GENEL SEÇİMLERDE HANGİ PARTİ NE KADAR OY ALIR?

Genel seçimlerde hangi parti ne kadar oy alır?
Tarih:
08 Aralık 2014
Okunma:
3935

Genel seçimler yaklaşıyor. Bir aydan genel seçim anket sonuçları diğer yandan ise seçim tahminleri. En çok merak edilen ise AK Parti'nin oy oranı...

Vatan gazetesi yazarı Okay Gönensin, Haziran 2015'te yapılacak olan genel seçim sonuçlarıyla ilgili tahminlerini bugünkü köşesine taşıdı.

"Seçime erken tahminler" başlığı attığı bugünkü yazısında Gönensin, AK Parti'nin çözüm süreci, Alevi açılımı, vergi affı, bedelli askerlik gibi projelerle genel seçimlerde oy oranını yüzde 50'yi geçebileceğini yazdı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı en son seçim anket sonuçlarını da köşesine taşıyan Gönensin, "AKP yüzde 48.5=51.5 bandında görünüyor. Bu sonucu veren araştırmalarda CHP yüzde 25, MHP yüzde 14 dolayında görünüyor" bilgisini paylaştı.

AK PARTİ MEŞRU YÖNTEMLERİ KULLANIYOR

İşte Gönensin'in erken seçim tahminleri...

"AKP ise siyasetin en doğal ve meşru yöntemlerini kullanmaya başlamıştır.

Vergi affı,

Elektrik borcu affi,

Bedelli askerlik gibi kararların seçmen tercihlerini etkileyeceği kesindir.

Esnafın banka borçlarıyla,

emeklilere tanınacak yeni imkanlar da gündemdedir.

Seçime kadar AKP'nin bunlara yeni uygulamalar eklemesi de ekonomik avantaj sağlayan her kesimde iktidar açısından olumlu tepkiler yaratacaktır. Siyasi planda Cumhurbaşkanı Erdoğan yoğun şekilde muhafazakar kesimlere yönelik konuşmalar yaparken Başbakan ve Hükümet de iki önemli siyasi konuda hareket halindedir.

Banış süreci, 6-7 Ekim krizinden kurtarılmış ve sürecin 2015 Nevruzu'nda son aşamaya geçmesi için çalışmalar yoğunlaştırılmıştır.

Hükümet Aleviler için de çeşitli kararlar almıştır ve bunların birçoğunu yakın dönemde uygulamaya geçirmek konusunda açık bir irade göstermektedir.

HEDEF 2 MİLYON SEÇMEN

Cumhurbaşkanı seçiminde, sandığa gitmemiş olan yaklaşık 2 milyon kişilik bir AKP seçmeni vardır ve bunların tekrar sandığa getirilmesi için de AKP örgütünün yapacağı çalışmalar da önemli olacaktır.
Bu verilerin tümü AKP'nin oy oranının yüzde 50'nin üzerine çıkması ihtimalinin yüksek olduğunu göstermektedir.

Yüzde 50, AKP'nin genel seçimlerde elde ettiği en yüksek oy oranıdır ama Meclis'te anayasayı tek başına değiştirecek bir çoğunluk sağlamasına yetmemektedir. Bunun için gereken oy oranı yüzde 53 ve üzeridir.

ÖCALAN 3 KEZ SÖYLEDİ


Bu noktada HDP'nin seçime parti olarak mı yoksa bağımsız adaylarla mı gireceği hem seçimin matematik sonuçları hem de yeni siyasi ortamı belirlemesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Seçimde HDP'nin Meclis dışı kalmasına ve farklı bir güç oyununa yönelmesi tartışılırken de, Abdullah Öcalan'ın 'darbe mekaniği' sözü hatırda tutulmalıdır.

Ocalan 'darbe mekaniği' sözünü üç kez kullandı. Gezi olaylarından sonra, 17-25 Aralık operasyonundan sonra ve 6-7 Ekim Kobane eylemlerinden sonra söylediği 'darbe mekaniği' sözlerinin üçü de HDP'ye yönelik uyarılar olarak görülmelidir.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 18 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
sümeyye hacıoğlu
Hepar'ı araştırın lütfen! 12 yıldır 3 parti türkiyeyi sömürdü artık yeter!!!
TC
TEK YOL HEPAR..YAŞASIN VATAN YAŞASIN ASİL TÜRK MİLLETİ...
KAZİMKARAGÖZ
CHP GARİP DEDE İLE MİLLET VEKİLİ OLSA DAHA FAYDALI OLUR YOKSAM CHP KİM GELİRSE GELSİN AKP KAÇAR AMA BEN İSTERİM Kİ GARAİP DEDE BDP GİRSİN AMA HAYIRLISI
vatan
tarafsız olarak akp yıne 1partı cıkacak ama 5den yukarı beklemıyorum artık hdp hepar mhpde görülcek chp aynı oy oranını yakalar 2 puan asagı olabılır
ÇARE İŞÇİ PARTİSİ
Türkiyeyi bölenler değil, birleştirenler iktidar olacak. Milli devleti yeniden Altı Ok'la inşa edeceğiz.
Kaoss
Anketler ne kadar gizlese de er geç herkes HEPAR'ı farkedecek, görecek, duyacak. Bu sefer seçimleri medya değil halk yapacak.
KEMALİST
AKP'nin şu anki oyu yüzde 39 küsür kimse yalan yanlış çarpıtma anketlere inanmasın.
Hüseyin
Kendi aralarında oylama yapmışlar heralde mecliste. Şuna bak anadolu partisi bile yok. en önemlisi Tek lider olan Osman pamukoğlunun partisi HEPAR yok. size KİM NE KADAR oy alacak söyleyeyim. AKP: % 38- % 41 CHP: -
Kasım
Biryerlerinizide yırtsanız,akpartiye hakaretler,küfürler,olmadık yalanlarlada saldırsanız akparti daha güçlü iktidar.çünkü bu millet sizi çok iyi biliyor boş tangırtılar.
Hakim
Eski türkiyenin kendinden olmayanları hep hırsız,sahtekar,adi,seçimde hile yapan bilmemne mahalle dedikoduları..sanki akpartiden önce 80 yıldır türkiye süpergüçtü!80 yıldır hırsızlığın kralını yaptılar halbuki.
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör