ERDOĞAN VE AKŞENER İKİNCİ TURA KALSA KİM SEÇİLECEK?

Erdoğan ve Akşener ikinci tura kalsa kim seçilecek?
Tarih:
07 Nisan 2018
Okunma:
1982

PİAR Araştırma Danışmanlık tarafından yapılan anket sonuçları gündeme bomba gibi düştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın anket sonuçlarını ne kadar önemsediğinin farkında olan danışmanlarının bu anket sonucunu Erdoğan'a duyurmak istemediği iddia ediliyor. En büyük rakip olarak Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu'nu gösterse de aslında klendisinin asıl rakibi İYİ Parti'yi kuran Meral Akşener. Son yapılan anket sonucunda da görüleceği üzere Akşener'e yönelik yapılan anketlerin halkta karşılığının olabileceği sonuçları ortaya çıkıyor.  

PİAR Araştırma Danışmanlık geçtiğimiz ay yaptığı ankete katılanlara "Bu pazar Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirsiniz" diye sordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a veririm diyenler ile diğer adaya veririm diyenler arasındaki farkın çok az olduğu görülüyor. 

PİAR Araştırma Danışmanlık şirketinin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair geçen ay yaptığı ankete göre, ‘Bu pazar cumhurbaşkanlığı seçimi olsa oyumu Erdoğan’a veririm’ diyenlerin oranı yüzde 30. Ankete göre, seçimlerde ikinci tura kalındığı durumda ise, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun alacağından daha fazla oy alıyor.

Araştırma 6-18 Mart tarihleri arasında, 5 bin 620 seçmenle yüz yüze görüşerek yapıldı. Araştırmaya göre 1 Kasım 2015’deki seçimlerde AK Parti’ye oy verenlerin yüzde 63’ü, 2019’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini belirtirken, her beş MHP seçmeninden yalnızca biri Erdoğan’a oy vereceğini söyledi.

MHP’li seçmenlerin yarısıysa, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda Akşener’e oy vereceğini söyledi. Ankete göre AK Parti ve MHP oy toplamı 45,4 iken ittifaka oy vereceklerin oranı 43-44 civarında. Araştırmaya katılanlara, 2019’da yapılacak seçimlerin ikinci turuna Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kalma ihtimali de soruldu. Bu durumda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 43,9, “Kılıçdaroğlu’na veririm” diyenlerin oranıysa yüzde 40,5 olarak belirlendi.


seçim anketi sonuçları 2018

İkinci tura Akşener kaldığındaysa katılımcıların yüzde 41,9’u Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, yüzde 41,1’iyse Akşener’i destekleyeceğini söyledi.

ANKET: Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalsalar kime oy verirsiniz? OY VER

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yerel seçimlerde hangi kesim seçim sonucunda etkili olur?

Bu ankette birden fazla seçim yapılabilir.
Oy Ver
Sonuçları Gör