GEZİCİ ARAŞTIRMA GÜNDEM ARAŞTIRMASI SONUÇLARI

Gezici Araştırma Gündem Araştırması Sonuçları
Tarih:
08 Kasım 2013
Okunma:
2923

Gezici Araştırma Şirketi tarafından yapılan Türkiye Değerler Araştırması'ndan çarpıcı sonuçlar çıktı. 26-27 Ekim tarihlerinde yapılan araştırma, Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinde, 36 il ve 192 ilçede bunlara bağlı 210 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 2.639'u kadın ve 2.639 erkekle toplam 5.278 katılımcıyla gerçekleştirildi. Sosyal, ekonomik, politik ve kültürel konularda seçmen algısını belirlemek üzere yapılan ankette yüz yüze görüşme metodu uygulandı.
 
YAŞAM BİÇİMİNE MÜDAHALE VAR MI?
 
Araştırmada yer alan sorulardan biri, "İnsanların yaşam biçimine ve tercihlerine hükümetin müdahalesinin arttığını düşünüyor musunuz?" şeklinde oldu. Bu soruya toplumun yüzde 61.2'si "Evet düşünüyorum" cevabını verdi. "Hayır" diyenlerin oranı ise yüzde 38.8'de kaldı. Öte yandan araştırmada yaşam biçimlerine müdahalenin çoğaldığını söyleyenlerin geçen seneye oranla yüzde 22'lik bir artış kaydettiği gözlendi.
 
TÜRKİYE'NİN EN TEMEL SORUNU
 http://secimanketi.tv/news-images/geziciarastirma-kamuoyu/0.png
"Türkiye'nin en temel sorunu nedir?" şeklindeki soruya verilen cevaplar da Türk halkının tartışılan gündemden memnuniyet duymadığını ortaya koydu. Buna göre AK Parti seçmeninin yüzde 46'sı, Türkiye'nin en önemli sorununun işsizlik olduğu görüşünde. Öte yanadn Türkiye'nin en temel sorunu nedir sorusuna verilen cevaplar ise şu şekilde oldu: İşsizlik yüzde 35,1... Terör yüzde 21,7... Eğitim yüzde 18,5... Hukuk-insan hakları yüzde 14,2... Yolsuzluk yüzde 10,5...
 
İÇKİ İÇENLE KOMŞU OLUR MUSUNUZ?
 
Ankette yer alan en çarpıcı sonuçlardan biri ise alkol ile ilgili soruda ortaya çıktı. Buna göre, "Alkollü/içki içen bir komşunuzla komşuluk yapar mısınız?" sorusuna halkın yüzde 74.3'ü "Hayır yapmam" cevabını verdi. Toplumun yüzde 25.7'lik bir kesimi ise "Komşuluk yaparım" dedi. Geçmiş yıllardaki anketlerle karşılaştırıldığında 2011'de yüzde 66 olan "Hayır komşuluk yapmam" diyenlerin oranının bugün yüzde 74.3'e çıktığı gözlendi.
http://secimanketi.tv/news-images/geziciarastirma-kamuoyu/5.png
 
AKP'ye oy verenlerin yüzde 89.6'sı "içki içenle komşuluk yapmam" derken, CHP seçmeninin yüzde 48.7'si, MHP seçmeninin yüzde 74'ü, BDP seçmeninin ise yüzde 87'si "komşuluk yapmam" görüşünde.
 
ERDOĞAN'I HAKLI ÇIKARTAN RAKAMLAR
 
Araştırmada halka yöneltilen sorulardan biri de "Üniversite eğitimi kız çocuklarından çok, erkek çocuklar için önemlidir görüşüne katılıyor musunuz?" şeklinde oldu. Bu soruya "Evet katılıyorum" diyenlerin oranı yüzde 62.8'i bulurken, "Hayır katılmıyorum" diyenlerin oranı ise yüzde 37.2'de kaldı.
 
MUHAFAZAKAR MISINIZ?
 http://secimanketi.tv/news-images/geziciarastirma-kamuoyu/1.png
Ankette halka "Kendinizi muhafazakar hissediyor musunuz?" sorusu da yöneltildi. "Evet" diyenlerin oranı yüzde 79.6 olurken "Hayır" diyenler yüzde 20.4'ü aşmadı.
 
