GENAR KÖŞK ANKETİ SONUÇLARI

Genar Köşk Anketi Sonuçları
Tarih:
17 Haziran 2014
Okunma:
2770

GENAR Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi ilk anketi yayınlandı! En Son köşk seçim anketi Genar'da Tayyip Erdoğan açık ara önde.

Başbakan Erdoğan'ın aldığı oy oranını geçemedi. Sonar Araştırma ve Pazarlama Şirketi, cumhurbaşkanlığı seçimleri için Haziran ayı araştırma neticelerini açıkladı. Anketten, muhalefetin muhtemel müşterek adaylarına karşı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan birinci çıktı.

Yüz yüze anket yöntemi kullanılarak yapılan araştırma 2 bin 850 kişiyle görüşülerek gerçekleştirildi. 26 il ve 30 köyde gerçekleştirilen anketin yüzde 20'si kır özelliği taşıyan kaza ve köy merkezlerinde yapıldı. Ankete katılanlara, cumhurbaşkanı adayı için isim belli olmadan hangi partinin adayına oy vermeyi düşündükleri soruldu.

 Ankete katılanların:
Yüzde 34.2'si AK Parti derken,
yüzde 13.5 CHP,
yüzde 10.2 MHP,
yüzde 1.4 ise diğerlerini seçenek etti.

Ankete katılanların yüzde 18.8'i muhalefetin müşterek aday çıkarması halinde o adaya oy vereceğini belirtirken, yüzde 15.1'i adaylara bakarak oy vereceğini, yüzde 6.8'i ise kararsız olduğunu kaydetti.

 Ankete katılanların yüzde 63.4'ü, muhalefetin tek adayla seçimi katılmasını isterken, yüzde 29.2'si her partinin kendi adayıyla seçime katılmasını destekledi. Yüzde 7.4 ise kararsız kaldı.

Ankete katılanlara, muhalefetin müşterek adayının Deniz Baykal olması halinde kime oy verecekleri soruldu. Kararsızların reyleridağıtıldığında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oranı yüzde 47, Deniz Baykal'ın yüzde 46.1, BDP -HDP adayının ise yüzde 6.8 oldu.

İlhan Kesici'nin müşterek aday olması halinde ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oranı yüzde 47.3, İlhan Kesici'nin yüzde 45.6, BDP-HDP adayının yüzde 7.1 oldu.

Yılmaz Büyükerşen'in müşterek aday olması halinde ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oranı yüzde 48, Yılmaz Büyükerşen'in yüzde 45, BDP-HDP adayının yüzde 7 oldu.

Abdüllatif Şener'in müşterek aday olması halinde ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oranı yüzde 48.2, Abdüllatif Şener'in yüzde 44.6, BDP-HDP adayının yüzde 7.2 oldu.

Meral Akşener'in müşterek aday olması halinde ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oranı yüzde 49.2, Meral Akşener'in yüzde 43.7, BDP-HDP adayının yüzde 7.1 oldu.

Ahmet Özal'ın müşterek aday olması halinde ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oranı yüzde 48.7, Ahmet Özal'ın yüzde 44.6, BDP-HDP adayının yüzde 6.7 oldu.
Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 6 Yorum

ilhan köse
tapiki recep tayip erdogan
ahmet yaman
ben senin gibi sahte akpartilim diyenyenleri gördüm bu milet senin tutun devlet bahçeliye ve senin gibilere dersini verdi siz miliyeçim diye ak parti maskesi giyen sahte atam güneş balçıkla sıvanmaz size biz hiçbir zaman ikdidarı vermeyiz allahın izniyle
Eski AK PARTİLİ
Recep Tayyip Erdoğan artık benim gözümde bitmiştir Cumhurbaşkanlığını haketmiyor inşAllah da olamaz olursa öcalan serbest kalacak özerklik olacak bunu geç anladım iş işten geçti maalesef
Jivan
Popüler olmamak Ekmel Hoca adına bir avantajdır çünkü daha önceleri siyasette bulunmuş biri olsaydı yıpranır ve imaj kaybına uğrardı.Fakat bugünlere AK Partililerin dahi saygı duyduğu bir isimdir
Cengiz TİRYAKİ
Aday yeni açıklandı. Kamuoyunun pek tanımadığı bir şahsiyet.İlk tepkilere baktığımızda muhalif kitledeki karamsarlığı görüyoruz.Ancak ülkemizin geldiği şu nazik ortamda ne isimlerin ne ideolojilerin bir önemi kalmadı. SÖZKONUSU VATAN, GERİSİ TEFERRUAT BİLE DEĞİL.
yorumcu
erdoğanın işi çok zor bundan sonra çünkü kendi tabanında yüzde 6 lık oy kabına uğraya bilecek bir aday çıkarttı muhalefet ekmeleddin ihsanoğlu çok duyarlı aynı zamanda islamcı bir yazar olarak ve aynı zamandada diplomat kimliği ön planda dünyada bu ismi onaylıyor

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör