AK PARTİ VE MHP İTTİFAKI KİME YARAR?

Ak Parti ve MHP ittifakı kime yarar?
Tarih:
28 Şubat 2018
Okunma:
671

Ak Parti ve MHP arasındaki ittifak seçimlerde olumlu bir hava mı yaratacak yoksa bu ittifaktan partiler olumsuz mu etkilenecek? Seçim anketi yapan firmaların işleri bu seçim döneminde gerçekten de çok zor olacak. 2019 Yerel Seçimleri öncesi araştırma şirketleri faaliyetlerine şimdiden başlasalar da hiç bir şirketin kayda değer bir anket sonucunu paylaşmaması dikkat çekiyor. 

Milliyet yazarı Mehmet Tezkan, ‘AKP – MHP birlikteliği o bloku seçimlerde yüzde 60’ın üzerine çıkarır mı, ittifak çekim alanı yaratacaksa bu kime yarar, AKP’ye mi MHP’ye mi?’ sorularına yanıt ararken, “Tahmin yapmak çok zon. Çünkü bu konuda ne veri var ne deneyim” dedi.

NTV’deki tartışma programına katılan Tezkan, buradaki izlenimlerini, ‘İttifak AKP'ye mi yarar, MHP'ye mi?’ başlığıyla köşesine taşıdı. Son seçimde (1 Kasım 2015) AKP’nin yüzde 49.4, MHP’nin ise yüzde 11.9 oranında oy aldığını hatırlatan Tezkan, “İki partinin birlikteliği o bloku önümüzdeki seçimde yüzde 60’ın üzerine çıkarır mı? İttifak çekim alanı yaratacaksa (ki bu amaçla getiriliyor) bu kime yarar?” sorularına yanıt ararken, şunları kaleme aldı:

‘BAŞKANA AYRI, PARTİYE AYRI MÜHÜR

“Baştan söyleyeyim, tahmin yapmak çok zor. Çünkü bu konuda ne veri var ne deneyim. Çünkü. İlk defa bir kişiye bizi yönetme yetkisi vermek için oy kullanacağız. İlk defa bizi yönetecek kişiyi ayrı, yasama organını ayrı oy pusulayla seçeceğiz. Başkana ayrı mühür, partiye ayrı mühür vuracağız.

İlk defa oy verdiğimiz parti ülkeyi yönetmeyecek. Seçtiğimiz başkan Meclis’ten bağımsız olarak ülkeyi yönetecek.

Hal böyle olunca, şimdiden şöyle olur böyle olur. Seçmen davranışları şöyledir böyledir diye geçmiş bilgilerimizle değerlendirme yapmamız zor.

YANITI ZOR SORULAR

İttifakın adayı Erdoğan’a mührü basan seçmen diğer oy pusulasını eline aldığında AKP’yi mi tercih eder, MHP’yi mi? Mührü ikisine de mi basar?

Yanıtı zor sorular.

AKP’li seçmen sandığa gitti, Erdoğan’a oy verdi.. Eline ikinci oy pusulasını aldı mührü nereye basar; AKP’ye mi, MHP’ye mi, ikisine birden mi?

MHP’li seçmen ne yapar? Birinci pusulada mührü Erdoğan’a bastı, ikinci pusulada tercihi ne olur? AKP’mi, MHP’mi, ikisi de mi?

İTTİFAK AKP’YE YARAYACAK

Bu işlerle uğraşanların genel kanısı ittifakın AKP’ye yarayacağı.

Gerekçeleri şu. Erdoğan’a mührü basan, partisine de oy verir. MHP’den AKP’ye kayma olur.

MHP umduğundan daha az oy alabilir.

Tabii ki bunlar spekülatif değerlendirmeler. Bu sebeple, bu seçimde yanılma payı çok büyük olacak deniliyor. Bu sebeple, araştırma şirketlerinin işi çok zor deniliyor. Bu sebeple, bu seçimde tahmin çok riskli deniliyor.

‘YENİ SEÇİM YASASI KIYAMETİ KOPARACAK’

İttifak yasası sadece seçim için partilerin bir araya gelmesinin yasal zeminini düzenlemiyor. Oy verme durumuna da el atıyor. Oy verme işlemine de yeni kurallar getiriyor.

Kafada soru işareti bırakacak, seçim sonuçlarını tartışmaya açacak, gölgeleyecek düzenlemeler de getiriyor.

Tartışma programlarında bu konular gündeme gelince haliyle tansiyon yükseliyor.

Nedir bunlar diyeceksiniz?

Geçenlerde sakıncalı iki maddeyi yazmıştım.

Biri; mühürsüz oy pusulasıydı..

Diğeri; vatandaşa polis çağırma yetkisi verilmesi. Sandıkların polis/jandarma gözetiminde sayılmasına imkân tanınmasıydı.

İtiraz edilen başka maddeler de var..

Sandık başkanlarının kamu görevlisi olması..

Sandıkların taşınabilir olması..

Seçmenlerin çeşitli listelere dağıtılması..

Bu maddeler için yazılan gerekçeler tatmin edici değil. 2002 yılından beri girdiği bütün seçimleri kazanan iktidarın bu değişikliğe neden ihtiyaç duyduğu soru işareti.

Kafa karıştırıcı..

Bakalım Meclis görüşmeleri sırasında tatmin edici gerekçeler ortaya konulacak mı? TV tartışmalarında değişikliği savunanlar hık mık etmenin. Ne olmuş yani demenin. Ne var bunda demenin ötesinde bir şey söyleyemediler."

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yerel seçimlerde hangi kesim seçim sonucunda etkili olur?

Bu ankette birden fazla seçim yapılabilir.
Oy Ver
Sonuçları Gör