NEDEN BAŞÖRTÜSÜ KULLANIYOR?
 http://secimanketi.tv/news-images/geziciarastirma-kamuoyu/2.png
Ankette kadınlara yöneltilen "Başörtüsü kullanıyor musunuz?" sorusuna gelen cevaplar da şöyle oldu: "Evet" yüzde 65.7, "Hayır" yüzde 34.3. Ayrıca kadınların yüzde 22'sinin türban, yüzde 2'sinin kara çarşaf ve yüzde 76'sının da Anadolu bağlama tarzında başörtüsü kullandığı belirtildi. Kadınların yüzde 58'i, inancı gereği başörtüsü kullandığını söylerken yüzde 42'si ise, aile büyüklerinin veya eşinin isteği doğrultusunda örtündüğünü belirtti.
 
BAŞÖRTÜSÜ SORUNU VAR MI?
http://secimanketi.tv/news-images/geziciarastirma-kamuoyu/3.png
 "Sizce Türkiye'de başörtüsü sorunu var mı?" sorusuna "hayır" diyenlerin oranı yüzde 76.7 olurken, "Evet" diyenlerin oranı ise yüzde 23.3'te kaldı. Böylece iki yıl önce halkın yüzde 56'sı "Başörtüsü sorunu var" derken, bugün bu oran, yüzde 23.3'e geriledi.
 
KUTUPLAŞMA VAR MI?
http://secimanketi.tv/news-images/geziciarastirma-kamuoyu/4.png
 
"Son zamanlarda çok kutuplaşma var deniyor. Birçok tartışmada ikiye bölündüğümüz söyleniyor. Sizce ülkemizde gerçekten kutuplaşma var mı?" sorusuna halkın yüzde 68.5'i "Evet var" derken, yüzde 31.5'i "Hayır yok" cevabını verdi.
Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 9 Yorum

azizcihanoglu
ANASINI BELLEDİNİZ BU ANKLETİ SİZ AKP YANDAŞI OLARAK İSLAMİ KESİMDEMİ YAPTINIZ EĞER BU TAPLO BÖYLE İSE TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEĞİL TÜRKL İSLAM DEVLETİ OLARAK ADINI DEĞİŞTİRİN.
ak gençlik
dilek ile naciye biraz saçmalamış birazda dünyadan bir haber halen yapılan icraatları görmezden gelen cahiller başka yoruma ne gerek var nede bunlarla muhatap olunmaz RTE canımız öylede kalacak sizde avucunuzu yalarsınız
ülkücüler
bence en büyük sorun akp zihniyeti nedenmi o kıt akılarınca türkiyeyi bitirmeye çalışıyorlar ama yapamıyacaklar erdoğan bir türk gördüğünde o türkü hapise atası geliyor ama neyarlarsa yapsınlar nafile millet bunları ne olduğunu gördü siz gidi sahtaciler sizi
nartanesi
sadece benim politikalarımı karşı duracak diye suçsuz yere onca insan hapis yatıyor biraz vicdan olanlar akp ye oy vermez çünkü son günlerede bakılırsa bu paşalar neden içeride yattıkları açıkça belli bu insanların hayatı karardı..
nartanesi
yukaridaki anketler doru ise neden akp yüzde elli oy alır bu ülkede bir sahtekarlık var o zaman bu seçimlerde....
dilek
ben adaletin olduguna inanmıyorum haksızlık cok adaletsiz bir hayat var sayın başbakana sesleniyorum bu ülkede pkk yabile af uygulandı ama tahattüt borcundan dolayı iceride bir cok insan var yazık digilmi bu insanların cocuguna coluguna perişan haldeler bu ayıp
naciye
ülkenin önemli sorunları ğöz ardı ediliyor gündem hep boş meseler ile dolu insanlar uyutuluyor niye başbakan insanlara verdigi sözleri tutmuyor örnek katiller caniler pkklılara genel af uygulanıyor ama borcundan dolayı masum insanlar hapiste adaletmi
10 KASIN'da ANITKABiRE
Ben ölesiye sevdim.Ben onu hic görmeden sevdim.Ben beni hic sevmedimki.Ben birtek onu sevdim.Ben 132 yasindaki birini sevdim.
Bir öğrenci
Bu anket doğruysa ben Türkiye'de yaşamıyorum böyle bişi mi var kız çocukları üniversitede okumasın gerici yobaz düşünceden başka bişi değil.

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör