AREA ARAŞTIRMA ŞİRKETİNDEN KASIM 2020 ANKET SONUÇLARI

Area Araştırma Şirketinden Kasım 2020 Anket Sonuçları
Tarih:
30 Kasım 2020
Okunma:
28256

Area Araştırma'nın yaptığı son ankette katılımcıların yüzde 57,6'sı, Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa, "güçlendirilmiş parlamenter sistem" için oy vereceklerini açıkladı.

Area Araştırma, Kasım 2020 tarihli "Türkiye Siyasi Gündem Araştırması" yayınlandı. Türkiye'nin 12 büyükşehrinde 23-27 Kasım tarihlerinde 2 bin 230 katılımcıya seçimler ve gündeme dair sorular soruldu.

Kasım ayı anketine göre AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'na destek oranı yüzde 45,2 olarak ölçüldü. CHP ve İYİ Parti'nin oluşturduğu Millet İttifakı ise oyların yüzde 37,4'ünü alıyor.

HDP ise yüzde 10,4 oy alırken, diğer kalan partiler yüzde 7'i oy elde etti.

MHP baraj altı; tek başına meclise giremiyor

Anket sonuçlarında, partilerin tek başına aldıkları oy oranlarına baktığımızda ise MHP'nin yüzde 9 ile seçim barajını aşamadığı ortaya çıkıyor. Ali Babacan'ın kurduğu DEVA Partisi'nin ne kadar oy alacağı merak ediliyordu. DEVA Partisi oy oranı yüzde 3,5 olurken Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan Gelecek Partisi'nin oy oranı yüzde 1,7'de kaldı. 

Milli Görüş geleneğinin temsilcisi olarak görülen Saadet Partisi bu ankette yüzde 1,5 oranında oy alırken, Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan'ın kurduğu Yeniden Refak Partisi'nin dikkate değer bir oy alamadığı görülüyor.

Yüzde 52'si hükümetin genel performansını başarısız buluyor

Ankette hükümet politikalarının performansına ilişkin sorularda, katılımcıların yüzde 52,1'i hükümetin genel performansını "başarısız" bulduğunu açıkladı. Ekonomide bu oran yüzde 68,3'e kadar çıkıyor.

AK Partililerin yüzde 60,6'sı Albayrak'ın istifasını olumlu karşıladı

Katılımcıların yüzde 74,1'i eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasını olumlu karşıladı.

AK Partili seçmeninin yüzde 60,6'sı, MHP seçmeninin de yüzde 81,3'ü istifa haberini olumlu karşıladı.

 

Erdoğan en çok "olumlu oy" alan lider konumunda

Siyasetçilerle ilgili genel algı başlığında ise yüzde 47,5 ile en çok olumlu oy toplayan lider, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, onu yüzde 41,1 ile Meral Akşener takip ediyor.

Ali Babacan ise yüzde 27,3 ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun (yüzde 25,2) önüne geçti.

Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki kanaatler de genel olarak olumlu.

Katılımcıların yüzde 61'i Mansur Yavaş hakkında olumlu görüş ifade etti, İmamoğlu için ise yüzde 49,4'ü "olumlu" dedi.

Çoğunluk Kanal İstanbul Projesine karşı çıkıyor

İmamoglu'nun tekrar gündeme taşıdığı Kanal İstanbul Projesi için ise, katılımcıların yüzde 49,3 karşı olduğunu belirtirken, yüzde 35,8'i de taraftar olduğunu açıkladı.

 

Son olarak, Covid-19 salgını dışında Türkiye'nin en önemli sorunu nedir sorusuna, yüzde 56,9'u ekonomi, hayat pahalılığı ve yoksulluk derken, ikinci sırada yüzde 14,7 ile işsizlik sorunu yer aldı.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?Oy Ver
Sonuçları Gör
Başlangıç: 24.09.2021 Bitiş: 24.09.2021