CUMHURBAŞKANLIĞI ANKET SONUCUNA GÖRE..

Cumhurbaşkanlığı Anket Sonucuna Göre..
Tarih:
31 Ocak 2014
Okunma:
4236

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de İletilen Köşk Anketi:

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile AKP-cemaat ayrışmasının halkı nasıl etkilediğini gösteren kamuoyu yoklamasının sonuçları Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'ın köşesinde yayımlandı. Yolsuzluk dosyaları ve AKP-Gülen Cemaati savaşının, halkın siyasi tercihine nasıl yansıyacağı ise merak ediliyor.

Bu merakı gidermeye yönelik ilk sonuçlar kısa süre önce siyaset bilimci ve siyasal alan araştırmacısı Bülent Tanla tarafından Cumhuriyet'te yayımlandı. AKP'nin 30 Mart yerel seçimlerinde yüzde 35-40 bandında bir oy alacağını tahmin ediyor Tanla. Kendisiyle dün yapılan görüşmede, önce Gezi Parkı protestoları, ardından da 17 Aralık yolsuzluk soruşturmaları sonrasında yaşananların bu yıl yapılacak ikinci seçim olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine etkisi üzerine bir çalışmasının da olduğunu belirtti.
Tanla'nın yaptırdığı kamuoyu yoklamasına göre, "Başbakan Erdoğan birinci turda cumhurbaşkanı seçilecek halk desteğine kesinlikle sahip değil..."

Yüzde 50'yi bulamıyor

AKP'nin oylarını 35-40 bandında öngören Tanla, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP dışındaki seçmenlerden alınacak destekle Erdoğan'ın yüzde 44 seviyesine ulaşabileceği sonucuna varmış. Tanla, "Artısıyla eksisiyle bu rakamın cumhurbaşkanı seçilmek için yeterli 'yüzde 50 artı 1' oyu bulması imkânsız" diye değerlendiriyor.

Erdoğan'ın önündeki üç yol

Tanla'ya göre Erdoğan'ın ilk turda seçilememesinin siyasi anlamı büyük:
"İlk turda seçilemezse, ikinci turun garantisi yok. Muhalefet, karşısındaki adayda birleşebilir. AKP için bu çok büyük bir risk. 11 yıllık başbakanlıktan sonra seçilememek Erdoğan ve AKP açısından rencide edici ve onur kırıcı olur."
İşte bu olasılık yüzünden önümüzdeki günlerde Erdoğan'ın kritik bir siyasi hamle yapacağını tahmin eden Tanla'ya göre ortada üç olasılık mevcut:
1. Anayasayı değiştirip parlamento tarafından seçilmek.
2. AKP tüzüğünün "3 dönem" kuralını değiştirip başbakan kalmak.
3. Siyasete veda etmek.

'Sonuçları Gül'e de aktardım'

Tanla, elindeki araştırma sonuçlarını ve özellikle de "Erdoğan'ın Köşk seçiminde birinci turda sandıktan çıkamayacağı" yönündeki bulguları geçen hafta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de aktarmış. Tanla'ya Gül'ün tepkisi de sorulmuş. Dinlemiş ama yorum yapmamış!..

http://secimanketi.tv/news-images/anketicon.jpgANKET: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ak Parti'den bir adaya oy verir misiniz?

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 15 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
balibey
Recep Tayyip Erdoğan Abdullah Gül'ü kendi çıkarını gerçekleştirmek amacıyla kukla gibi kullanıyor.Şimdi yaptıklarından utanmıyor.Dini siyasete alet etmekle ağır bir suç işliyor.Çünkü Allah'ın,peygamberimizin adını kirletiyor.Allah ilerde hesabını çok kötü soracaktır..
metin cömert Danimarka
sadece Recep tayip Erdogan olacak baskasina kesinlikle hayir hayir
ne mutlu türküm diyene
sayın cumhur başkanım hayatında birkez olsun hükümeti uyar neden bu kadar korkuyorsun orası korkakların yeri değil hadi erdoğan dan korkuyorsun diyelim bu erdoğanın yaptığı gizli işler yüzünden dünya birkez daha bize düşman olursa ozaman ne olacak atatürkte yok
Emine Ûlker Tarhan
benim bir numarali adayim Emine ûlker Tarhan dir, cumhurbaskanligi koltugunun akp iiktidarinda dunyay rezil olan bu koltugu ulusalci ve bir okadarda insanci hanimefendi Emine ülker Tarhan dir.Adayligini koyarsa gözüm kapali oyumu veririm.
BİR VATANDAŞ
48 YAŞINDAYIM GÜNÜMÜDE DOLDURDUM AMA YAŞA TAKILDIM. HÜKÜMET BUNU ÇÖZERSE OYUM AKP'YE, YA DEVLET İŞ VERSİN YADA EMEKLİ ETSİN BU YAŞTA NERDEN İŞ BULACAĞIM.
KİMSE APTAL DEĞİL
GENE Bİ KUYRUK YAKALARMIYIZ CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİ ENGELLEYİP KAOS ÇIKARTABİLİRMİYİZ !!! DÜŞÜNCESİ İLE HAREKET EDENLER VAR KORKUSU GELİYO HEMEN İNSANIN AKLINA SEÇİLEMEZSEN SEÇİLENİDE ÇALIŞTIRMA ENGEL OL ÇAMURA YAT NUMEROLARI VATANDAŞ HERŞEYİ GÖRÜYO
Teyyibnetor
Fotoğrafta sağırsultanın yüzü gülüyor ama gerçekler hiç de gülünecek gibi değil kendi açılarından ağlamaları gerekir
GURKANKAYMAZ
İNŞALAH 3,ŞIK OLUR.
kımkıme
sakın vermeyın akp bır mıllet vekılıne oy turkıyeyı satacaklar
FATİH MEHMET GÜMÜŞ
VERMEM DAHA FAZLA RÜŞVET ALMASINLAR DİYE
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör