BÜLENT ARINÇ ŞİMŞEKLERİ ÜZERİNE ÇEKTİ !

Bülent Arınç Şimşekleri Üzerine Çekti !
Tarih:
17 Ekim 2013
Okunma:
2931

Londra'da yayınlanan "Eş-Şarku'l-Avsat" gazetesine konuşan Arınç, demokratikleşme paketi başta olmak üzere başkanlık sisteminden barış sürecine, yeni anayasa yapımından Gezi Parkı olaylarına kadar çeşitli konulardaki soruları yanıtladı.

Arınç, 11 yıldır iktidarda olduklarını, adaletten sağlığa ve eğitime kadar birçok alanda büyük reformlar gerçekleştirdiklerini belirterek, halen yürütülmekte olan kamuoyu yoklamalarında partisinin yüzde 52 oranında halk desteğine sahip olduğunu söyledi.

Demokratikleşme paketinin açıklanmasından sonra Türkiye'deki gelişmelere ilişkin soruya Arınç, "Halk arasında demokratikleşme paketinin büyük memnuniyetle karşılandığı, bazı kesimler tarafından da eleştirilere maruz kaldığı, bunun da normal olduğu" cevabını verdi.

"Bazı eleştirilerin henüz paket açıklanmadan geldiğini dolayısıyla bu türden eleştirileri dikkate almadıklarını" dile getiren Arınç, yapıcı eleştirileri göz ardı etmediklerini vurguladı.

Pakete yöneltilen eleştirilerle ilgili olarak "Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 63 yıldır halkın desteğinden mahrum olduğunu ve iktidara gelemediğini bundan dolayı bu parti hakkında 'ne uzar ne kısalır' ifadesini kullandıklarını" hatırlatan Arınç, ana muhalefetin "kimlik bunalımında olduğunu" savundu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) hakkında ise Arınç, "Kendilerine 'bugün hava güzel' dense, 'Türk milleti için olmadıktan sonra ne yapayım' derler. Bundan dolayı yüzde 11-12 civarında oy alıyorlar" ifadesini kullandı.

"Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) de aynı şeyleri Kürtler için düşündüğünü" vurgulayan Başbakan Yardımcısı Arınç, "Biz halkın tüm kesimlerini bir araya getiren siyaset uyguladığımız için başarılı oluyoruz" dedi.

- "Yeni anayasa yapmaya mecbur olduğumuzu biliyoruz"

"Anayasayı değiştirmek istiyoruz ancak buna tek başına gücümüz yetmez" diyen Arınç, bundan dolayı anayasa değişikliği gerektirmeyen bazı reformlar yaptıklarını söyleyerek, "Bizler yeni anayasa yapmaya mecbur olduğumuzu biliyoruz. Bu konuda ciddiyiz, herkesle işbirliğine hazırız" şeklinde konuştu.

Gezi Parkı olaylarına ilişkin Arınç, "Barışçıl gösteri, herkesin hakkıdır ancak kurumlar, ticarethaneler ve kamu mallarına zarar veren gösterilerin karşısında olururuz" diye konuştu.

- Arap dünyasıyla ilişkiler

Türk ve Arap halklarının birbirini sevdiğini vurgulayan Arınç, Suriye konusunda, "Halkına karşı silah kullanmaya başladığında Beşşar Esed'le aralarının açıldığı, bu konuda Suriye halkının yanında yer aldıkları" hatırlatmasında bulundu.

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan cumhurbaşkanının yanında yer almalarının kendileri için onurlu bir duruş olduğunun altını çizen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç sözlerini şöyle tamamladı:

"Bizler seçilmiş bir cumhurbaşkanını destekledik. Şunu kesin ifade edeyim: Şayet Ömer (Süleyman) ya da (Ahmed) Şefik seçilmiş başkan olsaydı ve bu darbe onlara karşı yapılsaydı, bizler seçilmiş olduklarından dolayı onları da desteklerdik. Gerekçeler her ne olursa olsun, Mursi'nin görevden alınması askeri darbeyle değil, seçimler yoluyla olmalıydı. Biz Mısır'da demokratik ilkelerin yanında yer aldık, İhvan'ın değil."

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 14 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
HAKSIZ
Ulan yalandan MHP'ye çamur atmayın Türk iseniz Türk'e değer veren partiye oy atın her telden çalan ga***arı başımıza tac etmeyin
ülkücü gençlik
yahu arkadaş bak ne güzel söylüyorsun diyorsunki açık açık ben ne mhp yi severim nede bdp yi diyorsun yahu senin sevmediğin partilerin bir temsil ettiği ulus var biri türklüğü diğeri ise kürdlüğü temsil edyor ama aynı zamandada müslüman peki siz neyi temsil ediyorsunuz
ramazan
MHP iktidara gelse niye kan gövdeyi götürsün. Türkiye Türk değil mi?Türkiye Müslüman değil mi?AKP'ye oy verdikte noldu Apo peygamber oldu.
uğur
en azından onların ne olduğu belli sen nesin arınç arap seviciler sizi
HAKLI
adam haklı.. mhp iktidar a gelse aşırı ırkçı bir parti olduğu için kan gövdeyi götürür, bdp iktira gelse yine aynı keza. o yüzden arınç a hak veriyorum..
RIZA BARUTCUOGLU
Bunun icinde bir kin var.Bunun kökeni Ermeni Kürt bunun dedesi Menemen isyaninin öncülerindendir.Cumhuriyet subayi Kubilayin basinin kesilmesinden sorumludur.O zaman yapamadiklarini simdi yapiyorlar.Emperyalist,gerici,bölücü güclerle beraber.Bu TÜRK degildir Herkes uyanik olsun
Yunus Emre
siz çok oy kaybedeceksiniz
emre erhan
mhp türkçü bdp kürtçü evet doğrudur arınç akp ise rüzgar gülü çarkıfelektir sen de onlardan birisin ve bununla gurur duyuyorsunuz yazık size karakter yoksunları birazcık allahtan korkun da öyle siyaset yapın.
emre erhan
"Kendilerine 'bugün hava güzel' dense, 'Türk milleti için olmadıktan sonra ne yapayım' derler'' diyor arınç..e tabii ki bunu diyecektik arınç fransızları mı düşünecektik senin akp apoyu pkkyı diğerlerini düşünüyor,türk milletini mhp düşünüyor,açık açık itiraf etmiş
Saffet
Doğru MHP Türkcülükle gurur duyar. BDP bir kere Kürtcü değil pkkli. Ya siz hem pkklisiniz, hem Amerikalisiniz, hem Yahudisiniz, hem Avrupalisiniz. Sizin ne olduğunuz belirsiz. Kısacası siz Türk düşmanısinız
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör