BU UYARININ DİKKATE ALINMASI, SONUÇLARI DEĞİŞTİRECEK!

Bu Uyarının Dikkate Alınması, Sonuçları Değiştirecek!
Tarih:
03 Temmuz 2014
Okunma:
6516

Türkiye tarihinde ilk kez halk tarafından seçilecek cumhurbaşkanlığı makamı için adaylar belli. Artık sorulan soru şu: halk iki kez mi sandığa gidecek, yoksa tek tur, yeni sahibini köşke çıkarmaya yetecek mi?  Amerika’nın Sesi bu soruları seçim araştırmaları yapan şirketlere yöneltti.

A&G Araştırma Şirketi kurucusu Adil Gür, birçok uzman gibi, cumhurbaşkanlığı seçiminin galibinin ilk turda mı ikinci turda mı belli olacağının yanıtını katılımın vereceği görüşüne katılıyor.

Yerel seçimlerdeki katılım gibi yüzde 90’lık sandığa gitme oranının, sonucu ikinci tura bırakacağına dikkat çeken Gür, CHP’liler sandığa gitmezse Erdoğan’ın 10 Ağustos’taki ilk turda köşke çıkacağını söylüyor.

A&G Araştırma Şirketi kurucusu Adil Gür

“CHP tabanı sandığa gitmezse, Erdoğan ilk turda kazanır”

Adil Gür, çatı aday ile ilgili olarak CHP tabanından gelen eleştirilerin sandığa yansıması halinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden adaylığı açıklanan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ikinci tura gerek kalmadan yeterli oy oranına ulaşarak köşke çıkabileceği öngörüsünde bulunuyor.

Partilerin oy oranlarını toplayarak oy oranı tahmin etmenin güç olacağını, çünkü iki farklı tabandan da kaymaların olabileceğini de savunan Gür, yüzde 4’ün üzerindeki yurt dışındaki seçmenlerin oylarının da sonuçlar üzerinde etkili olacağını vurguladı. 

Demirtaş CHP oylarını alır mı?

Adil Gür, CHP’de çatı adaya duyulan tepki nedeniyle sandığı boykot edecek bazı sol grupların oylarının Selahattin Demirtaş’a gideceği, bu durumun da Demirtaş’ın partisinin son yerel seçimlerden aldığı oyun çok daha üzerinde bir oy alarak yüzde 9 ile 10 oranını yakalayabileceği tahmini yürütüyor.

2015’te 367 milletvekili mümkün mü?

Erdoğan’ın daha yumuşak bir üslupla herkesin cumhurbaşkanı olacağı mesajı verdiğini savunan Gür, bu üslubun ileride de süreceğini düşünüyor. Gür ayrıca, 2015 genel seçimlerinde Anayasal değişiklik yapma yetkisini bir partiye verecek yasal çoğunluk sınırı olarak kabul edilen 367 milletvekili sayısına Adalet ve Kalkınma Partisi’nin de, başka bir partinin de ulaşmasının mümkün olduğuna inanmıyor.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 6 Yorum

Bir ihtimal
Tayyip kazanırsa Ulusalcıların sayesinde kazanır.
KUVAiYE MiLLiYE
AKP'nin oyu % 43 % 51 e 8 var -Kimden alabilir % 8 i -PKK'dan ...padon HDP'den -Karsiliginda ne vermeyi düsünüyor ? -PKnin pardon HDP'nin isteklerini -Ne istiyor PKK, pardon HDP ? -Güneydoguyu Öcalan'nin özgürlügünü...Bir MEVKi hirsina ya'RAB ne degerler BATIYOR.
Mustafa
MİLLİ GÜC hepar ile bdp ittifak yaparmı öyle bir ihtimal varmı düşün bakalım ?
Kerhen Rey
Çatı Partisini bilmem amma MHP diğer sağ partiler ile CHP ise diğer sol partiler ile birer blok kurar ve kendi siyasetine sadık sağlam genel başkanlar ile seçime girerse bir koalisyon hükümeti kurulabilir
Milli Güc
Bu secimde heyecan yok RTE'n in secildigini farzedelim.2015 genel secimlerinde egerki CHP-MHP-Hepar-ip-Bbp-Dp-Dy.birlesir bir cati Partisi kurup Milli gücler partisi olarak secime girerse inaninki % 55 oy alir.Ve 420 millet vekili cikarir.bu konuyu dikkate alinmasi gerek
yorumcu
şimdi anket şirketleri değişik görüşlerde bulunuyorlar ama bu seçimdir hiç belli olmaz ne seçimler gördü türkiye düşmez dediğimiz adamlar bir anda sıfır oldu bakın kim nederse desin şunu çok iyi biliyoruzki ortada bir taşeron sorunu var bence akp nin işi çok zor

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör