BU ANALİZ ÇOK KONUŞULACAK !

Bu Analiz Çok Konuşulacak !
Tarih:
14 Ekim 2013
Okunma:
4050

Takvim gazetesi yazarı Bülent Erandaç, yerel seçimler öncesi parti kulislerinden son bilgileri yazdı. Erandaç'ın bugün köşesine "CHP'nin ümidi örtülü ittifak" başlığı attı ve partilerin seçim stratejilerini yazdı. Peki kritik illerde AK Parti ve CHP nasıl bir yol izleyecek?
 
İşte Erandaç'ın kaleminden seçim öncesi Türkiye'yi bekleyenler...
 
AK PARTİ'DE İKİ BOYUTLU HEYECAN
 
İktidar partisi Ak Parti'de iki boyutlu heyecan gözleniyor. Bir taraftan özellikle Büyükşehir adaylarının belirlenmesi, diğer taraftan aday olacak 4 bakanın yerine Bakan olmayı bekleyen milletvekillerinin heyecanı yükseliyor.
Başbakan Erdoğan'ın yerel seçimlerde ilk hedef seçtiği İzmir için geri sayım başladı. Binali Yıldırım bu seçimin en büyük sürprizine imza atabilir. Son anketlerde CHP yüzde 44,1, Ak Parti yüzde 38. Aradaki farkı Yıldırım'ın kapatacağı varsayılıyor.
 
BAĞIŞ ŞİŞLİ'YE 
 
İstanbul'da Kadir Topbaş maratonu zaten başlattı. Ak Parti beyin takımı, CHP'ye İstanbul'un bazı ilçelerinde sürprizler hazırladı.
Mustafa Sarıgül'den boşalacak Şişli'de Ak Parti'li çok popüler bir bakanla şaşırtıcı bir sonuca gidilmesi gündemde. CHP'de bulunan Sarıyer ve Bakırköy'de CHP'yi şaşırtacak isimler hazırlanıyor. İstanbul İlçelerinde Avrupa Bakanı Egemen Bağış şaşırtıcı sonuç alabilir.
 
ÇELİK DÜŞÜNDÜRÜYOR
 
Ak Parti'nin beyin takımından Milli Eğitim eski Bakanı Hüseyin Çelik'in Van ve Adana büyükşehir başkanlığına ısrarla istenmesi, Başbakan'ı düşündürüyor.
 
4 BAKAN'IN YERİ KESİN GİBİ
 
Ak Parti kulislerinde,4 bakanın Belediye Başkan adayı olması üzerinde son kararlar verilmek üzere:
GAZİANTEP: Fatma Şahin (Aile Bakanı),
DİYARBAKIR: Mehdi Eker (Tarım Bakanı),
KOCAELİ: Nihat Ergün(Sanayi Bakanı),
 
KURTULMUŞ BAKAN OLUYOR
 
İstanbul'da önemli bir ilçe: Egemen Bağış (Avrupa Bakanı) Kabineye ise Numan Kurtulmuş, Volkan Bozkır, Mahir Ünal ve Nükhet Hotar'ın isimleri ağırlık kazandı.
Ayrıca Hatay'dan Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, Isparta'dan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun da aday olacakları konuşuluyor. Fakat henüz karar verilmedi.
 
CHP'NİN SON ÜMİDİ
 
CHP ve MHP liderlerinin, yerel seçimlerde ittifak yapılmayacağına ilişkin açıklamalarına rağmen, her iki partinin de tabanlarında "örtülü ittifak" konusunda yapılan görüşmeler duyuluyor. Görüşmelerin daha çok, gösterilecek adaylar konusunda yapıldığı bildirildi. Buna göre desteklenecek olan adayın, iki partinin de tabanına hitap etme özelliği aranıyor. Yani CHP adayının destekleneceği il ve ilçelerde, MHP tabanında oy verebileceği kişiler aranıyor. Örtülü ittifak arayışlarının Ankara, İstanbul, Antalya, Adana ve Manisa gibi kritik illerde devam ettiği konuşuluyor.
 
ADANA'DA İLGİNÇ GELİŞME
 
CHP'nin Ankara ve Adana'nın da arasında bulunduğu bazı illerde, merkez sağ adayları listeye koyacağı vurgulanıyor.
Nitekim Başbakan Erdoğan'ın son gezisinde "Adana'yı kesinlikle istiyorum" açıklamasını yaptıktan sonra, CHP'nin bir gizli görüşmesi dikkatlerden kaçmadı. Adana'nın görevden alınan eski MHP'li Belediye Başkanı Aytaç Durak ile CHP genel başkan yardımcısı Adnan Keskin, adaylık görüşmesi yaptı. Adana'da son anketlere göre durum şöyle: AKP 29,7% MHP 28,5% , CHP 26,9%, BDP 11,8.
 
BDP Diyarbakır kadın aday olacağı açıklandı. Yeni adayın BDP Diyarbakır milletvekili Emine Ayna ya da, Batman milletvekili Ayla Akat Ata olabileceği belirtildi. Ak Parti'nin adayının Tarım Bakanı Mehdi Eker olacağını düşünürsek, Diyarbakır'da tansiyonlar yükselecek.
 
MARDİN'İN GELECEĞİ
 
Mardin'in büyükşehir belediye ilan edilmesinden sonra, sınırları genişledi. Son genel seçimde Mardin'de Ak Parti yüzde 32 oy almış; Ahmet Türk, Gülseren Yıldırım ve Erol Dora da bağımsız aday olup seçilmişti.
2009 yerel seçimlerinde ise Ak Parti yüzde 45 ile Mardin Belediye Başkanlığı'nı kazanmıştı. O zamanlar DTP adını taşıyan bugünkü BDP, yüzde 36 almıştı. Bu durumda sınır genişlemesinin, 2009'da yaklaşık 3 bin olan oy farkı, Mardin seçimlerine büyük hareket getirmiş bulunuyor.
Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 5 Yorum

SERKAN RAMAZAN
HÜLOOOOĞĞĞ SEN KAFANI YORMA ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ BİZİM.
anketçi
ak parti istanbulda kaybedecek ankarada kaybedecek izmirde kaybedecek antalyada kaybedecek mersinde kaybedecek adanada kaybedecek osmaniyede kaybedecek yani marmara eğe akdeniz doğu akdeniz ve iç anadolu buraları kaybedecek
hüloooğğğ
akp bakırköy'de chp'yi şaşırtacak aday koyacakmış. kimi koyarsan koy kardeşim, senin şansın burada sıfır.
adanalı çiftçi
adanadaki son anketleri ben size söyleyeyim mhp yüzde 38 akp yüzde 26 chp yüzde 23 işte anket korkmadan yapın şu anketi arkadaşım yok ilçelerde ak parti oyu varmış ak parti ilçedede bitik parti öyle dışardan ısmarlama bakan adanaya uymaz söyleyim
yorumcu
adanayı ak parti bırakın seçimde almayı rüyasında bile alamaz adanada gerçek başkan var ve her partiden de oy alıyor hüseyin sözlü gelecek görün bakın ulusalcılardan bile oy alıyor

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör