BU ANKET SONUCUNA GÖRE SEÇİMLERİN KADERİ HDPNİN ELİNDE!

Bu anket sonucuna göre seçimlerin kaderi HDPnin Elinde!
Tarih:
17 Kasım 2014
Okunma:
2801

Metropoll Araştırma'nın en son genel seçim anket sonuçlarında sürpriz detaylar. Seçimin kaderi HDP'nin elinde mi?

Metropoll Araştırma Merkezi Yönetici Prof. Dr. Özer Sencar, HDP'nin Haziran 2015'te yapılacak olan Genel Seçimlere parti olarak girmesi halinde AK Parti'nin tek başına iktidar olma döneminin sona erebileceğini söyledi.

AK Parti'nin oy oranının yüzde 43 civarında olduğunu da söyleyen Sencar, Kobani olaylarının Kürt seçmeni AK Parti'den uzaklaştırdığını HDP'nin oylarında yükselişe neden olduğunu kaydetti.

AK PARTİ HATA YAPARSA...

Radikal'in haberine göre, Sencar'ın 2015 Genel Seçim Sonuçları'na ilişkin tahminleri şöyle:

Yıllardır her ay yaptığımız aylık araştırmalardaki partilerin oy destekleri bir seri halinde incelendiğinde ortaya çıkan ilginç ve çarpıcı sonuç; AKP 'nin oylarındaki dalgalanmanın ana sebebinin daima kendisi olduğudur. Muhalefet partileri gerçekleştirdikleri politika, söylem, çalışma ve topluma sunduğu herhangi bir proje nedeniyle AKP'ye oy kaybettirmeyi başaramamışlardır. Muhalefet partilerinde ise ancak iktidarın yapmış olduğu hatalardan kaynaklı oy artışı yaşanabilmektedir. MHP'deki bir diğer özel durum ise PKK'nın ajite edici bir eylemi veya söylemi sonucunda geçici oy artışı sağlamasıdır. Muhalefetin kendi eylemi ile oyunu artırmasında bir istisna varsa bu da BDP/HDP'ye ait olmuştur.

Geleceğe yönelik bir tahminde bulunabilmek için son yıllarda AKP'nin oylarındaki önemli değişikliklerin yaşandığı olaylara bakmak yararlı olacaktır.

Haziran 2013'te yaşanan Gezi olaylarında AKP oyu, Habur olaylarına benzer şekilde son 10 yıldaki en dip noktasına düşmüştü. Tayyip beyin geliştirdiği ve iddia ettiği darbe söylemi ile seçmenini ikna etmiş ve oyunu iki ay içinde 8 puan arttırarak 43'e yükseltmişti. Bu esnada CHP, MHP ve HDP oylarında çok ciddi artışlar görülmüştü. Ancak iki ay sonra AKP oyları artarken onların oyları tekrar düşüşe geçti.

Mart 2014'te yerel ve Ağustos 2014'te Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında Tayyip beyin yürüttüğü etkili kampanyalar ile AKP oyları yine artış göstermiş ve seçimler bittikten sonra tekrar düşüşe geçmiştir. Bu süreçte muhalefet oylarında dikkate değer bir artış söz konusu olmamıştır. Temmuz-Ekim 2014 aylarını kapsayan son 4 ayda AKP oyları 4.5 puan azalırken CHP ve MHP de ikişer puan kaybetmiş, BDP'de ise bir değişiklik olmamıştır.

AK PARTİ'NİN OY ORANI YÜZDE 43

Eldeki veriler ve mevcut durum, yani iktidar ve muhalefet yapısı ve politikalarında önemli bir değişiklik olmaması durumunda, iktidar partisinin oy oranının yüzde 43'ler seviyesinde kalması sürpriz oluşturmaz.

HDP PARTİ OLARAK SEÇİME GİRERSE...

Bu durumu değiştirebilecek önemli gelişmelerin olması da mümkündür. Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

1. HDP ve Kürt seçmenlerin yapabileceği değişiklikler: Hükümetin IŞİD, PYD ve Kobani politikalarının Kürt seçmenler üzerinde AKP ve Erdoğan'a karşı güven ve sempati kaybına neden olmuştur.

Bugüne kadar AKP'ye oy vermiş bir kısım Kürt seçmenin HDP'ye yönelmeye başladığı işaretlerini alıyoruz. Bu konudaki en çarpıcı sürpriz HDP'nin riski göze alıp seçime parti olarak girmesidir.

Buna Öcalan izin verir mi bilemem ama eldeki verilerden seçime parti olarak girerse barajı aşacağı ve AKP'nin tek başına iktidar olmasını engelleyebilecek bir parlamentonun oluşmasına yol açabileceği düşünülebilir.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Demirtaş'ın oyu 9.3 olmuştu. Ekim ayı bulgularında kararsızlar dağıtıldıktan sonra HDP'nin oyunun 8.3 olması bu görüşü destekleyecek önemli verilerdir.

2. CHP'nin kongre sonrası yaptığı değişiklikler ve yürüteceği seçim kampanyasının nasıl bir değişikliğe yol açacağını bekleyip göreceğiz.

3. Şu ana kadar kurulan yeni partilerin mevcut partilerin oyunu etkileme şansı yok. Ancak güçlü bir yeni partiye seçmende bir talebin olduğunu ölçümlerde görüyoruz.

CHP YÜZDE 30'U GEÇEBİLİR

CHP kısmen değiştirdiği kadrosu ile başarılı bir kampanya yönetebilirse oyunu yüzde 30'un üstüne taşıyabilir. Bence bu çok önemli bir hedeftir ve gerçekleşmesi mümkündür. Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan seçildikten sonraki aylık araştırmamızda CHP oyu kararsızlar dağıtılmadan yüzde 31 olmuştu.

MHP'LİLERİN TAYYİP BEY'E OY VERDİĞİNİ UNUTMAYIN

Yaygın algının aksine Kobani eylemleri ve çözüm sürecinde yaşananlar MHP oylarını artırmamaktadır. AKP'den ayrılan oylar kararsızlar kitlesinde birikmektedir. Haziran 2014'de yüzde 14.8 olan oyları Ekim'de yüzde 13.4'e düşmüştür.

Yaşananların da etkisiyle AKP'nin Kürtlerden alabileceği ilave seçmen olmadığı görülmektedir, aksine bu oy akışı AKP'den HDP'ye doğrudur.

AKP aklı bu olumsuz gelişmeyi MHP'den alacağı oylarla kapatma kararını vermiş ve uygulamaya koymuş görünmektedir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde 500 bin civarında MHP'linin Tayyip beye oy verdiği unutulmamalıdır. Tüm bu gelişmelerden MHP'nin oy artırma potansiyeline sahip olmadığı görülmektedir.

HDP'NİN OYU DEMİRTAŞ'IN OYUNUN ALTINDA KALABİLİR Mİ?

Hayır. Demirtaş Kobani eylemlerinde sergilediği tavırla Kürt olmayan seçmenleri olumsuz etkilemiş olabilir ama bu grup zaten HDP'ye oy verme potansiyeli taşımıyor. HDP'ye oy veren seçmenlerin yaşananlardan rahatsız olduğunu gösteren bir veri de yok.

SEÇMENİN YÜZDE 50'Sİ...

Eldeki son verilerimize göre seçmenlerin yüzde 50'si mevcut partilerin AKP'nin rakibi olamadığı kanısındadır. Ayrıca Ekim ayı verilerine göre kendisinin de oy verebileceği yeni bir partiye ihtiyaç duyduğunu belirten seçmenlerin oranı yüzde 27 seviyesindedir. Güçlü bir lider ve ekiple ülke ekonomisini yürütebileceği algısını üretecek yeni bir partinin barajı aşma şansını güçlü buluyorum.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 8 Yorum

MARYAB ZÜBRÜG
BURADA GÖSTERİYORKİ HDP VE BDP NİN OYLARININ BÜYÜK BİR KISMI HÜRDAVA PARTİSİNE GİDECEKTİR ONUN İÇİN GÜNEYDOĞUDA HDP VE BDP BÜYÜK HEZİMET YAŞAYACAKLARDIR. ARTIK GÜNEYDOĞU İNSANI UYANDI SELAM VE DUA İLE
ÇARE İŞÇİ PARTİSİ
ATATÜRKÇÜ VATANSEVER PARTİ İŞÇİ PARTİSİ
sultan
AKP dikta olmaya yolsuzluk yapmaya il ve ilçe başkanlarında isim gitmese hiç kimse bir iş yapamıyor kendi öz seçmenini bile inim inim ağlatmıştır diktalara dur demeliyiz
Tek bir cevap yeter
Cözülmeye, haine ve AKPPKK ya karsi Milliyetci Hareket Partisi
Emma Lone
Kürt Hareketi ufak bir kesime hitap etmesine rağmen ciddi bir potansiyeli var.AK Parti zaten politika konusunda uzman bir kadro. CHP'de Genel Başkan çok iyi değil fakat bir potansiyelin üzerine gidiyorlar.Burada en acizi maalesef MHP.Çünkü yönetim küfür dışında siyaset bilmiyor.
HEPAR MECLISE
Az kaldi HEPAR gelio simdiden kacacak delik arayin kendinize
ozan
akp çok büyük propaganda baskı şantaj ortamı yapıyor ve de algı operasyonları yapıyor
Oyun icinde oyunlar..
Güzel bir manset valla AKP'nin Tayyibin ipleri önce ABD'nin sonra Öcalan'nin elinde bu iki güc AKP'yi Tayyibi istedi gibi oynatiyor kivirttiriyor.valla bin yil düsünsek aklimiza gelmezdi Öcalan hükümeti elinde oyum oyum oynatacagi,daha kim bilir neler gürecegiz.Yazik bu ülkeye yazik.

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör