GÜNCEL ANKET SONUÇLARINI AÇIKLIYORUZ !

Güncel Anket Sonuçlarını Açıklıyoruz !
Tarih:
09 Ekim 2013
Okunma:
6307

Seçimanketi.TV'de gündemin nabzını tutmaya devam ediyoruz. Siyasi gündem o kadar yoğun ki hangi konuları ne şekilde sizlere soracağımız konusunda tereddüde düşüyoruz. Gündemin sıcak başlıklarını sizlerin gözünden görebilmek için düzenlediğimiz anketlerden beşinin sonuçlarını paylaşıyoruz.

Ak Parti 3 Kasım 2002'den bu yana siyaset arenasında hep en önde oldu. Bazıları bundan memnuniyet duyarken, bazıları da bu durumu hep eleştirdi.
Biz de Ak Parti'nin neden bu kadar güçlü olduğunu siz değerli ziyaretçilerimize sorduk. Sonuçlar bir hayli ilginç çıktı. Ak Parti'nin bu denli güçlü olmasını, üç dönemdir tek başına iktidar olmasını sizler bakalım nelere bağlamışsınız.

Ak Parti neden bu kadar güçlü diye sorduğumuz ankete, katılım gösterenlerin % 38'i Halkın eğitim seviyesinin düşüklüğünden cevabını verdi. Bu oran anketteki en yüksek oran.

Ak Parti'nin gücü sadece halkın eğitim durumunun düşük olmasına bağlanmamış. Bunda muhalefet partilerine de bir gönderme var. Oylamaya katılanların %18'i Muhalefetin başarısızlığından seçeneğini işaretledi. Bu da muhalefetin zayıflığının Ak Parti'ye olumlu etkisinin olduğu görüşünü güçlendiriyor.

Ankete katılanlar, Recep Tayyip Erdoğan karizmasının da Ak Parti'nin güçlü olmasında etkili olduğu kanısında. Zira bu oran da %10 olarak karşımıza çıkıyor.

Ak Parti'nin yaptıklarıyla Gerçekten de çok başarılı olduğunu düşünenlerse %10 oranında oy kullanmışlar. Bu da Ak Parti'nin eleştirilenler yanında çalışmalara da ağırlık verdiğini gösteriyor.

Ak Parti hiç şüphesiz medya gücünü en iyi kullanan siyasi parti konumunda. Bunda tek başına iktidar olmasının payı da çok kuşkusuz. Ancak muhalefet partilerinin medyatik olamaması, Ak Parti'yi medya gücü konusunda diğer partilerden öne taşıyor. Anket sonuçlarına göre medya gücünü kullandığından dolayı Ak Parti güçlü diyenlerin oranı da % 10 olarak karşımıza çıkıyor.


 
Hükumet eğitim konusunda hep eleştirildi. Bu eleştirilere sistemde değişiklik yapılarak karşılık verilse de bu değişimler çoğu zaman olumlu sonuçlar vermedi. Kamuoyuna göre belki de hükumetin en başarısız olduğu alan eğitim alanıdır. Çünkü eğitim konusu, doğrudan ya da dolaylı olarak herkesi etkiliyor. 

Eğitimde en çok tepki toplayan konuların başında 4+4+4 sistemine geçilmesi. Sistem değişikliğinin yanında konunun enine boyuna araştırılmadan, bir anda değişikliğe gidilmesi halk tarafından pek de iyi karşılanmadı. 

Atanmayan öğretmenler konusu, yığılan üniversite mezunları. İstihdam edilemediği halde her yere üniversite açılarak, eğitimli işsizler ordusu yaratılması da tepki toplayan politikalardan.

Biz de anketimizde eğitim konusunu sizlere sorduk. Eğitim Konusunda Hükumeti Başarılı Buluyor musunuz ? sorusuna % 67 gibi büyük bir oranda Hayır çok başarısız buluyorum cevabını aldık. %16'lık bir dilim de başarısız bulduğunu belirtiyor. Yani başarısız ve çok başarısız bulanların oranı % 83 gibi büyük bir oran. bu da halkın gözünde hükumetin başarısız göründüğünü gözler önüne seriyor.

