CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE KİM BAŞARILI OLUR?

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Kim Başarılı Olur?
Tarih:
05 Haziran 2014
Okunma:
2611

Adil Gür canlı yayında açıkladı: "Eğer her parti kendi adayını gösterirse AK Parti'nin adayı kazanır.''

Nihan Günay’ın sunduğu Medya Dünyası’na konuk olan A&G Araştırma Şirketi Müdürü Adil Gür, Köşk Seçimleri öncesinde A Haber ekranlarında önemli açıklamalarda bulundu

Adil Gür “Çok büyük bir sürpriz beklemiyorum. Önümüzde 30 Mart 2014 Seçimleri’nin örneği duruyor. Ak Parti’nin aldığı oy oranı ortada. Köşk seçimi birinci turda bitmese bile, her siyasi parti kendi adayına oy verirse ikinci turda Ak Parti’nin adayı kazanır” dedi.

TÜRKİYE AK PARTİ’NİN ADAYINI TARTIŞIYOR, BAŞKA İSİM KONUŞULMUYOR

“Türkiye’de isim olarak en çok AK Parti’nin cumhurbaşkanı adayı öne çıkıyor. Uzunca bir süre Türkiye, ‘Ak Parti’nin adayı Başbakan mı olacak, Gül mü olacak?’ diye tartışıyor. MHP’nin, CHP’nin veya olabilecekse bir çatı aday ismi ortada olmadığı için, kimse başka bir isim veremiyor.”

“Yaptığımız araştırmalarda, ‘Şimdi size sayacağım isimleri cumhurbaşkanı olarak görmek ister misiniz?’ diye sorduğumda, ‘Başbakan Erdoğan’a mutlaka oy veririm’ diyen yüzde 42 var. ‘Belki verebilirim’ diyen yüzde 12 var. Toplamda yüzde 54 ediyor. Muhtemel bir cumhurbaşkanlığı seçiminde başbakan aday olacak mı bilmiyoruz. Ben yüzde 99.9 olur diyordum ama son zamanlarda kafam karıştı. Acaba o söylenen sürpriz olur mu? ‘Sürprizleri bekleyin’ denmişti. Başbakan görevine devam edip Gül de cumhurbaşkanı olarak kalabilir mi bilmiyoruz.”

BİZİM CUMHURBAŞKANIMIZIN OBAMA’DAN BİLE FAZLA YETKİSİ VAR

“Türkiye ilk defa halkın seçeceği cumhurbaşkanıyla yoluna devam edecek. Biz ‘Cumhurbaşkanının yetkisi az mı çok mu?’ diye tartışıyoruz ama bizim cumhurbaşkanımızın kullanırsa çok daha fazla yetkisi var. Hatta başkanlık sisteminin hakim olduğu ABD’de, Obama’dan bile fazla yetkisi var.”

BAŞBAKAN KİMİ İŞARET EDERSE ‘BAŞBAKAN’ O OLUR

“Bütün tahminlerin, araştırmaların boş olduğunu, Sayın Başbakan kimi işaret ederse Başbakanın o olacağını düşünüyorum. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aday olmaz ise, kendisi de üçüncü dönem kuralına takılıyor. Böyle olursa üçüncü dönem kuralının değişmesi lazım.”

HERKES KENDİ ADAYINI GÖSTERİRSE AK PARTİ’NİN ADAYI KAZANIR

“Önümüzde 60-70 günlük bir süre var. Bu hafta sonu bir seçim olsa, çok büyük bir sürpriz beklemiyorum. Önümüzde 30 Mart 2014 seçim sonuçları var. AK Parti’nin aldığı oy oranı var. Köşk seçimi birinci turda bitmese bile, her siyasi parti kendi adayına oy verirse ikinci turda AK Parti’nin adayı mutlaka kazanır.”

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 7 Yorum

Jemel Mellah
Bence Çatı Aday Başarılı Olabilir
EMRE OKUR
muhalefet kimi çatı aday olarak gösterirse göstersin Erdoğan aday olması halinde Türkiyenin 12. cumhurbaşkanıdır bundan şüpheniz olmasın
elçi
şimdi hangi vatandaşa sorsan sana derlerki reisi cumhur erdoğan olmalıdır fakat bu görüş her kesime göre farklıdır 12 eylül döneminde insanlar öyle kutuplaşmıştıki aynı sofrada yemek yiyen kardeşler bile biri sağ biri sol du şuanda ise rota çok karışık bekleyelim
CENGİZ TİRYAKİ
ŞEYTANIN AVUKATLIĞINI YAPMAK İSTEMEM AMA ADAM DOĞRU SÖYLÜYOR. ÜLKE NE GÜNLERE KALDI BE. BİR ÇANKAYA'DA OTURAN MUHTEREME BAKIYORUM, BİR DE OTURMAK İÇİN HERŞEYİ GÖZE ALAN DİĞER MUHTEREME BAKIYORUM İÇİM ACIYOR RESMEN. DEMOKRASİ DEDİKLERİ BUYSA TÜKÜRÜRÜM BÖYLE DEMOKRASİYE.
yorumcu
şimdi bir vatandaş olarak bir türlü karar veremiyorum sayın erdoğan mutlak güçlü bir aday fakat kendi emsalinde bir aday olursa hem seçim çekişmeli geçer hemde seçimin şekli değişir şimdi çatı adayın üç ihtimali var şu ismler abdüllatif şener,deniz baykal,meral akşener
ccc ULVİ
En iyi Aday TRE'dir
Mennan
Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasına karşı çıkan Yüzde-58'lik bir halk kesimi var,doğru bir çatı aday ile başarı sağlanabilir

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör