CUMHURBAŞKANI KİM OLUR? EKREM İMAMOĞLU MU? MANSUR YAVAŞ MI?

Cumhurbaşkanı Kim Olur? Ekrem İmamoğlu Mu? Mansur Yavaş Mı?
Tarih:
16 Aralık 2020
Okunma:
12371

Bugün seçim olsa cumhurbaşkanı kim olur? Ekrem İmamoğlu mu? Mansur Yavaş mı? Soruları son dönemde siyaset kulislerinde yer alan erken seçim tartışmalarıyla gündem konusu oldu.

 

Optimal Araştırma tarafından 26-30 Ekim 2020 tarihleri arasında 2174 kişi inin katılım sağladığı ankette önemli sonuçlar ortaya çıktı. 

Ankette ilk sorulan soru “Ülkenin sorunlarını en iyi şekilde çözebilecek parti hangisidir?” oldu. Cevaplara göre Ak Parti yüzde 33,3 ile hala birinci sırada. CHP yüzde 16,6 ile ikinci olurken üçüncü sıraya yüzde 8,0 ile HDP yerleşmiş bulunuyor. İYİ Parti ise yüzde 5,3 oy oranı ile 4. Sırada yer alırken arkasından yüzde 4,7 ile MHP geliyor. 

 

DEVA Partisi ve Gelecek Partisi yüzde 2 altında oy oranı ile MHP’den sonra sıralamada yer alıyor. Bu ankette ilginç olan karasızların ve belirsizlerin oy oranının oldukça yüksek olması. Eğer onların oyları da hesaba girerse o zaman durum farklılaşabilir. Siyasi partiler pandemi dönemi atlatıldıktan sonra erken seçim çalışmalarına j-hız verecek ve bu kararsızların üzerine bir seçim kampanyası yürütecek gibi görünüyor.

 

Ekrem İmamoğlu Mu? Mansur Yavaş Mı?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AK Parti’nin adayı belli ama karşısına muhalefetin çıkaracağı aday henüz belli değil. Yerel seçimlerdeki zaferi ve duruşu ile Ekrem İmamoğlu kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak süreç ilerledikçe İstanbul’un sorunlarıyla baş etme konusunda sıkıntı yaşayan Ekrem İmamoğlu için bu algıda bir gerileme gerçekleşirken Mansur Yavaş’ın başarılı yönetimi ile adaylığı konusundaki algıda güçlenme gerçekleşti.

 

Ankette ikinci soru olarak: “Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz?” sorusuna karşılık verilen cevaplar da şöyle:

Recep Tayyip Erdoğan % 36,4

Mansur Yavaş              % 8,6

Ekrem İmamoğlu        % 8,3

Üçüncü soru olarak: “ Muhalefetin cumhurbaşkanı adayları kimler olmalı? “ sorusuna da cevaben verilen oy oranları da şu şekilde belirlenmiş:

Mansur Yavaş         %17,1

Ekrem İmamoğlu     % 16,3

Muharrem İnce        % 7

Meral Akşener         %6,7

Abdullah Gül             % 6,6

Kemal Kılıçdaroğlu    % 5,9

 

Ekrem İmamoğlu kendi partisi olan CHP’den Mansur Yavaş’a oranla daha fazla oy alırken Mansur Yavaş için diğer partilerden de oy gelmiş görünüyor.

Yapılan anketlerde oldukça ilginç sonuçlar çıksa da genel olarak Ak Parti üstünlüğün sürdürüyor. Eğer Muhalefet gerçekten akılcı davranıp doğru adayı seçip etrafında birleşirse oy oranlarını artırırlar. Ve ancak bu şekilde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ezici bir sonuç alabilirler. 

Diğer yandan her partinin destekçileri kendi adaylarını seçim arenasında görmek istedikleri için bu tablonun gerçekleşmesi zor olarak görünse de siyaset kuralları olmayan bir kurum olduğundan her an her şeyin değişme ihtimali de saklı duruyor.

 

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 2 Yorum

ahmet
cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile devam 2023
Hakan
Mahsur yavas yada Ekrem İmamoğluna oyum

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?Oy Ver
Sonuçları Gör
Başlangıç: 24.09.2021 Bitiş: 24.09.2021