağustos 2019 tarihinde İYİ Parti’nin 4. Olağanüstü Kurultayı yapılacaktır. Çağrım şudur: Fiziken orada, fikren aramızda bulunan dava arkadaşlarımın müştereken karar alıp Milliyetçi Hareket Partisi’ne dönüşün tarihi sorumluluğunu yerine getirmeleri halisane ve samimi beklentimdir.
Buluşma yerimiz zillet değil millettir. Kucaklaşma zamanı gelmiştir. İYİ Parti’nin Olağanüstü Kurultay’ında MHP’yle bütünleşme ve birleşme hamlesi Türkiye’nin gücüne güç katacak, yarım asırlık davamızı birlik ve dirlik içinde geleceğe taşıyacaktır. Çağrım birliğe, beraberliğe, barışmaya ve heyecanla tokalaşmayadır.”

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin bu çağrısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin hemen sonrasında gelmiş ve İYİ Parti lideri de bu çağrıyı yaptıranın Erdoğan olduğunu düşündüğünü ima etmişti. Bahçeli’nin çağrısının aslında MHP’yi değil, Ak Parti’yi kurtarmayı amaçladığı ortaya çıktı. Bahçeli, kurulduğundan bu yana İYİ Parti’yi hep İP diye adlandırmış, küçümsemiş ve muhatap almamaya özen göstermişti. Hatta seçim döneminde İYİ Partilileri ihanet içinde olmakla, teröre destek vermekle de suçlamıştı. Ancak Bahçeli bir anda şaşılacak derecede önemli bir dönüş yaptı. “İP”, İYİ Parti, “İP’in ucundakiler” de dava arkadaşları oluverdi

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun MHP kurmaylarına dayandırdığı haberine göre, Bahçeli'nin İYİ Parti'ye yaptığı çağrının amacının “salt MHP’ye dönük değil, Cumhur İttifakı tabanını genişletmek olduğu” belirtildi. Bahçeli’nin İYİ Partili Ülkücülerin MHP’ye dönmeleriyle, Cumhur İttifakı'nın tabanını ‘kendi mahallesinde’ toplamak istediğine” dikkat çekiliyor.

Parti kurmayları ise İYİ Partililere yapılan çağrı hakkında, “MHP’ye gelmeleri önemli değil. AKP’ye de gidebilirler. AKP’deki bölünme hazırlığı çok büyük. Partiden büyük kopuş olmasa bile yüzde 2 bile değerli olacak. Önemli olan Cumhur İttifakı çatısı altında birleşilmesidir” yorumunda bulunuyor. Kulislerden gelen bilgilere göre Ak Parti önümüzdeki günlerde İYİ Partililerle irtibata geçebilir, böylece 2022 milletvekili genel seçimlerine kadar muhalefetin önemli bir bölümünü kendi yanında tutabilir. 

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör