CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BU ANKETİN ARDINDAN KARA KARA DÜŞÜNMEYE BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu anketin ardından kara kara düşünmeye başladı
Tarih:
29 Mayıs 2020
Okunma:
23955

Avrasya Araştırma tarafından yapılan ankette Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu partilerinin kurulmasının ardından partilerin oy oranları dikkat çekti. Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, son yapılan anketin sonuçlarını paylaştı. Araştırma 26 ide, 2 bin 460 kişi ile yapılırken, görüşmeler korona virüsü salgını nedeniyle telefonla gerçekleşti. Hata payı yüzde 2.2 olarak belirtildi.

Genel seçimlerde ittifaksız, her partinin tek başına seçime girmesi halinde AKP yüzde 34.49, CHP yüzde 30.65, İYİ Parti yüzde 10.25, HDP yüzde 10.37 oy alıyor. MHP yüzde 8.15 ile baraj kalıyor. DEVA Partisi yüzde 3.03, Gelecek Partisi ise yüzde 2.33 oy alabiliyor.


Anketten çıkan sonuçlara göre; AKP, MHP ve BBP tarafından oluşturulan Cumhur İttifakı yüzde 42.71 oy alırken; CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi tarafından oluşturulan Millet İttifakı yüzde 40.65; DEVA Partisi ile Gelecek Partisi tarafından oluşturulacak ittifak ise yüzde 5,44 oy alıyor. HDP oy oranı ise yüzde 10,9.

Bu sonuçlara göre Meclisteki milletvekili dağılımı şöyle: AKP + MHP + BBP: 284 CHP + İYİ Parti + Saadet Partisi: 261 HDP: 55

Bir diğer ittifak tablosunda İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisinden oluşan ittifak yüzde 21.97, CHP yüzde 27.31, HDP yüzde 10.16, Cumhur İttifakı ise yüzde 40.34 oy alıyor.

Meclisteki milletvekili dağılımı ise şöyle gerçekleşiyor: Cumhur İttifakı: 282 İYİ Parti, SP, Gelecek Partisi, DEVA Partisi: 124 CHP: 145 HDP: 49

CHP, HDP ile ittifak yaparsa yüzde 37.9; İYİ Parti, Gelecek Partisi, Deva Partisi ve SP yüzde 17.99; AKP, MHP ve BBPnin oluşturduğu Cumhur İttifakı ise yüzde 44,9 oy alıyor.

Meclisteki sandalye dağılımı ise bu şekilde: Cumhur İttifakı: 265CHP + HDP: 234 İYİ Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, SP: 101

GRAFİKLİ ANKET SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 27 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
Bende varım
Belediye taşeron işçilerini kadro verdik diye kandırarak belediyelerin kurduğu koftiden şirketlere aktardılar.Biz üfürükten tayyare istemiyoruz 657 4d kadro istiyoruz.Seçimi biz kadro almayan işçiler belirleyecek.
teberru diye yaz
belediye şirket işçilerine kadro yoksa akp kaybedecek nokta
Rizeli
Hani nerde yeniden refah partisi nerde Fatih erbakan sizi yapacağınız oy anketinizin de saçma sapan oy anketi oldu
Anonim
Benim oyum Zafer Partisi'ne olacak. Umarım ülkemiz için iyi olan kazanır. Ama ilginç olan şey anketlerde hiç Zafer Partisi yahut Ümit Özdağ ismi göremiyorum. Kazanır ya da kaybeder orasını bilemem. Lakin onlar da bu ülkenin siyasisi ve siyasi partisi. Neden anketlere dahil edilmiyor ki?
Sade Vatandaş
YALAN hemde KUYRUKLU. Nerede YENIDEN REFAH PARTİSİ FATİH ERBAKAN. BABACAN VE DAVUTOĞLU SEÇİME DAHI GIREMIYOR. AMA ENKETLERDEN DÜŞMÜYOR. IKIYUZLU ANKETCILER
Hızır Şenol
YENIDEN REFAH PARTISI nerede böyle iş mi olur
Vatandaş
Yeniden Refah Partisini Görmezden Gelmek Gazeteciliğin şereften Yoksun Halidir tüh Sizin gazeteciliğinize
murat
komedi bu anket geçmişi tertemiz ve şaibelerden uzak yeniden refah geliyor deva ve gelecek partisindekiler ak partideyken ne yaptılar da şimdi ne yapacaklar? üstelik tamamen şişirme bu anket deva ve geleceğin oylarını da yeniden refaha yazın :) hazır olun yeniden refah geliyor ... bu masa başı anketleri darmadağın ederek yeniden refah geliyor...
Mehmet aslan
Tiyatro oyunu olarak görüyorum bu anketi refahın iktidarında ağzınız açık yazıklar olsun tarafsız gazeteci yok
Serdar Karakaya
Dr.Fatih Erbakan ve Yeniden Refah Partisi ni niye görmezden geliyosunuz benim ailemin ve birçok arkadaşımın oyu Dr.Fatih Erbakan'ın bence geleceğin lideri.
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?Oy Ver
Sonuçları Gör
Başlangıç: 27.09.2023 Bitiş: 27.09.2023