GENAR GEZİ PARKI ARAŞTIRMASI

Genar Gezi Parkı Araştırması
Tarih:
13 Haziran 2013
Okunma:
3737

GENAR'ın son Gezi Parkı araştırmasında, eylemcilerin profiliyle ilgili dikkat çekici detaylar var.

Türkiye geneline yayılan Gezi Parkı eylemleri üzerine GENAR araştırma şirketi bir anket yayınladı. Araştırma, Gezi Parkı çevresindeki bireylerin profilini ve bu konu ile ilgili düşüncelerinin ne olduğunu gözler önüne serdi.

 

HANGİ SORULAR SORULDU

Araştırma çerçevesinde 498 kişi ile görüşen GENAR, bu kişilere, "Türkiye'nin en önemli sorunu nedir? Aileniz dışında en çok sevdiğiniz kişi kimdir? Eyleme katılma nedenleriniz nelerdir? Gezi Parkı olaylarının asıl sebebi nedir? İdeolojik görüşünüz nedir? Geçmişte kimlere oy verdiniz?" gibi sorular sordu.

 

ATATÜRK-ÖCALAN-SIRRI SÜREYYA

Türkiyenin en önemli sorununu ülkede özgürlüğün olmaması olarak belirten eylemcilerin büyük çoğunluğu, "Aileniz dışında dünyada en çok sevdiğiniz kişi kimdir?" sorusuna yüzede 54,8'lik kesim Atatürk olarak yanıt verirken, yüzde 9,0'luk bir kısımda bu soruya Abdullah Öcalan yanıtını verdi. Bu soruya cevap verenlerin bir kısmı de BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in adını verdi.

 

GEZİ PARKI OLAYLARININ ASIL SEBEBİ

Eyleme katılma nedenlerini ise yüzde 46,6'lık kesim eyleme ve direnişe destek olarak belirtti. Gezi 'Parkı olaylarının asıl sebebi nedir?' sorusuna ankete katılan eylemcilerin yüzde 58'i Tayyip Erdoğan yanıtını verdi. 

Eylemciler ideolojik görüşlerini ise yüzde 33'lük kesim Atatürkçü, yüzde 19'u Özgürlükçü, yüzde 13'ü de Sosyalist olarak açıkladı.

 

EYLEMCİLERİN YÜZDE 74'Ü CHP'YE OY VERMİŞ

'Geçmişte kimlere oy verdiniz?' sorusuna ise eylemcilerin yüzde 74'ü CHP,yüzde 16'sı BDP, yüzde 2,1'i TKP, yüzde 2,1'i de İşçi Partisi olarak yanıtladı.Haberin Galerisi İçin Tıklayın
Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 5 Yorum

omer kayman
gezi olayi bir takim eseklere yuklenen tuk dusmanlarinin oyunu hayalleri fakir bir turkiye not bizim esekler guzel yuk tasiyor
HIDIR AKTAŞ
GEZİ PARKINI ERDOĞAN DAMADINA VERECEK HABERİNİZ OLSUN AKP Lİ ARKADAŞLAR.BUNDA RANT OLDUĞUNU İYİ BİLİN.
sabri can
eylemcilerin kimler oldugu apacik ortada dirrrrrrrrrrrrrrrrr ülkenin kalkinmasini istenmiyen kesim bu gecmiste kimlere oy verdigi soru apaciktir
HULUSİ
SAYIN BAŞBAKAN HALKIN SORUNLARINDAN UZAK SADECE ZENGİNLERİ MUTLU ETMESİ TEPKİ LERİN SEBEBİDİR NERDE ESKİ TAYYİP AGA
Selma Aydan
Gezi parkı olaylarının sebebi nedir ? sorusuna gereken cevap verilmiş. Katılıyorum anketin bazı noktalarına. Ülkeyi geren Geziciler değil, Başbakan Erdoğan ve onun tutumudur !

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör