AK PARTİ OYLARI NEDEN DÜŞÜYOR? GEZİCİ ARAŞTIRMA ANALİZİ!

Ak Parti oyları neden düşüyor? Gezici Araştırma Analizi!
Tarih:
18 Mayıs 2015
Okunma:
50673

Seçimlere az bir zaman kala yapılan anketlerde iktidar partisi AKP’nin büyük düşüş yaşadığı ortaya çıktı.

Gezici Araştırma Şirketi tarafından 9 – 10 Mayıs 2015 tarihlerinde 36 ilde 4 bin 860 kişi üzerinde yapılan ankete göre AKP yüzde 38.2, CHP yüzde 30.1, MHP yüzde 17.1, HDP yüzde 10.5 ve diğerleri yüzde 4.1 oy alıyor. Nisan ayında yapılan anket sonuçlarında AKP yüzde 39 olarak gözüküyordu.

AK Saray AKP’ye Puan Kaybettirdi: Ankete göre AKP’nin bu kadar büyük oy kaybına uğramasının nedenleri arasında halkın geçim sıkıntısı yaşıyor olması ve geçim sıkıntısı yaşarken Ak Saray’ın maliyetlerinin bu kadar yüksek olması geliyor.

seçim simülasyonu
ANKET SONUÇLARINI SEÇİM SİMÜLATÖRÜNDE SORGULA

Ak Parti hangi konulardan dolayı oy kaybı yaşadı?
İşsizliği çözememesi,
Çözüm sürecini yönetememesi,
Yolsuzluk yaptı diyenlerin oranında ciddi artış olması,
Başkanlık sistemini istiyor olması,
Suriyeli göçmenlerinin kontrolsüz varlığı,
Eğitim sorununu çözülememesi,
Medyaya baskının artması,
Yargıya müdahale edilmesi ve
Kadına şiddetin artması oy kaybının en büyük nedenleri arasında gösteriliyor.

Halk Başkanlık İstemiyor: Ankete göre halk Erdoğan’ın talep ettiği başkanlık sistemini kesinlikle istemiyor. “Başkanlık sistemi olsun mu?” sorusuna yüzde 76.2 oranında hayır, yüzde 23.8 oranında evet cevabı veriliyor.

Adil Yargılama Yok: “Türkiye’de herhangi bir bir mahkemeye düşseniz adil bir şekilde yargılanacağınıza inanıyor musunuz?” sorusuna vatan yüzde 77.5 oranında hayır, 22.5 oranında ise evet cevabı veriyor.

Medyaya Baskı Uygulanıyor: “Türkiye’de medyaya planlı bir baskı uygulanıyor mu?” sorusuna halkın yüzde 66.8’i Türkiye’de Hükümet ve Cumhurbaşkanı tarafından medyaya planlı bir baskı uygulandığını düşünüyor. Hayır diyenlerin oranı ise yüzde 33.2. Yaş düştükçe ve eğitim yükseldikçe evet cevapları hızla artıyor.

Ekonomik Sıkıntı Var: “Ekonomik olarak geçim sıkıntısı yaşıyor musunuz?” soruna halkın yüzde 66,4’ü evet diyor. Bu sonuca göre halkın yüzde 21.2’si işsiz durumda.

Halk Suriye Operasyonuna Karşı: “Suriye’ye Askeri bir operasyon yapılması gerektiğine inanıyor musunuz?" sorusuna halkın yüzde 93.2 hayır, yüzde 6.8 evet diyor. Yani kısaca hal kesinlikle savaş istemiyor.

AKP’nin anketlerde yüzde 40’ın altına düşmesi üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran öncesi seçim mitinglerinin sayısını arttırdı. İki liderin günde enaz iki ili ziyaret etme kararı aldığı öğrenildi.

Millet

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 7 Yorum

doğrucu davut
gezici sana chpli ve diğeri çapulcularundan başkası inanmıyorki:)her seçim çuvallamaktan bıkmadınmı chp ingiliz yandaşı gezici!
57. ALAY
Kafamız karıştı. Neden düşüyor artık bilemiyoruz ama. düşenin dostu olmaz... asdasdasdasdasd
ataberk
akp düşüyorda oyu kime gidiyor mhpyede oy gelmesi gerekir bir önceki seçimde mhp 17.48oy aldı ama hala mhpnin oyunu düşük gösteriyorsunuz mhpnin oyu %28 oda en az bence siz bir operasyonla küçük dilinizi aldırın çünkü 7haziran akşamı küçük dilinizi yutacaksınız herkesede hodri meydan
agd
Butun islam aleminin refahi ve selameti icin milli ittifak sart biz tertemiz gecmisimizle iktidara haziriz
gercekleri gör araştır kendini duşun
saadet partisinden paşka partiye verilen her oy turkiyenin kayıp etmesi dir millet ALLAHA için bir geriye dönup bir bir araştırın erbakan turkiyenin sanayi devrimi ni yapmış araştırın ve oylarınızı erbakanın pardisi saadet partisine verin yoksa diyerlerinin hiç birbirinden farkı yok eski bir mhp li
diyarbakır
aç tavuk kendini darı anbarında görürmüş(gezici anket şirketi ) sizinkide o hesap hdp baraja takılır chp oy kaybeder mhp yükselişte akp oy kaybeder ama bu kadar değil cüzi bir rakam
BİR ÇOK SEBEB VAR
Bence akp nin düşmesinin birden çok sebebi var.Bunlardan bir tanesi halkın geçim sıkıntısı , bir diğeri işsizlik , bir diğeri cumhurbaşkanının illeri tek tek gezmesi yani bağımsızlığa ters düşüyor bir diğeri işe alımlarda yaşanan adaletsizlikler , yargının bağımsızlığının kaldırılması vb.

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör