BAŞKANLIK İÇİN SEÇİM MASRAFLARI MİLYARIN ÜSTÜNDE!

Başkanlık İçin Seçim Masrafları Milyarın Üstünde!
Tarih:
11 Ekim 2013
Okunma:
4455

Yerel seçimlerde önce aday sonra da belediye başkanı olmak için yarışan isimler milyonlarca lira harcayacak.

2014 yerel seçimleri için hazırlıklar başladı. Büyük heyecana sahne olacak seçimlerde belediye başkanlığı için yarışacak adaylar, seçmen başına ortalama 20 lira harcayacak. Adayların toplamda 1 milyardan fazla harcama yapması bekleniyor. İstanbul'daki 'Yerel Seçim Hazırlıkları Fuarı'ndaise kampanyalar için ilginç ürünler var.
 
2014 yerel seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte hız kazanan seçim kampanyaları başlı başına bir sektör haline geldi. Bu yıl 32 milyon seçmenin oy kullanacağı 2014 yerel seçimlerinde genel seçimlerden farklı olarak adaylar 30 büyükşehir belediyesi, 51 şehir ve 1070 ilçe belediye başkanlığı için yarışacak.

 Adayların her seçmen başına 20 lira harcayacağı seçimlerde, toplamda 1 milyardan (katrilyon) fazla harcama yapılması bekleniyor. Seçimlerde adayların kendilerini en doğru şekilde ifade etmesi gerektiğine işaret eden Demos Fuarcılık Genel Müdürü Hüseyin Aslan, 'Bir başkan adayı kendi tanıtım ve propaganda faaliyetleri için minimum 100 bin TL harcama yapması gerekiyor' dedi.
 
HARCAMADA ÜST SINIR YOK
 
Aslan, seçim harcamalarının adaylar açısından bir üst sınırının olmadığına dikkat çekerken, harcanan miktarın aday olunan bölgeye ve kullanılan tanıtım materyallerine göre farklılık gösterdiğine vurgu yaptı. Aslan 'Aday tanıtım faaliyetleri için birkaç milyonla yola çıkan adaylar da var' diye konuştu.

Adayların tanıtım yapmak için, görsel ve yazılı basının yanında internet medyasını da etkili bir şekilde kullanabileceği belirtiliyor. Televizyon  reklamlarının en etkili ve pahalı yol olduğu, gazetelerinse internet çağında eskisi kadar rağbet görmediği belirtiliyor.

En basit ve masrafsız tanıtımın Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar üzerinden bilgi paylaşımı şeklinde olacağı söylenirken, Yerel bazda haber siteleri, siyaset ve anket sitelerinin de adayların tanıtımında çok etkili olacağı ve birebir hedef kitleye uşaşılabileceği belirtiliyor.
Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 1 Yorum

Samuray
Nasıl olsa kazanında yüzlerce katını milletin cebinden çıkaracaklar. Seçilemeyen ve yemek için gelenler düşünsün.

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör