ANAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ MÜDÜRÜ CANLI YAYINDA AÇIKLADI!

Anar Araştırma Şirketi Müdürü Canlı Yayında Açıkladı!
Tarih:
30 Ocak 2014
Okunma:
5196

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tarafından 1998 yılında kurulan ANAR Araştırma Şirketi'nin Genel Müdürü İbrahim Uslu, 17 Aralık'taki soruşturmanın AK Parti'nin seçmeniyle olan duygusal bağını artırdığını iddia etti.

CHP'nin Ankara'da yanlış bir aday belirlediğini bu nedenle seçimi kaybedeğini söyleyen Uslu, İstanbul'da da durumun değişmeyeceğini; ancak İzmir'de hala CHP'nin önde olduğunu ileri sürdü.

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, 24 TV'de gazeteci Elif Çakır'ın sorularını cevapladı. AK Parti'nin yerel seçimlerde yüzde 40'ı geçmesi halinde başarılı sayılacağını ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tek turda biteceğini anlatan Uslu, son olayların AK Parti'nin seçmeniyle olan duygusal bağını güçlendirdiğini savundu. İşte Uslu'nun seçimlerle ilgili tahminleri;

 ANKARA VE İSTANBUL'DA NE OLACAK?
 Her şey aynı, değişen bir şey yok. Bence CHP hayatının hatasını yaptı. Ankara'da merkez sağdan herhangi birini aday gösterse MHP'den oy alırdı. Genel seçim oyu yüzde 30, yerel seçimlerde de yakın oy aldı. CHP'nin Ankara'da kazanabilmesi için başka partiden oy alması lazım. AK Parti, MHP, CHP var.

MHP'nin 15, CHP'nin 30, AK Parti'nin 48 oy oranı var.
AK Parti'den CHP'ye oy geçişkenliği yok. AK Parti ile MHP arasında oy geçişkenliği var. Tüm Türkiye'de bu böyle, AK Parti ile MHP, MHP ile CHP arasında oy geçirgenliği var. İç Anadolu'da bu yok. Şu an CHP'ye gitmiş biri var, Ankara'yı alabilirdi ama bu adayla alamaz. MHP üst yönetimi Mansur Yavaş'ın partisine ihanet ettiğini düşünüyor, MHP yöneticileri hainlikle suçlanırken, nasıl gidilir de ülkü ocaklarından birileri Yavaş'a oy verir. O parti içi disiplin çok güçlüdür orada. MHP'li taban ona oy vermez, illa oy verenler çıkacaktır. Ama aradaki makas yüksek, AK Parti yüzde 50, CHP yüzde 30. AK Parti'den giden oy da olabilir, CHP seçmeninde Alevilerden oy vermeyecekler var, CHP üst yönetimi diyelim ki bu tabanı ikna etti.

Mansur Yavaş MHP içinde iyi bir figürken CHP içinde bunu kaybetti. Karayalçın yüzde 30 olan oy oranın yüzde 34'e çıkardı, ancak o kadar olur. Ankara'da bu ittifak bitti, merkez sağdan herhangi biri olsa bu ittifak kurulabilirdi.
 
İZMİR'DE DURUM NE OLUR?
 İzmir'de son genel seçimlerde yüzde 7 fark vardı. Binali Yıldırım ile bu kapatılır diye düşünüldü, makas biraz daha daralmıştı ama İmbat operasyonuyla bu algıyı ölçemedik. Ama iş biraz daha zorlaştı. İlçeler de açıklandı.
 
İstanbul ve Ankara'da AK Parti kesin, İzmir'de CHP favori.
 
"İLK TURDA SEÇİM BİTER"
Eğer yüzde 40'ı geçerse cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turda biter, AK Parti'nin gösterdiği aday kazanır, Hüseyin Çelik demişti, Erdoğan adayımız, seçilir. Bu sefer Kürtler de sandığa gidecektir, bence yüzde 50'nin de üzerinde bir rakamla seçilir.
 
Ben genel seçimde sıkıntı yaşayacağını sanmam. Her şeyi kazanmış bir parti zaten. Bence seçimlerin erkene alınması mantıklı olur. Toplumun başbakan adayı olarak oy verdiği insan başbakanlığı bırakıp başka bir göreve geçecek, Turgut Özal döneminde de bu oldu, yeni başbakan geliyorsa, erken seçim olmalı. En erken yapılacak tarih Kasım ayıdır, Haziran'a kadar 5-6 ay, var, bu öne çekmek sayılmaz zaten. Çok da bir şeyi olmadı. O yüzden hızlandırılmış seçim diyelim.
 
"ANKETLERDE YANILDINIZ MI?"
 Biz mesela 2009 yerel seçimlerinde yüzde 40 dedik, Muhsin Yazıcıoğlu şehit oldu, yüzde 1.5 artış oldu BBP oylarında, 38.5 olarak gerçekleşti. Bu 2-3 puanlık hata paylarıyla olur zaten. Diğer seçimleri bildik 0 hata ile. Abdülkadir Bey zaten yazmıştı, 49-25-13 demiştik, yanılmadık. Zaten arkadaşımız espri yaptı, artık ANAR'a sorarız diye. İl il oy tahminleriyle ilgili bir çalışma yapacağız.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 16 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
kendin çal kendin söyle
başbakan yardımcısının kurduğu araştırma şirketinin anket sonunucunda, akp oyları düşük çıkacak değil ya, yalan dolan.
AKIN
SABREDİN İKİ AY KALDI DİKKAT EDİN 11 YILDIR UĞRADIĞINIZ HÜSRANA YİNE UĞRAMAYIN. SONRA BU YAZDIKLARINIZDAN UTANIRSINIZ.TABİKİ UTANACAK YÜZÜNÜZ VARSA
ülkücü
arkadaşlar ne yapsalar ne etseler artık azda olsa çokda olsa millet birşeylerin farkına varmaya başladı onun için şu an için seçimlerde akp nin dışındaki siyasi partilerin çok uyanık ve dikkatli olması lazım diyorum ben
rezalet
kanal 24 sancak limitedin kanalıdır sancaklar tam akp yanlısıdır tabiki akpyi yüksek görecek uslu efendi yoksa akp itibarını kaybetmiştir
kadir
sukadarini diyeyim akp degil heryere yol, kopru yamak evimn onunden istanbula kadat otoyol yapsa degil oyumu gunahimi vermem, muhafazakar olduklari icin degil yalanci,duzenbaz,sinsi ve hilekar olduklari icin bana en uzak olan saadete bile oy veririm ama papaz olacak kadar asaga ne rte ye oy vermem
serhanel
ismini hüloğğ koyan seviyedeki bi arkadaşa nasıl anlatabiliriz durumu bilmiyorum tabi ama büyükşehir yasasını bi araştır istersen sen de sormayı kesersin böylece
kadir
tipine bak 5 km den akp nin yalasi oldugu agzindan akan salyalardan belli, neymis akp yuzde 40 i gecerse basariymis sen akp nin kopegimisin asaglik adam,tayyip cebine 3 kurus sikistirdi diye ulkenizi bile satarsiniz ki satiyorsunuz zaten,sizin yeriniz de yuce divan bekleyin hele!
niyeg
evet eskiden akp oyun yüksekti akpye oy verdim. fakat o zaman var mıydı çözüm süreci,barzani,yolsuzluk,hatayın bombalanması,Türk ve Türki faliyetlerin kısıtlanması ve ya kaldırılması,Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı. Gerçek yüzlerini gösterdiler. Yerel CHP,genel MHP
hülooooğğğğ
birader bir allah'ın kulu da çıkıp "arkadaş 2009'da melih 8, karayalçın 2 aldıysa, melih kimlerden oy toplayıp P oy alıyor?" demiyor arkadaş.
serhanel
yüzyılın esprisi: bu anketi akp genel merkezinde mi yaptınız :D hahah zekanıza hayranım :D :D
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör