GEZİCİ ARAŞTIRMA ŞİRKETİ ANKET SONUÇLARINI AÇIKLADI!

Gezici Araştırma Şirketi anket sonuçlarını açıkladı!
Tarih:
19 Mart 2015
Okunma:
38286

30 Mart 2014 yerel seçim sonuçlarını ve Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını en yakın tahmin eden Gezici Araştırma şirketinin, Mart 2015 anket sonuçları yayımlandı.

Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici’nin duyurduğu son anket 7-8 Mart 2015 tarihlerinde, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, yarısı kadın olmak üzere toplam 4860 katılımcıyla, yüz yüze görüşme metoduyla yapıldı ve ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı.

İşte son anketin detayları:

GEÇİM SIKINTISI VE İŞSİZLİK BAŞTA

Ankette “Sizce AKP hiç hata yaptı mı?” sorusuna şu yanıt verilmiş: Yüzde 71.8 evet, yüzde 28.2 hayır. AKP’ye oy verenlerin yüzde 68.7’si ‘evet’ diyerek partilerinin hata yaptığına inanıyor.

Peki AKP hangi konularda hata yaptı? Halktan üç yanıt istenen ankette bu soruda ilk sırayı yüzde 59.3 ile ‘Son dönemde geçim sıkıntısı yarattı’ alıyor.

Diğer yanıtlar da şöyle: Yüzde 48.6 işsizliği çözemedi, yüzde 40.5 çözüm sürecini yönetemedi, yüzde 34.4 Ak Saray yaptırdı, yüzde 28.7 yolsuzluk yaptılar, yüzde 27 başkanlık sistemi getirmek istiyor oluşu, yüzde 17.2 eğitim sistemini çözemedi, yüzde 14.2 medyaya baskı yaptı, yüzde 11.7 yargıya müdahale etti, yüzde 10.1 Türkiye’yi kutuplaştırdı, yüzde 9.3 Avrupa ile ilişkileri geri plana attı.

http://secimanketi.tv/2015-genel-secimleri/GEZICI-ANKETSONUCU.jpg

HALK, BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞI

Halkın, “Başkanlık sistemini destekliyor musunuz?” sorusuna verdiği yanıt da çarpıcı. Yüzde 77.1’i hayır derken, yüzde 22.9’u evet diyor.

AKP’ye oy verenlerin yüzde 64’ü de başkanlık sistemine karşı çıkıyor. “Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan görev süresi boyunca tarafsız olabileceğine inanıyor musunuz?” sorusunda da vatandaşın yanıtı şöyle:

Yüzde 65.8’i hayır tarafsız olmayacaktır, yüzde  34.2’si evet tarafsız olacaktır.

HDP BARAJI AŞIYOR

Araş­tır­ma­nın ha­ta pa­yı gü­ven ara­lı­ğı sı­nır­la­rı içe­ri­sin­de yüz­de 1,5 ola­rak be­lir­til­di. Tür­ki­ye ge­ne­lin­de ka­rar­sız oy­la­rın da da­ğı­tıl­ma­sıy­la or­ta­ya şu so­nuç çık­tı:

AKP yüz­de 39.3 ve 229 mil­let­ve­ki­li, CHP yüz­de 29.6 ve 146 mil­let­ve­ki­li, MHP 17.7 ve 118 mil­let­ve­ki­li, HDP yüz­de 11.4 ve 57 mil­let­ve­ki­li. Di­ğer diyenlerin oranı da yüz­de 2.

http://secimanketi.tv/2015-genel-secimleri/GEZICI-KOLTUKDAGILIMI.jpg

“Tür­ki­ye­’de seç­men­le­rin yüz­de 17’si­ni Kürt kö­ken­li va­tan­daş­la­rı­mı­z oluş­turuyor” tes­pi­ti­ni ya­pan an­ket­te­ki di­ğer çar­pı­cı so­nuç da şöy­le:

KÜRT OYLARINDA ÖNEMLİ DEĞİŞİM!

HDP’­ye ge­len oy­la­rın yüz­de 82- 84’ü AK­P’­den ge­li­yor.

2011 ge­nel se­çim­le­rin­de Kürt kö­ken­li va­tan­daş­la­rı­mı­zın yüz­de 50’si­nin AK­P’­ye, yüz­de 40’ı­nın BDP/HDP’­ye, yüz­de 10’u­nun ise di­ğer par­ti­le­re oy ver­di­ği ifa­de edi­li­yor.

Ge­zi­ci an­ke­ti­ne gö­re şu an bu den­ge de­ği­şi­yor:

Kürt­le­r’­in yüz­de 36’sı AK­P, yüz­de 50’si HDP,  yüz­de 14’ü di­ğer par­ti­ler di­yor.

http://secimanketi.tv/news-images/anket-sonuclari.png

KONSENSÜS ARAŞTIRMA ANKET SONUÇLARI

ANAR ARAŞTIRMA ANKET SONUCU

ADA ARAŞTIRMA ŞİRKETİ SONUÇLARI

GEZİCİ ARAŞTIRMA ANKET SONUÇLARI

ANDY-AR SON KAPSAMLI SEÇİM ANKETİ

SONAR ARAŞTIRMA ANKET SONUÇLARI

ORC ARAŞTIRMA ANKET SONUCU

MEDYADA YAYINLANMAYAN ANKET SONUCU

2011'DE HANGİ ŞİRKET SEÇİM SONUCUNU BİLDİ?

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 24 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
mahmut
diğer 2 dediği osman pamukoğlu mu
halil has
gezicinin yine yalan bir anketi bütün seçimler böyle uydurma ankerler yapar son iki gün sessizce gerçek anketini söyleyip seçimi bildik der!
Eksik Var
Unuttukları birşey var en az +1 Osman Pamukoğlu ve kurmayları!
İNADINA MHP
Kürt meselesi bitmiştir falan denilerek PKK’ya karşı kağıttan kaplan görüntüsü sergilenmeye başlandı. Seçim stratejisini milliyetçi oylar üzerine kuran AKP, MHP’ye bu oyların gitmemesi için elinden geleni yapıyor. *Ülkücü ve MHP’li isimlere vitrin adaylığı için teklifler yağdırılıyor.
Sezer
Biraz tutarsızlık var sanki MHP nin oyları düşük gösterilmiş gibime geldi.CHP %4 oy artmış bu nasıl olabilir heleki HDP oylarıda %11 e çıkmışken.Biz Sonara güveniyoruz %18 den aşağı almayacağız
erxcan
İkinci olarak akp nin oyu 39 ise mhp nin oyu nasıl 17 de kalır yüzde 65 sağ oy vae bu ülkede hadi mhp yede gitmedi o zaman sp bbp gibi bir sağ partinin 7 8 civarı oy alması lazım ee o da yok nerden bakarsan tutarsız ve sallamasyon bir anket..(not: maalesef)
tunahan
Yüzde 17 oranında olan Kürt vatandaşlarımız hdp nin baraji gecemezse kargaşa çıkacağını düşünüp daha önce akp ye oy vermiş olsalar da bu sefer hdp diyebilirler.
halk
Gerekirse abartısız söylüyorum seçmenlerin kapısı önünde yatın adamadalru ikna edin yoksa belediye seçimlerindeki gibi yatarlarsa AKP cçanak tutarlar
halk
Muhalefet sakin aldanıp ta belediye seçimlerindeki gibi yatmasa olabilir millete projelerle gidip anlayınca ya kadar anlatacak bir kişi te uçkkişi birden markaja alacak belediye seçimlerindekia AKP felik felik doladtisuluk gibi yapisiyolar muhalefet iyi çalış maşı lazim nasılolsabize verecekler diy
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör