AYASOFYA CAMİ Mİ, KİLİSE Mİ, MÜZE Mİ ?

Ayasofya Cami mi, Kilise mi, Müze mi ?
Tarih:
01 Kasım 2013
Okunma:
2895

Kültür Bakanlığı’nın 2007’de hazırladığı inanç haritasında Ayasofya’nın Hıristiyan ibadet merkezi olarak gösterildiği ortaya çıktı.

Müslümanlar’ın gözbebeği sayılan Ayasofya, Kültürve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı “Türkiye’nin İnanç Merkezleri” adlı haritada kilise olarak gösterildi. Haritada İslam dinine ait ibadethaneler yeşil, Musevi ibadethaneleri mavi, Hıristiyan ibadethaneleri ise kırmızı renkte kodlandı. İnanç haritasında ‘müze’ olarak geçen Ayasofya ise renk kodlamasında Hıristiyan ibadethanelere verilen kırmızı renkle yer aldı.

64 İNANÇ MERKEZİ YER ALDI

Harita, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü tarafından 2007 yılında hazırlandı. Tüm illerdeki dini mekanların tanıtıldığı haritada İslâm’a, Hıristiyanlık’a ve Yahudilik’e ait yaklaşık 64 inanç merkezi yer aldı.

Ayasofya, İstanbul’un 1453’te Osmanlı tarafından fethinden sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürüldü. Tarihi mekan, 1934’te Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye çevrildi.  

CAMİ TALEBİ MECLİS’TE

Fatih Sultan Mehmet Han’ın emaneti olan Ayasofya’nın tekrar camiye dönüştürülmesi için geçtiğimiz ocak ayında Meclis Dilekçe Komisyo-nu’na talepte bulunuldu. Başvuru işleme alındı.

Zeybekçi: Tekrar ibadete açılmalı

Sanayi ve Ticaret Komisyonu Başkanı AK PartiDenizli Milletvekili Nihat Zeybekçi, Ayasofya’nın tekrar ibadete açılarak eski hüviyetine döndürülmesi gerektiğini söyledi. Ayasofya’nın tekrar ibadete açılarak komplekslerden kurtulunması gerektiğini ifade eden Zeybekçi, Ayasofya’nın tarihî bir yapı olduğu için cami olarak açıldığında da müze fonksiyonunu yerine getirebileceğine dikkat çekti.

Bugün

SİZCE AYASOFYA'NIN STATÜSÜ NE OLMALI ?

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 7 Yorum

ayasofya barış müzesi
Merhaba, Tartışmayla ilgili bir site: www.ayasofyabarismuzesi.com Ayasofya müze olarak kalmalı ancak hem Müslümanların hem de Hıristiyanların sembolik ibadetine izin verilmelidir
John Doe
Hirsitiyanin yaptigi kilise degil de ne olur ki?
kulukler
Kesinlikle osmanlinin camiye cevirdigi ayosofyanin minareleri kaniti degilmi atalarimizin kemikleri sizlamazmi kesinlikle cami ibadetine en kisa surede tadilati biter bitmez acilmali
e mustafa
akdamardaki kiliseyi tamir ettiren,sümela manastırında ayinler yaptırtan,yol için cami bile yıkarım diyen bu iktidar ayasofyayı 560 yıl sonra kilise yapmış çokmu.her 29 mayısta istanbulun fethini canlandırmayı bırakın o zaman.
mehmet ilhan
hangi camiye para verip namazımızı kılıyoruz verilen hayırlar herkesin kendi isteğidir ayosfyaya girmek istedim ücret istediler girmedim istedikleri ücret benim iki yövmüyem onu versem çocuklarım aç kalır. ayasofya ne zaman ücretsiz olursa ozaman camidir saygılarımla
ali
Tabiki cami olmalı
Ruhat
haberi okyunca ürperdim. müslüman ve muhafazakar bir parti tek başına iktidar ama pislikleri dökülüyor

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör