ANAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ GENEL MÜDÜRÜ İBRAHİM USLU: KESİNKEZ İLK TURDA..

ANAR Araştırma Şirketi Genel Müdürü İbrahim Uslu: Kesinkez İlk Turda..
Tarih:
06 Temmuz 2014
Okunma:
6946

ANAR Araştırma Şirketi Genel Müdürü İbrahim Uslu, 10 Ağustos’ta ilk turu gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirdi. Star'ın haberine göre; AK Parti adayı Başbakan Erdoğan’ın ilk turda seçilmesinin kesin olduğunu belirten Uslu, bunda Çözüm Süreci’nin Türkiye genelinde oy artışı sağlamasının etkili olacağını söyledi. Anar, 30 Mart Yerel Seçimleri öncesindeki Paralel Yapı saldırılarının AK Parti’nin oyunu arttırdığını hatırlatarak, “Böyle bir şey olursa Erdoğan kesin kez ilk turda seçilir” dedi.


Gerilim sandığa yansır Seçimin tatile gelmesinin katılımı etkileyebileceğini ama Türkiye’de seçimlere katılımı asıl belirleyenin seçim sürecinin atmosferi olduğuna dikkat çekti. Uslu, atmosferin şimdilik yumuşak geçtiğini söyleyerek, “Böyle geçerse, Türkiye ortalamaları seçime katılmada yüzde 75-80. O oranda gerçekleşebilir. Bana soracak olursanız, bu bile yüksek. Avrupa ve ABD’de seçime katılma oranı yüzde 50’lere düştü. Biz, hala çok politik bir toplumuz. Fakat seçim sürecinde gerilim olursa, tıpkı 30 Mart öncesi gibi, insanlar bunu bir siyasal tercihten çok savaş olarak gördükleri için o zaman sandığa katılma oranı çılgın rakamlara yüzde 90’lara çıkabilir” diye konuştu.

CHP’liler tatilden dönmez CHP seçmeninden önemli kısmının yaz aylarında tatilini kesip oy vermeye gitmeyeceğini de söyleyen Uslu, “Tatilini kesmesi için de herkesi bu kadar zorlayacak bir gerekçe üretemezsiniz. Çeşitli nedenler devreye girecek. CHP içinde deklare edenler var. Alevi örgütleri ve ulusalcı aydınlar, İhsanoğlu’nu desteklemeyeceklerini açıkladılar. Onlar bu hassasiyet nedeniyle CHP içinde, sandığa gitmeyecekler. Bir kısmı tatilde olduğu için gitmeyecek, aynı şey MHP için de geçerli olacak. Ve CHP - MHP seçmenin bir bölümü, ‘Nasılsa Erdoğan kazanacak. Nasılsa biz kaybedeceğiz’ diyerek sandığa gitmeyecek.” ifadelerini kullandı. Yüzde 52 ile 56 arasında Erdoğan’ın ilk turda kazanmasına kesin gözüyle baktığını, bu oranın yüzde 52 mi 56 mı olduğu konusunda araştırma yaptıklarını anlatan Uslu, “Başbakan Erdoğan, ilk turda kazanacak. Katılım yüzde 90 olsa bile bu değişmeyecek. CHP, MHP seçmeni sandığa gitmeyince aradaki makas açılacak. İkinci tura kalması çok sürpriz olur” dedi Oy patlaması yaşanacak Çözüm sürecinin ülke çapında Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak bu süreci yürütmesi için önemli bir oy kaynağı olacağından da söz eden Anar Genel Müdürü Uslu, “Araştırmalardan hareketle söylüyorum. Erdoğan’ın en yüksek oy alacağı bölge Güneydoğu olacak. Şu anda da öyle. Referandumda da öyle oldu. Ben Türkiye rekoru bekliyorum. Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da Erdoğan, oy patlaması yapacak. Sadece orada değil tüm Türkiye’de yapacak” diye konuştu.

Paralel Yapı saldırırsa oylar patlar Adayların profili nedeniyle kampanya sürecinde tansiyon yükselmesi beklemediğini belirten Uslu, 30 Mart öncesindeki Paralel Yapı’nın saldırılarını hatırlatarak şöyle konuştu: “Paralel saldırının, paralelciler açısından bir etkisi olmaz. Zaten 30 Mart seçimlerinde bunu gördüler. Bazı köşe yazarları, ‘Paralel yapı yeni bir kampanya başlatacak’ diye yazdılar. AK Parti’ye böyle bir saldırı olduğu zaman, tabanını kontrol ediyor ve AK Parti seçmeni sandığa gidiyor ve avantajlı duruma gidiyor. Bunu yaparsa paralel yapı, AK Parti seçmeninin sandığa gitme oranını yükseltir. Paralel yapı saldırırsa, müteşekkir olur AK Parti. Oyları patlar.”

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 7 Yorum

eklem
eklem türkiye de bile doğmamış. buraları bilmiyor
ŞABAN
EKMELEDDİN BEY DÜRÜST,DİĞERİ YALANCI VE İFTİRACI
Khan
Yine bu sitede yayınlanan bir araştırmaya göre bu ANAR şirketi Beşir Atalay'ın şirketidir
Asiye
Anar biraz fazla andırdın yalanın daniskası reklam yapmayın artık yeter
ah Türkiyem ah
Tam Bir Ak yorumu .. sanarsin ki bakan konuşuyor. . Neyse buna da bir milletvekili liği verirler yakinda... biyik sakal da uygun...
yorumcu
bizce şöyle düşünmek lazım chp seçmeni değişmek zorunda bu çatı ady ne chp nin nede mhp nin adayı bu türkiye cumhuriyetinin adayı öyleya erdoğan ne diyor ben milletin adyıyım diyor o da devletin adayı diyor arkadaşlar allahınızı severseniz devlet kim millet kim karar sizin
bayram akgün
illada erdoğan derim

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör