CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, MANSUR YAVAŞ'IN GERİSİNDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mansur Yavaş'ın gerisinde
Tarih:
06 Mayıs 2020
Okunma:
2900

Seçim sürecinde olunmasa da son anketler ülke gündeminden düşmüyor. MetroPoll Araştırma Şirketi son anketlerinin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Ankette dikkat çeken sonuç, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a olan güven. Seçim döneminde Ak Partili isimlerin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hedef aldığı Mansur Yavaş, her şeye rağmen seçmenin desteğini almış ve Ak Partili Mehmet Özhaseki'nin önünde yarışı bitirmişti.

Millet İttifakı adayı olarak seçimlere giren Mansur Yavaş'ın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olmasının ardından ortaya koyduğu performans hem ak Partililerden hem de CHP seçmeninden tam not alıyor. Yapılan son anketler de Mansur Yavaş'ın kamuoyundan en çok destek gören isimlerden biri oluğunu ortaya koyuyor.

Son anketler Millet İttifakı ile seçilen başkanları gösteriyor

MetroPoll’ün açıkladığı son anketler Ak Parti lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da güvenin azaldığını gösterdi. Ancak yapılan anketin sonuçları itibari ile sıralamaya sadece Millet İttifakı'nın adayı olarak seçilen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun girmesi dikkat çekti. MetroPoll, yaptığı ankette koronavirüs sürecini yönetmede başarılı bulunması muhtemel 10 kişi ve kurumu belirlemeye çalıştı. Bu listeye kimlerin gireceği merak ediliyordu. Son yapılan anketlerin hangi siyasi isim üzerine odaklanacağı merakla beklenirken, Ak Partili Büyükşehir Belediye Başkanlarının listeye girememesi, Ak Partili isimler tarafından bu araştırmanın güvenirliğinin sorgulanmasına neden oldu.

MetroPoll'ün gerçekleştirdiği son anketlere göre, koronavirüs sürecini yönetmede başarılı bulunması muhtemel 10 kişi ve kurum arasından

 1. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 8.8 (1.SIRADA)
 2. Bilim Kurulu 8.6 (2.SIRADA)
 3. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş 8.18 (3.SIRADA)
 4. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 6.65 (4.SIRADA)
 5. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu (5.SIRADA)
 6. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu (6.SIRADA)

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, iktidarın sık sık değiştirdiği maske kararları da son anketler içinde yer aldı. Seçim anketi 2023 için de şimdiden araştırmalarına başlayan anket şirketlerinin her ay düzenli olarak araştırmalarına devam etmesi bekleniyor.

Maske temin etme konusunda sorun yaşadığını bildiren seçmen oranı yüzde 55 oldu.

 1. AKP'lilerin yüzde 41'i,
 2. MHP'lileri yüzde 53.7'si,
 3. CHP'lilerin yüzde 69,6'sı,
 4. İyi Partili'lerin yüzde 63,6'sı ve
 5. HDP'lilerin de yüzde 76,7'si maske temininde sorun yaşadıklarını ifade etti.
Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 1 , Onay Bekleyen 1 Yorum

Engin
Hiç bir şekilde maske alamadık

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör