ERDOĞAN CEMAAT İÇİN ANKET YAPTIRDI !

Erdoğan Cemaat İçin Anket Yaptırdı !
Tarih:
14 Ağustos 2013
Okunma:
4547

Ak Parti Başbakan Erdoğan'ın emriyle cemaatin oyunu araştırttığı iddia edildi. Erdoğan'ın yaptırdığı iddia edilen ankete göre de cemaatin oyu anketlerde yüzde 8 çıkıyor.

Yerel seçim yaklaşırken AK Parti, cemaatin oy oranını hesaplamaya çalışıyor. Yaptırılan bir ankete göre cemaatin oyu yüzde üç-dört düzeyinde. Ancak bazı anketlerde bu oran yüzde sekize çıkıyor.

AK Parti'de Gezi olaylarının arkasında Köşk ile cemaatin olduğunu düşünüyormuş.

İşte Taraf'tan Mehmet Baransu'nun aktardığı çok ilginç kulisler;


 

ŞOK OLMUŞLAR

Bu iddianın yanı sıra saatlerce Gezi olaylarını da konuştuk. Eylemin ilk günlerinde AK Parti şaşkınlık yaşamış. Konuyla ilgili bir “şok hâli” sözkonusuymuş.

Başbakan yurtdışına gitmeden önce kendileri için anket yapan bir firma yetkilisini çağırıp yurtdışı dönüşüne kadar olaylarla ilgili bir anket yapmasını istemiş.

 

ERDOĞAN'A SUNULAN ANKET

Telefon yöntemiyle yaklaşık 24 bin kişiyle yapılan anket, yurtdışı dönüşü Başbakan Erdoğan’a Atatürk Havalimanı’nda sunulmuş. Öyle ki Başbakan’ın Ankara’ya mı İstanbul’a mı ineceği belli olmadığı için anket firması yetkilisi saatlerce İstanbul’da beklemek zorunda kalmış. Her ihtimale karşı Ankara uçağında da yer ayırtmış. Başbakan’ın İstanbul’a ineceğinin kesinleşmesi üzerine de elindeki anket sonuçlarıyla havalimanının yolunu tutmuş.

Başbakan Erdoğan’ın uçaktan inmesinin ardından anket kendisine sunulmuş. Aynı dakikalarda Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’dan da havalimanında Gezi’yle ilgili bilgi almış. Ardından tekrar anket ve sonuçları üzerinde mini bir toplantı yapılmış.

Ankette sorulan bir soruya verilen cevap Başbakan Erdoğan’ı çok rahatlatmış. “Kendisini diktatör olarak algılıyor musunuz?” sorusuna yüzde 60’ın üzerinde hayır cevabı verilmesi yüzünü güldürmüş.

“PANKARTI BİZ YAZDIRDIK”

Atatürk Havalimanı karşılamasıyla ilgili ilginç bir bilgi daha aktarayım. “Sayın Başbakanımız faiz lobisiyle verdiğiniz mücadelede sizin yanınızdayız. Muhsin Yazıcıoğlu’nun yol arkadaşları” yazılı pankart, AK Partililerin ricasıyla Yazıcıoğlu’nun arkadaşları tarafından hazırlanmış.

GEZİ'NİN ÖNÜNÜ AÇTIĞI ÜÇ İSİM

Ankara’da yaptığım temaslar sonucu Gezi olaylarının AK Parti’nin oylarında kenetlenme sağladığını gördüm. Görüştüğüm isimler partinin giden oylarının tekrar geri geldiğini, oy oranının arttığını düşünüyorlar. Gezi olaylarının da üç ismin önünü açtığı görüşündeler. Bu isimler ise Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Melih Gökçek ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül.

Çiçek’in tekrar Meclis Başkanlığı’na seçilmesi gündemde değilken Gezi olaylarıyla birlikte ismi tekrar gündeme “gelmek zorunda kalmış.” Çiçek, olayların rüzgârıyla Meclis Başkanlığı’na tekrar seçilmiş. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de partililere göre önü açılan diğer isimlerden. Krizden güçlenerek çıkmış. Tekrar aday olmasının önündeki tüm engellerin aşıldığı görüşü partide hâkim.

EN BÜYÜK GÜCÜ GÜL SAĞLADI

En büyük gücü ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sağladığını düşünüyor AK Partililer. Köşk’ün tavrı, olayların seyri krizin en kârlı çıkanlarından birinin de Gül olduğu sonucunu ortaya koymuş. Bu değerlendirmelerin ardından farklı zaman ve mekânlarda görüştüğüm isimler ağız birliği etmişçesine Başbakan Erdoğan’ın Başkanlık hayalinin Gezi olaylarıyla bittiğini söylediler.

CEMAATİN OYU NE KADAR?

Gelelim görüşmemizdeki en can alıcı bölümlerden biri olan AK Parti-cemaat gerilimine. AK Parti, cemaatin oy oranıyla ilgili bazı anketler yaptırmış. Anket sonuçları hakkında ser verip sır verilmese de Numan Kurtulmuş’un bir anket firmasıyla yaptığı görüşmeden bazı ayrıntılar öğrendim.

Kurtulmuş, partiye anket yapan bir isimle görüşüp, cemaatin oylarının ne kadar olduğunu öğrenmek istemiş. Muhatabına parti olarak cemaatin oy oranının yüzde üç civarında olduğu bilgisini de aktarmış.

Anket firması yetkilisi Kurtulmuş’un öngörüsüne karşı çıkıp, cemaatin oy oranının yüzde sekize, çarpanlarıyla birlikte yüzde 16’ya varabileceğini iddia etmiş. Çarpandan kasıt, cemaatin etki gücünün sonuçlara yansıması.

AK PARTİ CEMAATİ BU YÜZDEN GÖZDEN ÇIKARDI

Kurtulmuş kendisiyle aynı görüşte olmadığını yineleyerek, partinin yüzde üç civarında oy tahmini yaptığı görüşünü aktarmış. Başka bir muhatabım da Kurtulmuş’la ilgili benzer bilgiler verip, yapılan başka bir ankette cemaatin oyunun yüzde üç ila dört civarında olduğu bilgisini aktardı. AK Parti’nin cemaati gözden çıkarmasının nedenlerinden birinin de bu oy oranı olduğu iddiasını Ankara’da sık sık duydum.
Kaynak: Taraf / Mehmet Baransu

 

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 10 Yorum

Merd Ali KARAÇAM
Şunu özellikle belirtmek isteri,m ki cemaat hiç bir zaman hiç bir partiye göbek bağı ile bağlanmaz.Ülke için islam alemi için doğruları söyleyen ve inandığı gibi yaşayan siyasi görüşteki insanları destekler.hepsi BU
ispirli
sen hoca efendinin dersanelerini kapat binlerce insan ekmek yiyor cemaatte seni kapatacak az kaldi tayip efendi
SORU2
İnşallah herkes sizin gibi düşünüyodur
Saffet
Bence Gezi olaylarini AKP kendi bile bile cikartti. Cunku sozde cozum surecinden dolayi AKPnin oyu baya dususe gecti. Kime sorarsam sorayim artik oyunu AKPye degilde MHPye verecegini soyluyor. Gorun bakin basinin muhalif olmasina ragmen MHP bu secimlerde oy patlamasi yapacak.
cemal keskin
cemaatenim ama cemaatin buyuk kismi ne yaparsa yapsin oy atar eger hoca efendi aciklama yaparsa atmaz zaman gazetesinin avrupa ekinde akp oylari 34 du ben pkk ve ortadogu politikalarina kiziyorum zaten akpli kose yazarlariyla cemaatten tartisma yasayanlar var ben mhpye aticam gerisini bilmem
SORU
cemal keskin bey bu söyledikleriniz doğrumu yoksa akpnin sevmeyen birinin yazdığı sahte bir mesaj mı bu cevsplayın lütfen eğer gerçekten cemaat akpden vszgeçiyorsa bilmek isterim ama siz bunu bir mhpli olarak yazmış ta olabilirsiniz
cemal keskin
cemeattenim oyu mhpye atacagim tayip artik biktirdi sanki kolesiyiz
TAHMİNUTERCÜH
(AKP8 CHP2 MHP BDP%7 SP%4 BBP%2 HEPAR%1)2014 (AKP@ CHP3 MHP BDP%7 SP%2 BBP%1 HEPAR%1)2015 CUMHURBAŞK.;MUH.ORT.ADAYIP ERDOĞAN5 GÜL GİBİ...
hülooğğ
oha ya bu halk akplilere ne dese az
Aynur Köse
Türkiye'de ipleri eline alan başbakan artık cemaatten de emir almak istemiyor. Bu böbürlenme ne büyük bir hastalıktır

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör