GENAR BAŞKANI İHSAN AKTAŞ O ANKETLERİ SERT BİÇİMDE ELEŞTİRDİ!

Genar Başkanı İhsan Aktaş o anketleri sert biçimde eleştirdi!
Tarih:
24 Mart 2015
Okunma:
7756

‘MHP’ye oy kayması var, HDP barajı aşıyor, AK Parti eriyor’ tarzı kampanya yürüten paralel medya va birlikte hareket eden çevrelerin gerçekçi olmadığını belirten Genar Başkanı İhsan Aktaş, “Bunları diyen şirketler ciddi araştırmacılar değil. Algı peşindeler” dedi.

Türkiye'de 7 Haziran 2015 genel seçimlerine sayılı günler kala, hem Paralel medya hem de onunla iş birliği halindeki diğer yayın organları "MHP'ye büyük oy kayışı var", "HDP yüzde 10 barajını aşıyor" verileriyle donatılmış anket sonuçlu manşetler atmaya başladı.

Son olarak da "AK Parti tek başına iktidar olamıyor" iddialı anketleri yayınlanmaya başladı.

 Seçim tahminleri gerçeğe en yakın oranda çıkan şirketlerden GENAR'ın Başkanı İhsan Aktaş, "Nasıl ki 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybedenler, 'Bizi anketlerde az gösterip seçmeni sandığa götürmediler' dediyse bugün de aynı şeyi 7 Haziran seçimi için AK Parti tabanına 'MHP'ye oylar kayıyor' diyerek algı operasyonu peşindeler. Bunu diyen şirketler ciddi araştırmacılar değil. AK Parti yüzde 48-50 bandında. MHP'ye de oy kayışı yok. CHP ise aynı yerde sayıyor" dedi.

GENAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ KİME AİT?

YENİLGİYE MAZERET YAPTILAR

Seçimler yaklaştıkça, seçmenin nabzını tutan araştırma şirketlerinin verileri de önem kazanıyor. Ama Türkiye'de araştırma sonuçları algı operasyonuna dönüştürülüyor.

Bundan en büyük şikayet, 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde "çatı adaya"ı MHP ile birlikte gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan gelrmişti.

 Kılıçdaroğlu ve muhalefet, yüzde 38.44 çıkan çatı aday oyunun sebebini anket şirketlerine havale edip, anket şirketlerinin, 'Erdoğan kazanacak' sonuçları nedeniyle CHP'li ve MHP'li seçmenin sandığa gitmediğini söylemişti. Oysa ki gerçekte CHP'li seçmenin önemli bölümü çatı adayın kimliği ve MHP ile iş birliğinden rahatsız olup oylarını HDP'ye kaydırmıştı. Dün Cumhurbaşkanlığı seçimiyle anketler üzerinden aranan mağduriyet mazereti bugün 7 Haziran seçimleri öncesinde ise Paralel Yapı ve muhalefetin malzemesi oldu.

 Seçimlere sayılı günler kala anketler üzerinden algı operasyonu yapıldığını belirten GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, "MHP'ye büyük kayış var; oy patlaması yapacak", "HDP yüzde 12 oy alacak" diyen anketçilere, "2 puanlık oynama için 1.5 milyon oy gerekiyor. Bunu nereden buluyorsunuz" diye sorarak, "Anket manüplasyonu yapılıyor. AK Parti yüzde 48-50 bandında. MHP'ye de oy kayışı yok. CHP ise aynı yerde sayıyor" dedi.

GENAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ KİME AİT?


KİMİN TARAF'I OLDUĞU BELLİ

Paralel Yapı'nın gazetesi Taraf, dün Sonar Araştırma Şirketi Başkanı Hakan Bayrakçı ile röportajını sür manşete taşıdı. "AKP 2 koldan eriyor" başlıklı haberde Bayrakçı'ya göre AK Parti oyları yüzde 40. Giden oylar MHP ve HDP'ye kayıyor. AK Parti de tek başına iktidar olamıyor. Hatta Türkiye 7 Haziran'dan sonra hükümet olmadığı için erken seçime gidiyor." 19 Mart'ta da 'AK Parti yüzde 39.3 oy alarak tek başına iktidar olamıyor' demişti.

Kaynak: Star

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 11 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
millet
genar başkanı doğru söylüyor,uyduruk anketlerle muhalif seçmeni gaza getirip seçimde umduğunu bulamayınca anket oyumuzu çaldılar hilesine başvurtuyorlar
bayramakgün
ben bu güne kadar akp liydim bu son zamanda akp nin yolsuzlukları büyük şehir yasası gibi son zamanlarda akp içinde dinimize hakaret edenlerin akp içinde hiç tepki görmemesi buna bir örnek egemen bağış dikta rejime gider gibi gitmesi beni rahatsız etti bu sefer oyum mhp
erdemli
Son yerel seçimde %45 oy aldı AKP. Ne oldu da %48-50'ye çıktı diye sormazlar mı adama. Ekonomi mi çok iyi, yolsuzluk mu yok, Parti içi kavga yok da huzur mu var... Ne oldu da arttıkb Saf mı zannediyorsunuz milleti
cemal
Yalanınız batsın sizin birde din iman sözünü ağzınızdan eksik etmezsiniz.
mehmet
genarun sahibi durust adam. onu iyi taniorum
halk
İnş bu millet cevabi size sandıkta verecektir
gerçekler
sen sanki çok şefafsın genar senin anketlerin asıl taraflı 48-50 oy akp alamaz en fazla oy oranı 40 ben aktif siyasettin içindeyim pek çok akp li tandıklarım hepsi mhp ye geçiyor sen ne diyorsun aıl algı operasyonları yapan genar dır. gerçek bu kadar %36 %38 olmasada akp oyları %40 ı geçeçez.
Kaan KS
7 Haziran'da herkes kendi sandığına sahip çıkmalıdır. Kedileri trafolardan uzak tutmalıdır.
Sezer
Eğer 7 haziranda diğer anketcilerin yaptığı anket doğru çıkarsa senin araştırma şirketini başına yıkarız haberin olsun...
zeynep
akpkk nin oyları hala yükseliyosa ihanetçiler genimizle oynamışlar hani islamiyet hani türklük şehitlerimiziz canını vererek bize bıraktıkları vatan yazıklar olsun hainlere
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör