GENAR GÜNCEL KAMUOYU ANKETİ SONUÇLARI

Genar Güncel Kamuoyu Anketi Sonuçları
Tarih:
17 Haziran 2013
Okunma:
4979

Genar Araştırma Şirketi'nin Türkiye'de sosyal, ekonomik ve politik konular ile ilgili seçmenin algısını değerlendirmek üzere yaptığı araştırmada Başkanlık sistemi de değerlendirildi. Vatandaş, o makama Erdoğan'dan sonra Kılıçdaroğlu'nu layık görüyor. '12. Cumhurbaşkanı kim olsun?' sorusuna verilen yanıtlar arasına ise Sezer ve Ahmet Türk'ün de adları geçiyor...

Genar'ın araştırmasına göre bugün seçim olsa AK Parti yüzde 51.1 oy ile galip gelirken, katılımcılar Erdoğan'ın cumhurbaşkanı (yüzde 40.7) veya başkan (yüzde 35.7) olmasını istedi Genar Araştırma Şirketi'nin Türkiye'de sosyal, ekonomik ve politik konular ile ilgili seçmenin algısını değerlendirmek üzere yaptığı araştırmaya göre bugün gerçekleşecek bir seçimde AK Parti yüzde 51.1, CHP yüzde 24.5 ve MHP yüzde 12.4 oy alacak.

Katılımcıların yüzde 40.7'si 2014 yılında Cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan'ı görmek istediklerini dile getirdi. "Başkanlık Sistemi" konusunda temkinli davranan katılımcıların yüzde 35.7'si başkan olarak yine Recep Tayyip Erdoğan'ın ismini verdi. Türkiye genelinde 16 ilde 2 bin 210 kişiyle görüşülerek tamamlanan araştırmanın bazı sonuçları şöyle oldu: OY DAĞILIMI Bugün gerçekleşecek genel seçimi lider olarak göğüsleyen AK Parti yüzde 51.1 oy alırken, CHP'nin oy oranı yüzde 24.5, MHP'nin yüzde 12.4 ve BDP'nin ise yüzde 6.6 oldu. 

Katılımcılar yüzde 73.4'lük oy oranıyla en çok "Emniyet Teşkilatı"na güveniyor. Onu yüzde 72.2 ile "ordu" ve yüzde 71.4 ile "Cumhurbaşkanlığı" izliyor. Araştırmaya göre en az güvenilir kurum yüzde 43 ile medya oldu.
Seçmenin 2014 yılında Abdullah Gül'ün yerine tercih edebileceği isimlerin sorulduğu sorunun yanıtını da katılımcılar yüzde 40.7 oranıyla "Recep Tayyip Erdoğan" olarak verdi. Kemal Kılıçdaroğlu diyenlerin oy oranı yüzde 6.4, Deniz Baykal diyenlerin yüzde 5.5, Devlet Bahçeli diyenlerin oy oranı ise yüzde 4 oldu. Araştırmada ilgi çekici sorulardan biri de "Recep Tayyip Erdoğan ve Deniz Baykal'ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olması durumunda seçmenin tercihi" oldu.

Yeni bir anayasa yapılıyor olmasını katılımcıların yüzde 84.4'ü önemli bulurken yüzde 53.5'i yeni anayasanın Türkiye'nin temel meselelerini çözeceğine, yüzde 56.5'i de yeni anayasanın sivil ve demokratik bir anayasa olacağına inanıyor.

Başkanlık sisteminin de değerlendirildiğini araştırmada veriler, katılımcıların "Başkanlık Sistemi " konusunda temkinli yaklaştığını ortaya koyuyor. Katılımcıların yüzde 26.3'ü bunun "tek kişilik yönetim ve diktatörlük olduğunu", yüzde 10.7'si "Amerikan sistemi" olduğunu düşünüyor. Katılımcıların yüzde 34.4'ü, Başkanlık sisteminin Türkiye için faydalı olacağına inandığını belirtirken yüzde 43.6'sı zararlı olduğunu düşünüyor. Araştırmada Türkiye'nin Başkanlık sistemine girmesi durumunda kimin başkan olması gerektiği de soruldu. Katılımcılara göre yüzde 35.7 oranıyla Recep Tayyip Erdoğan başkan seçilmeli. Erdoğan'ı yüzde 31.8 oranıyla "fikrim yok" diyenler izlerken üçüncü sırayı yüzde 6.4 oy oranıyla Kemal Kılıçdaroğlu aldı.

Darbelerle ilgili soruları yanıtlayan katılımcıların yüzde 57'si Ergenekon ve Balyoz davalarının adil olarak yürütülmediğini düşünürken, yüzde 68 oranında 12 Eylül, 28 Şubat ve 27 Nisan'ın yargılanmasına destek verdi.
 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN... 

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 10 Yorum

VATANDAŞ...
yandaş GENAR Dediğiniz şirketin nası oluyoda bundan önce bütün söyledikleri araştırmaları doğru çıkıyo beyler kafadan atma konuşmayalım bu sonuçların doğru çıktığını bundan önceki seçimlerdede olduğu gibi göreceksiniz...
tetik emre
Genar Haklı Beyler
HAKAN
YAV BI GIT HER SAYFADA MHP DUSUK GOSTERIYORSUN AMA TESI OLCAK
filo
canım feda akp
sabri
artık kürtler bilinlendi ve bdp çatısı altına geçiyorlar
DEMOKRAT
TÜRKİYEDE 1946 YILINDA KURULMUŞ BİR PARTİ VE TÜRKİYENİN GEÇMİŞİ VE GELECEĞİ NE KADAR BU PARTİDEN KORKUYOSUNUZKİ ANKET DEDİĞİNİZ O YALANLARINIZA DAHİL EDEMİYORSUZNUZ.YOKSA,TÜRKİYEDE EN ÇOK ÜYESİ OLAN 3.ÜNCÜ PARTİ DİYEMİ.
bülent tok
inanin yurtdisinda yasayan butun gurbetciler AKP oy vermek icin gelecek
yasin kalpakçı
inanmayın arkadaşlar inanmayın. sandığa git gel, git gel başınız döndü, sonra da gözünüz döndü. 8 ay sonra görüşelim:)
EKİNÖZLÜ
GENAR ANKETİNİN BİR KELİMESİ DAHİ DOĞRU DEĞİL.YANDAŞ BİR ŞİRKET.ALDATICI,YALANCI İFADELERLE HAREKET EDİYOR.VATANDAŞI NASIL OLSA ETKİLERİZ DİYE HAREKET EDİYOR.MİLLET GÖZÜNDEN AKILLI OLMAYI ÇOKTAN TERK ETTİ.
MİLASLI TURANCI
YANDAŞ GENAR ANKETİNE İNANMAYIN PALAVRA

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör