BU DEFA DA AK PARTİ DÜŞTÜ, CHP YÜKSELDİ!

Bu Defa da Ak Parti Düştü, CHP Yükseldi!
Tarih:
31 Ekim 2013
Okunma:
4718

Sözcü gazetesi son yaptırdığı yerel seçim anketini açıkladı. Ankette CHP oylarındaki yükseliş AK Parti oylarındaki düşüş dikkat çekti.

ARAŞTIRMANIN KÜNYESİ

Türkiye genelinde Yerel seçim ve Genel seçim ile ilgili seçmenin algısını belirlemek üzere 12 – 13 Ekim 2013 tarihlerinde, TÜİK verilerine göre Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, 36 il ve 192 ilçede bunlara bağlı 210 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 2.646’sı kadın ve 2.646’sı erkek toplam 5.292 katılımcıyla, hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapılmıştır.
Örneklemin seçilmesinde, çok aşamalı – tabakalı – tesadüfi yöntem, görüşülecek deneklerin belirlenmesinde ise, cinsiyet ve yaş kotası uygulanmıştır.

Araştırma sonuçları gerek sahada, gerekse bilgisayar ortamında çeşitli kontrollere tabi tutulmuş, elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlenmiştir.

Araştırmanın hata payı güven sınırları içerisinde: 1,2’dir.

Çalışmanın yürütüldüğü 36 il şöyledir;
Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Bolu, Bursa, Balıkesir, Bingöl, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İçel, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kahramanmaraş Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak.

Türkiye’nin 2011 seçimlerinden sonra oy kayıpları yaşamıştır, kayıpların bölgelerine göre bakıldığında AKP’nin oy kayıpları iç Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğuda bölgelerinde daha fazla kayıplara uğramıştır.

Oy kayıplarının ana sebepleri;

1. Suriye ile Türkiye Gerginli
2. Kürt Süreci (Barış Süreci)
3. Ekonomik sıkıntı (vatandaş geçinemiyorum diyor, parasını yetiştiremiyor) Kış gelmeden bu şekilde ifade etmesi AKP’yi Önümüzdeki yerel seçimlerde sıkıntıya sokabilir.

Bu üç ana sebep Ak Partiye Oy kaybettirmektedir.

Yerel seçimlerde AK Parti bir çok ilde özellikle büyükşehirlerde çok küçük farklarla kaybetme ihtimali oldukça yüksektir.

Bölgesel olarak bakarsak; Özellikle İç Anadolu, Akdeniz, Batı Karadeniz ve Güneydoğuda. AKP Ankara ve İstanbul’u çok küçük farklarla kaybetme ihtimali oldukça yüksektir.

Halkın Hükümeti başarılı bulma oranı önceki yıllara göre kıyasla başarılı bulma oranı oldukça düştüğünü görmekteyiz, Başarısız diyenlerin oranı 59.2 Son on yılın en yüksek rakamı olduğunu görmekteyiz.

Türkiye’de artan kürt ve Türk milliyetçiliği AKP’ye Büyük oy kaybına sebebiyet verecek.
Halkın geçinemiyorum diyenlerin oranı son 7 yılın en üst seviyesinde halkın 41.2 si geçinemiyorum demektedir.

Çalışan işçilerin hayatlarından memnuniyetsizlik oranı son 10 yılın en üst seviyesinde olduğunu görmekteyiz 3 işçiden 2 si hayatından memnun değil gerek çalışma şartları gerek maaşlarının azlığından yakınmaktadır.

Türkiye Genelinde Yaptığımız Büyükşehir Belediye Başkanlığı anket sonuçlarında en çok Büyükşehir Belediye oy (tarihi oy) oranına Özlem Çerçioğlu ulaşmakta. Türkiye Genelinde en başarılı belediye başkanı bu oran 82.2’dir.

Uzun Süredir Tartışma konusu olan Adalet Bakanı Sadullah Ergin Aday olursa durumu nasıl olur?

Ankete göre Ak Parti Sadullah Ergin ile 17.3 oy kaybetmekte, Lütfü Savaş Akp Kalmasıyla partinin oyları 48.7’de kalmakta, CHP Bu ankette göre Bakanın aday olması durumunda Hatay Belediyesini alması oldukça yüksektir.

http://secimanketi.tv/news-survey/anketsonuclariicintiklayin.jpg

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 7 Yorum

Mersinli
mersini mhp alacak gerisi umrumda değil !
Osmanli
Vatan toprağı AVM toprağı mı olacak. Vatanına sahip çık!MHP tek çare
Ahmet Güney
Ak Parti nasıl güçlü bir partiyse 80'de birbirlerini öldürmek için fırsat kollayanları bile artık bir araya getirdi. İşte buradan belli halkın iktidarının kimin olduğu.
MilliHükümet
Yerel seçimlerde AKP'ye karşı Kazanacak partiye oy verin ben mersinliyim Yerel seçimlerde MHP Genel seçimlerde CHP'ye vereceğim.Ve en çok istediğim şey CHP-MHP-İP-HEPAR gibi Atatürkçü partiler birleşsin.
Müjdat Çelik
Medya Ambargosu bir kalksa Osman Pamukoğlunun üzerinden o zaman görürüz Anket sonuçlarınızı
MERSİNLİ
mersini MHP YANİ KOCAMAZ ALIR
Onur Arkış
işte iki tane yanlı anket şu rakamların ortalamaları alınarak çok rahatlıkla iki partininde oy oranı hakkında tahmin yürütülebilir :)

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör