ANAR MÜDÜRÜ İBRAHİM USLU PARTİLERİN SON DURUMUNU DEĞERLENDİRDİ

ANAR müdürü İbrahim Uslu partilerin son durumunu değerlendirdi
Tarih:
09 Mart 2015
Okunma:
8557

Seçim anketleri yapan araştırma şirketi ANAR'ın patronu İbrahim Uslu'ya göre "Yüzde 45 sol oy çılgın bir fantezi"

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, Türkiye’de sol oyların hiçbir zaman yüzde 35’i geçemediğini, HDP’nin yüzde 10 oy alması halinde CHP’nin yüzde 35 oya ulaşmasının akıl dışı bir ihtimal olduğunu söyledi. CHP’nin fantezi kurduğunu belirten Uslu, “Sol oyların yüzde 45’e çıkacağını düşünmek çılgınca bir fantezidir” dedi.

ANAR Genel Müdürü ve siyaset bilimci Dr. İbrahim Uslu, Yeni Şafak gazetesinden Nil Gülsüm'e konuştu:

 Üç aşamalı seçim maratonunun son aşaması olan genel seçimlere yaklaşıyoruz. Genel anlamda gördüğünüz tablo nedir?

http://secimanketi.tv/2015-genel-secimleri/ANARENCOK.jpg

 
CHP şimdiye dek hazırlanmadığı bir şekilde seçim kampanyasına hazırlanıyor gibi gözüküyor. MHP ise kapalı kutu, işin doğrusu, MHP’nin ne yaptığını kestiremiyorum.

HDP ise seçim stratejisi veya propaganda üzerinde çalışmaktan çok adaylar üzerinde çalışıyor gibi görünüyor. Bugüne kadar seçime hazırlanma konusunda en modern teknikleri kullanan parti AK Parti oldu. Bu seçimde de aynı tavrı sürdürüyor. Bir yandan kampanyaya hazırlanan AK Parti’nin seçim stratejisi, seçim beyannamesi konusunda da dört beş koldan hazırlık yaptığını görüyoruz.
 
OBAMA’NIN EKİBİ DE KURTARAMAZ
 
CHP, Obama’nın çalıştığı ekiple çalışacak. Kendisini yenileyemeyen CHP’nin yeni reklamcılar ile çalışacak olması sandıkta CHP’yi kurtarması beklenebilir mi?

 
CHP’yi bu girişim sandıkta elbette kurtaramaz. Bu gibi çalışmaların minör etkileri olur sandığa, tüm dünyada böyledir. Seçim kampanyalarının, reklam çalışmalarının en yüksek etkiye sahip olduğu kampanyalarda bile kampanya nedeniyle parti tercihini değiştirenlerin oranının yüzde üç-beş arasında olduğu yapılan araştırmalardan bilinmektedir. Bu etki de kararsız seçmen üzerinde olmaktadır.
 
CHP aynı zamanda Cem Uzan’a şaşırtıcı seçim başarısı kazandıran isimle çalışmak için girişimde de bulundu. O zaman olan neden şimdi olmasın?
 
Böyle bir şey mümkün değil. Seçimlerin bir matematiği vardır. Türkiye’de sol 1983 yılından bu tarafa sadece bir kez yüzde 35’in üzerine çıkmış. Bu tarih de 1999 senesi, Öcalan’ın yakalandığı yıldır. Onun dışında solun toplam oyu hep yüzde 35’in altında kaldı. Türkiye’de solun tablosu budur.
 
AKIL DIŞI OLASILIK
 
Kılıçdaroğlu yüzde 35’lik bir seçim hedefi koydu. Bunu mümkün görür müsünüz?

 
Fantezi kuruyorlar. Bir taraftan HDP barajı geçecek deyip, sonra da CHP’nin bu oy oranlarına çıkabileceğini düşünüyorlar. Bu akıl dışı bir olasılık. Solun toplam havuzu yüzde 35 ise, yüzde 10’unu da HDP alırsa geriye ne kalacak? Bu durumda da CHP’nin yüzde 35’i yakalaması imkansız. CHP’nin bu oy oranını yakalayabilmesi için bütün solun tek çatı altında seçime girmesi gerekiyor. Sol seçmenin toplamının yüzde 45’e çıkacağını düşünmek çılgınca bir fantezidir.
 
HDP BARAJI CHP OYLARIYLA GEÇER
 
HDP’nin barajı geçmesi ya da geçememesi az bir oranla olacak gibi görünüyor. Barajı geçerse hangi partiden oy alacak? AK Parti tabanından oy alacağı yorumları da yapılıyor.

 
CHP’nin muhafazakar adayları CHP’ye ne kadar oy getiriyorsa, HDP’nin muhafazakar adayları da HDP’ye o kadar oy getirir. AK Parti ile HDP tabanında Güneydoğu da dahil çok fazla bir geçişkenlik yok. HDP’nin barajı aşmak için ihtiyaç duyacağı oylar mutlaka ve mutlaka CHP tabanından gelmek durumunda. AK Parti’den geleceğini söylemek siyaset bilmemektir. Yeni seçmen, yurtdışı oyları ve CHP seçmeninden gelecek oylar HDP’ye barajı geçirebilir.
 
Davutoğlu’ndan başkası darbe olur
 
Davutoğlu AK Parti tabanı ile nasıl bir rabıta kurdu?

 
Çok güçlü. AK Parti’nin yeni Genel Başkan sebebiyle bir risk durumu olmadı. Çünkü Davutoğlu, AK Parti kitlesi için yeni bir isim değil. Hatta bu kitle açısından baktığımızda siyaset öncesinde bile yeni bir yüz değildi. Davutoğlu, akademisyenliği döneminde de çok tanınan ve saygı duyulan bir isimdi. Sonrasında da güçlü bir baş danışmanlık dönemi oldu. CHP seçmeni Davutoğlu’nun Dışişleri bakanlığı dönemini başarılı bulmayabilir; ancak AK Parti kitlesi kabinenin en başarılı bakanlarından birisi olarak görüyordu. Davutoğlu sanki yeni ve seçmenin tanımadığı bir isimmiş gibi sunulmaya çalışılıyor. Ama bu doğru değil. AK Parti tabanı daha önceden tanıdığı, sevdiği Davutoğlu’nu genel başkan ve başbakan olarak hemen benimsedi. 
 
2011’in fotokopisi bir seçim
 
Peki bugün seçim olsa tablo ne olur?

 
Sayın Davutoğlu Başbakan olduktan sonra 4-5 araştırma yaptık. Hepsinde AK Parti’nin oylarını yüzde 47-49 aralığında bulduk. Atlatılan birçok badireye rağmen AK Parti oy oranında istikrar var. 

CHP 23-25, MHP 13-15, HDP’yi de 7-8 aralığında buluyoruz. Bu tablonun ciddi bir şekilde değişmesi için travmatik bir takım durumların olması gerekir.

http://secimanketi.tv/2015-genel-secimleri/ANARENAZ.jpg

İnşallah öyle bir durum da olmaz. Önümüzdeki seçim, 2011’in fotokopisi gibi bir seçim olacak. Bu seçimin heyecan taşıyan tek noktası HDP’nin barajı geçip geçemeyeceği hususudur.
 
HDP’nin barajı aşması AK Parti’ye nasıl yansır?

 
HDP barajı geçerse AK Parti’den milletvekili alacak, oy almayacak. Aynı şekilde MHP’den milletvekili alacak ama oy almayacak. CHP’den ise hem oy, hem de milletvekili alacak.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 12 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
Öner Çiçek
Oylar SAADET PARTİSİ MİLLİ İTTİFAK'A
Ali küçük
Bu araştırma şirketi değil, yağdanlık şirketi. Bu araştırmanın Türkiye'de yapıldığından pek emin değilim. 17-25 Aralık, yargıya baskı, şu anda açıklanmasa bile var olan devalüasyon, işsizlik, iflas etmiş uluslararası ilişkiler, Süleyman Şah fiyaskosu, Bülent Arınç'a suikast balonu.....
EGELI RECEP
AKP BITMIS BIR PARTIDIR... ANCAK BÖYLE SECIM ANKETLERI ILE, AKP OYLARINI YÜKSEK GÖSTERIP, VATANDASI ETKILEMEK CABALARIDA ISE YARAMAYACAKTIR... 07 HAZIRANDA CHP ve MHP IKTIDARA YÜRÜYECEKTIR...!!!!
erdemli
Kürtlerin oylarının önemli bir kısmının AKP'ye gittiğini söyleyen sizdiniz. Önceki seçimler de bunu gösteriyorken ne oldu da şimdi çark ettiniz acaba?
türksoylu
bu şirket taraflı ve akp medyası mhpyi neden kestiremiyor işine gelmiyor mhp 20..21
tezel
türkiye de şağ sol mu kalmış hdp ye oy veren kürtlerin büyük kısmı sağcı sayılır
GERİSİ
SOL SAĞ MI KALDI VATAN VAR ORTADA.
Bora ŞEN
Arkadaşlar bu şirket ve diğer büyük şirketler 2011,2014 ve Cumhurbaşkanlığı seçimini bildi,hadi diyelim yüzde 2-3 şaşırsınlar.Neyin tatavasını yapıyorsunuz anlamıyorum,herkes sizin gibi düşünmek zorunda mı ?
zozan
bu kadarina pes akpden pay almak icin atilmayan takla yok akp 37 chp 25 mhp 15 hdp11
2011 seçimleri
ANAR 2011 yılında seçimlerden önce yaptığı son ankette Ak Partiyi yüzde 46, CHPyi yüzde 26, MHPyi yüzde 12 göstermişti. 2011 seçimlerinde akp yüzde 49 chp yüzde 25 MHP ise yüzde 12,9 aldı.Akp yi az, MHP yi az CHP yi çok göstermiş ANAR
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör