ÇOK KONUŞULACAK ARAŞTIRMA SONUÇLARI!

Çok konuşulacak araştırma sonuçları!
Tarih:
18 Mart 2015
Okunma:
6769

30 Mart ve 10 Ağustos seçimleri öncesinde hazırladığı başarılı kamuoyu araştırmalarıyla adını duyuran GENAR Araştırma Şirketi, 7 Haziran seçimleri ve sonrasında kamuoyunun gündemine gelmesi beklenen sivil anayasa konusundaki araştırma sonuçlarını açıkladı.

Türkiye'nin yüzde 72'si yeni anayasanın gerekliliğine inanırken, Cumhuriyet Halk Partisi'ne oy veren seçmenin yüzde 54.1'inin buna destek vermesi dikkatlerden kaçmadı.

İşte anketin sonuçları:

'SİVİL ANAYASAYA DESTEK %72.7'

Yeni anayasaya kamuoyu desteği ne durumda?

GENAR'ın yaptığı son araştırmada yeni anayasaya destek verenler yüzde 72.2, destek vermeyenler ise yüzde 27.8'dir. Yeni anayasaya en yüksek oranda destek Ak Parti'de yüzde 85.5, HDP'de yüzde 82, MHP'de yüzde 57.1, CHP'de ise yüzde 54.1'dir. Tabloya bakıldığında CHP tabanının bile yarıdan fazlası Türkiye'de yeni bir anayasa istemektedir. Türk toplumunun yeni anayasa talebi belirgin ve baskındır. Çünkü toplum her konuda bu kadar ittifak etmez. Yeni anayasa konusunda toplumsal bir mutabakat vardır.

'BAŞKANLIK SİSTEMİNE DESTEK HER GEÇEN GÜN ARTIYOR'

Başkanlık sistemine toplum hazır mı?

Araştırmalara bakıldığı zaman henüz toplumsal destek yüzde 45 oranında gözüküyor. Fakat başkanlık sistemi bugünlerde tartışıldığı kadar hiç tartışılmamıştı. Kanaatim o ki başkanlık sistemi tartışıldıkça toplumun benimseme oranları da artacaktır. Kamuoyu bilmediği konuya öncelikli olarak mesafeli yaklaşır. Konu hakkında bilgi sahibi oldukça da fikirleri daha da normalleşir.

Başkanlık sistemi hakkında henüz toplumun fazlaca bilgisi yoktur. Sadece Amerikan sistemi, tek adamcılık vs. gibi olumsuz imajlar yüklüdür. Başkanlık sisteminin getireceği yenilikler, kuvvetler ayrımı prensibi ve toplumun kangren olmuş meselelerine nasıl çözüm getireceği iyi anlatılırsa bir toplumsal mutabakatın olacağını düşünüyorum. Başkanlık sistemi yeni bir anayasa ile mümkün. Daha şimdiden toplum yeni bir anayasa konusunda mutabakata varmış gözüküyor.

'TOPLUM ARTIK BARIŞ DİYOR'

Çözüm süreci hakkında partilere göre seçmen ne düşünüyor?

Çözüm sürecine toplumsal destek yüksek olmakla beraber sürecin seyrine gore seçmen davranışlarında değişiklikler oluyor. Bir defa toplumun tamamına yakını çözüm sürecinden yanadır. Bu destek Kürt seçmende yüzde 90'ların üzerinde, Türk seçmende de yüzde 70'lerdedir.

Çözüm sürecinin bugünkü durumuna kamuoyunun desteği yüzde 57 civarındadır. Ak Parti'nin yüzde 88.2'si, HDP'nin yüzde 69.1'i, CHP'nin yüzde 21.1'i, MHP'nin yüzde 17'si, diğer partilerin de yüzde 37'si çözüm sürecini desteklemektedir. Çözüm sürecine en az destek CHP ve MHP'den gelmektedir. Burada da muhalefet partilerinin sürece olan mesafesi etkili olmaktadır.

'AK PARTİ'NİN OYU %47.7'

Anketlerinizde AK Parti'nin oy oranı nedir?

Özünde 2011 seçimlerinden bugüne gelinceye kadar siyasi yelpazede çok köklü bir değişiklik olmadı. Şubat 2015'te yapmış olduğumuz son araştırmada Ak Parti'nin oyu yüzde 47.7'dir. Bu oran da 2011 seçimlerine yakın gözükmektedir. Bu eski halini muhafaza etme durumu sadece Ak Parti için değil bütün partiler için aynıdır.

'CHP'NİN OYU %25.1'

Anketlerinizde CHP'nin oyları yükseliyor mu?

CHP'nin oyu yüzde 25.1'dir. Seçimden bugüne de CHP'nin oy hareketliliği yıllar içerisinde 24 ile 26 bandında hareket etti. Şartlara ve konjonktüre bağlı olarak bazen 1 puan aşağıda veya 1 puan yukarıda seyretti. Kanaatim odur ki partiler seçime bu oranlarla gidecekler.

MHP'NİN OYU %13.4'

Anketlerinizde MHP'nin oy oranı nedir?

MHP'nin oy oranı yüzde 13.4'tür. Tıpkı iktidar ve ana muhalefet partisi gibi MHP'nin oyları da genel seçim oy oranlarına yakındır.

'SON ARAŞTIRMAMIZDA HDP %8.9'

HDP barajı aşacak mı?

Muhtemelen 2015 seçimlerinin en kritik sorusu bu sorudur. Son araştırmalarımızda HDP'nin oyu yüzde 8.9'dur. Partilerin potansiyel oylarını sorduğumuzda da HDP'nin en yüksek oyu yüzde 10.1 olarak gözükmektedir. Bir siyasi parti için bu pozisyon sırat köprüsünde yürümek gibidir. Karşıya da geçebilir, yolda düşebilir de.

'HDP BARAJI AŞSA DA AK PARTİ TEK BAŞINA HÜKÜMETİ KURAR'

HDP barajı aşarsa AK Parti'nin tek başına hükümet kurması konusunda bir risk görüyor musunuz?

Seçim tablosu böyle sonuçlanırsa hükümet kurmayı engelleyecek bir durum gözükmüyor. HDP'nin fazladan 20 vekil aldığını varsayacak olursak bütün partilerden HDP'ye vekil gidecektir ve bu da çoktan çok, azdan az prensibiyle dağılacaktır. Hem HDP hem Ak Parti, hem CHP, hem MHP'den milletvekili alabilecektir.

SAADET PARTİSİ'NDE LİDER DEĞİŞİKLİĞİ ŞART

Saadet Partisi'nden bir sıçrama bekliyor musunuz?

Siyasi partilerin seçmen nezdinde etkinlik kazanmaları ya güçlü karizmatik liderlerle yada etkin yeni politikalarla mümkündür. Saadet Partisi bu seçime mevcut haliyle gireceği için ne liderlik ya da ne politikalar anlamında köklü bir değişiklik beklemiyorum. Saadet Partisi fikri temelleri sağlam olan bir parti. Bu partiyi dillendirecek vizyoner bir lider bulunduğunda şartları kökten değişebilir.

YAZICIOĞLU'NDAN SONRA BBP'NİN İŞİ ÇOK ZOR

BBP bir varlık gösterebilecek mi?

BBP Muhsin Yazıcıoğlu'nun vizyonuyla anlam bulmuş bir partidir. Mevcut duruma bakıldığında kitleleri etkileyecek bir vizyon da taşımadıkları gözükmektedir. Dolayısıyla BBP'nin kaderi sayıları 20'yi bulan küçük partilerden farklı olmayacaktır.

Kaynak : Sabah

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 19 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
erxcan0635
Khan abuk sabuk konusma sinan ogan başka bir nedenden dolayı aday olmadı başka bir görev üstlenecek sen neyin kafasını yasıyosun
destan52
MHP %20 nin altında almaz diyorum. PKK her tarafı işgal etmişken ülkücüler kayıtsız kalamaz buna
GERÇEKÇİ
MHP ye oy vermek zorundayız neden mi PKK nın devlet olmaması için zaten oldu da gidin doğuya bakın pkk kreşleri okulları var yalan değil ben tır şöförüyüm ben canlı şahidiyim burda uzun uzun yazamam Ahmet TAKAN ın YENİÇAĞ daki yazılarını okuyun gerçekler orda MHP ye oy vermemek asıl vatan hainliği
İNADINA MHP
İYİ VEYA KÖTÜ BAHÇELİ İLE DEVAM AKPLİ LİDERİNE PEYGANBER GİBİ TAPIYOR SİZ HALA LİDERİNİZİ ELEŞTİRİN BEN ELEŞTİRMİYORUM DEMİYORUM AMA VATAN İÇİN TÜRKİYENİN DOĞU BATI OLARAK BÖLÜNMEMESİ İÇİN ATATÜRK ÜN CUMHURİYETİ TÜRKİYENİN TÜRK KALMASI İÇİN İNADINA MHP İNADINA BAHÇELİ REİS !!! DÖNEKLERE KAPAK OSUN
GERÇEKLER
Sabah gazetesi akp lehinde algı yaratıyor ama şu gerçeği gör akpli Suriyedeki türbe arazisi , uluslararası hukuka göre Türk toprağı sayılıyordu. Türkiye burayı boşaltarak hem toprağından vazgeçti, hem de izinsiz olarak bir ülkenin başka bir toprağını işgal etmiş oldu Bunuda mı inkar edeceğiniz.
Khan
Ya Rab sen şu Bahçeliyi başımızdan al.Artık sıkıldık bu .. .Tek amacı koltuğunda kalabilmek.Ben hayatımda bu kadar bir adam görmedim.Sırf millet Sinan Ogan'ı beğeniyor başkanlığa yakıştırıyor diye Sinan beyi aday yapmadı.Bahçeli,Satılık Bahçeli..
Kaan KS
Kaynağın Sabah olması herşeyi açıklıyor :))
Harbimi
Kazdıkları kuyuya düşüyorlar!Kucaklarında büyüttükleri HDP barajı aşıyor.Türk milleti tavrını göstermek için Türkiye partisi MHP ye yöneldi.MHPninalacağı oyu bugünden kimse tahmin edemez.MHP GEÇILMEZ VATAN BÖLÜNMEZ ŞEHITLER ÖLMEZ..
cCc & MHP & cCc
Paso yalan Bunlar orada kalmak için her melanetliği yapacaklar.MHP nin oyları uçtu Yüzde 20 lerinde üzerinde Akp bunun bilincinde MHP mizi hedef gösteriyorlar algı operasyonuda yaparak oylarını geri geleceğini sanıyorlar Başkanlıga destek sürüyormuş yalan Bu anket şirketi paralı yalaka Akp düşüyor.
KEMALİST
Bu anket tamamen yalan baştan aşağı yanlı bir anket GENAR AKP'nin yandaş anket şirketidir kimse inanmasın AKP'nin şu anki oyu en fazla %39-40-41 CHP %27-28 MHP %18-19 tabi seçime hile karışmazsa bu veya buna yakın sonuç gerçekleşecek
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör