ANAR GENEL MÜDÜRÜ, HÜKUMETİ RAHATLATTI!

ANAR Genel Müdürü, Hükumeti Rahatlattı!
Tarih:
21 Ekim 2013
Okunma:
2963

GENAR Araştırma'nın müdürü Mustafa Şen yerel seçimler öncesi partilerin durumunu tahlil etti. Hangi parti nerede güçlü, partiler hangi isimlerle yarışa girse kazançlı çıkar?

 GENAR Araştırma Şirketi Genel Müdürü Mustafa Şen, İstanbul’da AK Parti’nin yüzde 50, CHP’nin ise yüzde 30 bandında olduğunu söyledi. Şen; “AK Parti, İstanbul’da kimi aday gösterirse göstersin kazanır. Kadir Topbaş tekrar aday gösterilirse adaylar içerisinde en yüksek oyu alır. Mustafa Sarıgül karşısına rakip olarak çıksa bile Topbaş, 10 puanlık fark ile seçimi kazanır” dedi. Mustafa Şen Ankara’da Melih Gökçek’in, İzmir’de ise Binali Yıldırım’ın aday gösterilmesi durumunda bu bölgelerde de AK Parti’nin seçimi kazanabileceğini belirtti
 
2014 yılının Mart ayında yapılacak olan yerel seçimler için siyasi partiler hazırlıklarını tamamlamak üzere. Partilerin hangi şehirde hangi ismi aday göstereceğinin tartışıldığı bir dönemde, Yeni Akit gasetesinden Hüseyin Kulaoğlu, GENAR Araştırma Şirketi Genel Müdürü Mustafa Şen ile siyasi partileri, büyükşehirleri ve hangi ismin hangi şehirlerden aday olursa kazanabileceğini konuştu...
 
AK Parti, Gezi Parkı olayları sonrası seçim startını verdi ve Ankara ile İstanbul’da mitingler yaptı. Bunu nasıl görmek gerekiyor?
 
- AK Parti açısından baktığımızda çok akıllıcaydı. Gezi Parkı olayları sırasında zannedersem AK Parti kendi kitlelerinde bir sarsıntı olduğunu hissetti. Başbakan Erdoğan, doğrudan kendi kitlesine dönük bir operasyon yaptı. İstanbul ve Ankara’daki havaalanı ile meydanlardaki mitingler, Gezi’de kendilerini Türkiye’nin ağababası gibi görenlere de bir cevaptı.
 
GENAR olarak Gezi Parkı olaylarının ardından siyasi partilerin oy oranları ile ilgili bir anket çalışması hazırlamıştınız. Anket çalışmasında partilerin oy oranı nasıldı?
 
- Gezi olaylarından sonra AK Parti’nin oy oranı seçimde aldığı oy oranından bir puan yüksekti. AK Parti yüzde 50,8. CHP 27,1. MHP 12,8. BDP 6,5. Saadet Partisi 1,1 ve diğer partiler de geri kalanı alıyorlar. Bu şekilde bir dağılım ortaya çıktı.
 
Bu anketi Temmuz ayında yapmıştınız. Bugünden baktığımızda yerel seçimlerde oy oranı nasıl gözüküyor?
 
- O tarihten itibaren Türkiye’de seçmen davranışını etkileyen bir olay olmadığı için bu rakamların çok fazla değiştiğini söylemek mümkün değil. Seçmen davranışını değiştiren ana olay, Gezi Parkı olayları idi. O da bir puanlık bir farklılaşmaya yol açmış. Şu mânâda söylüyorum, yine yarım puan, bir puan aşağı-yukarı oynar ama bu oynamalar 55 milyonluk bir seçmen kitlesinde çok fazla bir şey ifade etmez.
 
2014 Mart Yerel Seçimleri’nde AK Parti’nin oyu yine yüzde 50’yi geçer mi?
 
- Bu konuda seçmen davranışını etkileyecek çok önemli üç şart var. Birincisi; Ekonomi. Ekonomi düzgün giderse, küçülme yaşanmaz ve nispeten de büyüme olursa, AK Parti olumlu etkilenir. İkincisi; Suriye meselesi. Bu mesele Türkiye’nin istediği şekilde çözülürse bu da olumlu etkiler. Türkiye’ye zarar verecek şekilde çözülürse olumsuz etkiler. Üçüncüsü; Çözüm süreci. Süreç bu şekilde devam ederse, o zaman yine AK Parti olumlu etkilenir. Seçmen davranışını bu üç büyük şarta bağlıyorum. Yerel seçimler olduğu için aday ve lider gibi küçük şartlardan da bahsedebilirim ama en önemli şartlar bunlar.
 
GEZİ OLAYLARI AK PARTİ’NİN OYLARINI ARTIRDI
 
Gezi Parkı olayları göz önüne alındığında AK Parti yerel seçimlerde oy kaybına uğrar mı, yoksa ters etki yapıp daha mı fazla oy alır?
 
- Ters etki yaptı. Gezi Parkı operasyonunu planlayan mihraklar; Erdoğan’ı indirmek, Erdoğan’sız bir AK Parti ve Erdoğan’sız bir Türkiye planlamışlardı ama tam tersi oldu. Erdoğan kendi kitlesine daha çok sarıldı, kendi kitlesinin de liderine güveni tamdı. Gezi’de oy oranlarını artıran bir AK Parti ortaya çıktı. Gezi olaylarını kim planladıysa kendi topuğuna sıktı. Buradan çıkaracağımız en önemli ders şu: Siyasete siyaset dışı müdahale etmeyeceksin. Siyasete demokratik yolların dışında bir yolla yaklaşmayacaksın. Sivil ya da sivil görünümlü bile olsa seçmeni aptal yerine koymayacaksın. Eğer böyle yaparsan, bütün aptallığın ortaya çıkar.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 9 Yorum

anti-tayyip
memlekette koyun çok bulun bir tane aday
hasan
hüloğğğ teyzeyi koyalım
hasan
anneni koyalım aday
genar
eşşek de kopysa kazanırmı akp
ülkücüler batılı gömecek
arkadaşlar bu anarmıdır genar mıdır yahu vallahide bunların bir şey bildikleri yok arkadaşım bilmediğimiz yaratıklardanmı yoksa uzaylılarlamı anket yapıyorsun neden mhpylen uğraşıyorsun anlamadım anladığımız tek şey akp sana iyi para veriyor anlaşılan
NG
Ulan insan der ki 'Tamam ben iktidardaki partiye yağ çekiyorum ama Muhalafete de tamamem yüklenmeyeyim yarın bigün devir değişir devran döner belli mi olur'Bunlar tam AKsakallı
milligörüşçü
gururlanma mustafaşen senden büyük ALLAH var
hülooooğğğğ
anar yandaş anketçi değil mi? böyle bir şey demesi normal değil mi? ayrıca 5 milyon insanı "mihrakların" sokağa dökebileceğini düşünen bir adam la bu. insan gerçekten hayret ediyor.
Abdullah Zorlu
Mustafa Sen yalakasi karamanin koyunu secimlerde cikar oyunu

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör