ARAŞTIRMA ŞİRKETİ ANDY-AR SON ANKET SONUÇLARINI AÇIKLADI!

Araştırma şirketi Andy-Ar SON anket sonuçlarını açıkladı!
Tarih:
15 Mayıs 2015
Okunma:
9043

Araştırma şirketi Andy-Ar 7 Haziran 2015 için en son genel seçim anketi sonuçlarını açıkladı.

Andy-Ar'a göre HDP hala barajı aşma veya aşmama noktasında bir belirsizliğe sahip.

Ankete göre, AKP yüzde 43-44, CHP yüzde 24-25, MHP yüzde 17 ve HDP yüzde 9,5'lerde...

Andy-Ar'ın sahibi Faruk Acar, Davutoğlu'nu yetersiz bulan Erdoğan'ın bu nedenle sahaya indiğini ama henüz son hamlesini yapmadığını söyledi.

SONUÇLAR İÇİN TIKLAYIN

İşte Faruk Acar'ın açıklamaları:

Siyah ve beyaz bir ayrıma giren oy potansiyeli
Beyannamelerin açıklanması öncesinde de sonrasında da aslında pek bir şey değiştiğiniz söyleyemeyiz çünkü partilere yansıyan, listelerle alakalı bir olumlu ya da olumsuzluk özellikle Anadolu şehirlerinde sonuçlara yansıdı, özellikle iktidar partisi için bunu söylemek daha doğru olur, Gri alanlarının çok olmadığı, siyah ve beyaz olmak üzere bir ayrıma giren bir oy potansiyeli düzeyinde beyannamenin bir etkisi olmadan süreç devam ediyor.

Büyükşehirlerde Ak Parti listelerine tepki
Büyük şehirlerde özellikle metropol kentlerinde AK Parti listelerine olan tepki kısmen son 10 gündür bir iyileşme ya da Türkiye konjonktürüne göre pozisyon olma noktasında aidiyet konumunu oluşturdu, bir kıpırdanmanın olduğundan söze edebiliriz ama bu kıpırdanma Türkiye geneli ortalamasına yansıması çok ciddi bir orana sahip değil.

AK PARTİ YÜZDE 43-44
AK Parti şu anda yaklaşık olarak yüzde 43-44 civarında bir oy oranına sahip. Önümüzdeki günlerde, son bir haftada nelerin gelişip gelişmeyeceğini de yaptığımız araştırmayla daha net ifade edebiliriz ama bugün itibariyle elimizde olan verilen bize bu oranı gösteriyor.

MUHALEFET PARTİLERİ İLK KEZ AK PARTİ'Yİ TAKİP ETMEK YERİNE PEŞİNE TAKTI
Muhalefet partilerinin pozisyonları beyannamelerle ilişkilendirildi çünkü beyannamelerinde gündem yaratan ve aslında iktidar partisini peşine takan vaat süreci yaşandı. Bundan önceki seçimlerde AK Parti'yi takip etmek durumunda kalan muhalefet partileri bu kez iktidar partisini peşine takan bir pozisyon almış oldu.

DAVUTOĞLU HAZIRLIKSIZ YAKALANDI ERDOĞAN SAHAYA İNDİ
Her ne kadar seçmenler nezdinde inandırıcı gibi görünmese de AK Parti bunlara bir şekilde cevap verme durumunda kaldı. Yani, "kaynak nerede" sorusunu ilk kez iktidar partisi açıklamak durumunda kaldı. Bence Davutoğlu'nun duruma çok alışık olmaması yüzünden de meydanlarda beyannameler konuşuluyor, sürecin tam olarak yönetilemediğini düşünen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bu nedenle sahaya indiğini görüyorum.

Çünkü, Davutoğlu, tamamen muhalefeti takip eden bir iktidar havası oluşturmaya başladı ki, bu da AK Partili seçmen üzerinde olumsuz etkinin varlığına sebep oldu. Ama bugün itibariyle biraz daha normalleşme başladı.

ERDOĞAN SON HAMLESİNİ HENÜZ YAPMADI

Ama şunu bilmek gerekir ki, AK Parti her ne kadar bugün itibariyle toparlanıyor gibi görünse de henüz Cumhurbaşkanı Erdoğan son hamlesini yapmadı. Seçime son bir hafta ya da 10 gün kala, bence o aidiyet hissini oluşturabileceği bir hamle yapacaktır. Yoksa şu andaki oy oranı toparlanmasına rağmen, HDP barajı geçerse hala iktidar partisi adına belirsizliğini koruyor. İktidar partisi için ya da yeni siyaset sahnesi adına fotoğraf henüz net olarak karşımıza çıkmıyor, karşımızda flu bir fotoğraf karesi var.

DEMİRTAŞ'IN BOZULAN BÜYÜSÜ CHP'YE YARAYABİLİR, CHP YÜZDE 24-25'LERE DOĞRU

CHP için de aynısı geçerli. Özellikle, din, diyanet Kabe meseleleri dolayısıyla HDP'deki bu büyünün son günlerde bozulduğunu ama oy oranlarına yansımasının çok fazla olmadığını söyleyebiliriz. O büyü ve rüzgar durdu diyebiliriz, dolayısıyla HDP hala barajı aşma veya aşmama noktasında bir belirsizliğe sahip. HDP'nin bu duruşu tabii ki doğal olarak olumlu anlamda CHP'ye yansıyacak. CHP'nin belki birazcık da olsa toparlanmasına sebep olabilir. Bunu da gelen veriler ışığında söyleyebiliriz. Bizim daha önce kamuoyuyla paylaştığımız araştırmamıza göre CHP için bulduğumuz neice yüzde 23.5'ti. Bugün, 24-25'lere doğru ilerleme ihtimali olan bir konuma sahip.

MHP 17'LER DOLAYLARINDA

MHP 17'ler dolayında oturdu. Yaptığımız araştırmaların bazılarında 17.5, diğerinde 17.2, bir diğerinde 17.8 buluyoruz. Yani, genel itibariyle MHP ile alakalı bir değişimin olmadığını görüyoruz. Fakat bu, "MHP daha fazla yükselemez", MHP'nin alacağı maksimum oy bu kadardır" diyemeyiz. MHP daha çok beyannamelerden ziyade HDP'nin yükselişi ile oluşan doğal yükselişini sürdürüyor diyebiliriz. Ama en şanslı parti MHP'dir demek yanlış olmaz. Beyannameler, vaatler belki meydanlarda konuşuluyor ama halk nezdinde artık ilk günlerdeki heyecanı devam etmiyor. Önümüzdeki günlerde liderlerin atışmaları daha çok dikkat çekecektir.

DEMİRTAŞ AKP'YE MALZEME VERDİ

Selahattin Demirtaş'ın popüleritesini her zaman ifade ettik ama Demirtaş'ın söylemi içerisinde yer alan Taksim ve Kabe benzetmesi, aynı zamanda Diyanet'in kaldırılacağı yönündeki açıklamaları AK Parti'ye bir malzeme verdi ve AK Parti bunu evire çevire meydanlarda kullandı ve kullanacatır ve artı sağlamaya çalışacaktır. HDP'nin şu anki oy oranı 9.5'lar civarında...

BUNDAN SONRAKİ TEMA DİN VE MANEVİYAT OLACAKTIR

Çünkü, din ve duygular üzerinden yoğun bir siyaset alanı oluşturabilen tek parti bugün itibariyle AK Partidir. Dikkat ederseniZ AK Parti de zaten muhalefetin "kaynak" sorununu bırakıp din ve duyguların üzerine projeksiyon açmımış görünüyor. Sanırım bundan sonraki tema din ve dindarlık, maneviyat üzerinde devam edecek gibi görünüyor.

KAYNAK: İNTERNETHABER

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 16 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
enes
seçimlerden önce sadece and ar şirketi verisine bakarım seçimin sonucunu söylerim.ötekiler ya chp ya akp yandaşı
muhalefete muhalif
oyumuzu 80 yıllık yavuz hırsız ve arsız chp ve mhpye vermeyiz,namusluların ve müslüman tarafın akpartisine vereceğiz.
HARBIMI
Bu araştırma sonuçlarına ve analizlere katılıyorum.Her kelimesi CUK diye oturuyor. Son 20 günde değişecek çok şey var.AKP oy kaybetmeye devam edecek.CHP %28 -30 aralığıda,MHP %30 lara kadarda çıkabilir.AKP deki panik gözden kaçmıyor.Düşüş hızlı olacak.KORKUYORLAR..
hdpli zerdust62
"Kabe diyanet sozleri yuzunden Hdpnin buyusu bozulmus"mus,, faruk acarin bu sozlerden sonra hdpye tarafsiz olmadigina inaniyorum algi yaratmaya calisiyor zaten aileside asiri dindardir taniyorum
fikri
oyumuz hırsıza degil oyumuz müslümana mhpye hakkında yolsuzluk dosyası dahil hiç bir dosya olmayan şaibesiz tertemiz lider sayın devlet bahçeliye mhpye oyumuz
cemal
mhp iktidar siz hiç sagınıza solunuza bakmıyormusunuz millet mhpde tek yumruk oldu ülkem bölünmesin diye benim oyumda mhpye
burak
Benim sorum sadec şu her anket şirketini en çok bilen en çok tutturan diye sunuyorsunuz e hangsi en iyisi karar verin
DJ BOZQURD
SAÇMALAMASIN MHP TEK BAŞINA İKTİDARA YÜRÜYOR !!! cCc
gebze
yorumlara bak, MHP iktidar olacak, CHP iktidar olacak, yav o partiler 13 senedir 1 puan bile yükselemedi, sürekli AKP'nin oylarını yükselttiler, şimdi mi 30 puan artacaklar...
eleştirmen
Ben daha bu sirketin hicbir secunde dogru tahmin yaptigini hatirlamiyorum Haberin başliginda seçim sonuçlarini en yakin bilen arastirtirma sirketi diyor andy ar icin ama haberin ayrintisinda hangi secim ondan bahsetmiuor
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör