DEVA PARTİSİ VE GELECEK PARTİSİ BARAJI AŞABİLECEK Mİ?

DEVA Partisi ve Gelecek Partisi barajı aşabilecek mi?
Tarih:
07 Aralık 2020
Okunma:
14074

ORC Araştırma kurumunun yaptığı son seçim anketi sonuçlarına göre Milliyetçi Hareket Partisi oy oranı konusunda en şanslı olan parti oldu. Muhalefetin erken seçim çağrıları üzerine araştırma şirketleri de seçim anketi çalışmalarına hız verdiler.

ORC Araştırma, kasım ayı ortalarında yaptığı ankette “bu hafta sonu seçim olsa, hangi partiye oy verirdiniz?” sorusunu yöneltti. Alınan sonuçları kamuoyuna açıklayan şirket verilerine göre sadece 4 parti seçim barajını geçebiliyor. Eğer seçim barajı düşürülürse DEVA partisi ve Gelecek Partisi de meclise girebilecek.

Ak Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, şu anda yüzde 10 olan seçim barajını geçebiliyor ve meclise girebiliyor. Ama DEVA Partisi ve Gelecek Partisi seçim barajına takıldığı için bu anket sonuçlarına göre meclise giremeyecek.

ORC Araştırma Anketinden Çıkan Partilerin Oy Oranları

ORC Araştırma anketinden çıkan partilerin oy oranları ise şu şekilde sıralanmıştır:

Ak Parti; yüzde 36,1 ile birinci parti olarak çıkıyor. CHP; yüzde 25,4 ile psikolojik eşiği olan %25’i geçmiş durumda. MHP, yüzde 12,7 ile oy oranında gözle görülür bir artış yakalamış. İyi Parti; Yüzde 10,4 ile barajı kıl payı geçmiş. DEVA Partisi; Yüzde 1,9 oy oranı almışken Gelecek Partisi yüzde 1,1 de kalmış.

24 Haziran seçimleri ile kıyaslandığında oy oranı düşen Ak Parti ve İYİ Parti bu sonuçlardan memnun olmayacak. CHP ise kendi psikolojik sınırı olan %25 oy oranı üzerine çıktığı için memnun olabilir. Ancak tabanında zaten var olan yüzde 20 oy oranı üzerine kattığı %5 pek de umut vaat eden bir sonuç gibi durmuyor. Ama üzerinde çalışılırsa artma potansiyeli olduğunu gösteriyor.

Kararsızlar Seçimin Kilit Noktası

ORC Araştırma seçim anketi sonuçlarında kararsızların ve oy kullanmayacağını söyleyenlerin oranı neredeyse MHP ve İYİ parti oylarının toplamı kadar. O halde seçimde oy oranını yükseltmek isteyen ve baraja takılmak istemeyen siyasi partiler bu oy potansiyeline odaklanmalıdır. Seçim kampanyalarına vakit geçirmeden başlamalı ve sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmalıdır.

Son dönemde yapılan PR çalışmalarında öne çıkan sosyal medya tanıtımları ve reklamları ile oy potansiyelini artırmayı hedefleyen siyasi partiler kampanya kadrolarına daha genç yaşta olanları da eklemeye başladılar. Sosyal medyayı etkili bir biçimde kullanan Trump geçen sefer ABD başkanı olmayı başarmıştı. Bu durum sosyal medyanın insan davranışları ve eğilimleri üzerindeki etkisini seçim kampanyaları yürüten şirketlere de gösterdi.

Bahçeli Seçim Anketi Yapan Şirketlere Şarlatan Demişti

ORC Araştırma anketinden çıkan oy oranı sonuçları, en çok MHP ve MHP genel başkanı olan Devlet Bahçeli tarafından beğenilecek gibi görünüyor. Oysa bundan önceki seçim anketlerinde anket şirketlerini “şarlatan” olarak nitelemiş hatta daha da ileri giderek “oy oranımızı az göstermek için, kudurmuş gibi çalışan kokuşmuşlar” diyerek tepkilerini çok sert bir dille ifade etmişti.

ORC Araştırma seçim anketi sonuçlarına göre oy oranı artmış görünen MHP başkanı Devlet Bahçeli aynı düşüncelerinde ısrarcı olacak ve bu seçim anketine de şarlatan oyunu diyecek mi?

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?Oy Ver
Sonuçları Gör
Başlangıç: 24.09.2021 Bitiş: 24.09.2021