Diğer bir anketimizde bakanlarımızı ele aldık ve hangi bakanın icraatlarından neden rahatsızlık duyulduğunu sorduk. En büyük oran yine eğitim konusunun başındaki isim. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı. İcraatlarından en çok rahatsızlık duyulan isim oldu. 

Yorumlara da baktığımızda Bakan Nabi Avcı'nın kamuoyunu rahatsız eden konularda kendisinin etkisiz ve pasif kaldığını, müsteşarların Bakan Avcı'dan daha etkili olduğunu yazanların yanında, özellikle öğretmen atamalarında bazı branşların haksızlığa uğratılırken, bazı branşların da özellikle ön plana çıkarıldığı ve fazlaca kontenjan ayrıldığı konusunda eleştirileri görmekteyiz.

Tüm bakanların isminin yazıldığı anketimizde en fazla rahatsızlık duyulan, icraatları en çok eleştirilen 8 bakanımızı yayınlıyoruz. Listenin başında Nabi Avcı % 27 ile birinci sırada yer aldı. 

Listeye 2. sıradan giriş yapan bakanımız Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu. Davutoğu, suriye krizinde Amerika ve Avrupa ülkelerinin yanında yer alarak savaş diplomasisi yürüttüğü gerekçesiyle eleştiriliyor. Esad'a olan düşmanlığın, orada yaşayan masum insanlara zarar vermemesi konusunda ziyaretçilerimiz tarafından da uyarılmış. Ahmet Davutoğlu da % 26 ile en fazla şikayetçi olunan bakanlar listesinde ikinci sırada yer aldı.

Anket sonuçlarına göre üçüncü sırada hükumetin ağır toplarında Bülen Arınç yer alıyor.  Arınç %10 ile icraatları en fazla eleştirilen bakanlardan biri oldu. Bülent Arınç'ın da en çok eleştirildiği nokta, Başbakan Erdoğan'la ters düşmemek adına bazı söylemlerinden geri dönmesi. 

Ankette yer alan ancak sonuçlara yansıtmadığımız bakanlarımız da Diğer sonuçlar olarak toplu şekilde gösterildi. Bu listedeki bakanlar dışında % 23 oranında ise diğer bakanlar yer aldı. Diğer bakanlardan en fazla orana sahip olan %3'ün altında.

Hükumeti sevindirecek bir sonucun çıktığı nadir anketlerimizden biri Kentsel Dönüşüm konusunda yaptığımız anket. Bu anket sonucu da aslında Hükumeti çok sevindirmeyecek. Zira destek oranı çok olsa da desteklemiyorum diyenlerle arasında çok fazla fark yok.

Hükumetin Van Depreminden sonra ortaya attığı ve Başbakan Erdoğan'ın siyasi geleceğimi karartsa bile diyerek büyük riskle başlattığı Kentsel Dönüşüm politikasını destekliyor musunuz ? diye sorduk. 

Ankete katılanların % 49'u Kentsel dönüşümü desteklediğini belirtti.  %42'lik bir oransa Kentsel dönüşümü desteklemediğini belirtiyor. % 5'lik bir kısım ise Kentsel Dönüşüm hakkında bilgisi olmadığını belirtmiş.

Ak Parti'nin hazırlamış olduğu Demokratikleşme Paketinde de kısmen yer alan Seçimlerde % 10 Barajının kaldırılması konusunu siz değerli ziyaretçilerimize sorduk.

Henüz kesinlik kazanmasa da seçim sisteminde barajla ilgili bir değişiklik bekleniyor. Seçimlerde uygulanan %10 Barajı kaldırılmalı mı ? diye sorduğumuz anketimize katılanların %70'e yaın bir bölümü evet kaldırılmalı dedi. Yüzde 10 barajının kaldırılmasını istemeyenlerin oranıysa %30'da kaldı. ankete katılanların %1'i ise bu konuda fikrinin olmadığı söylüyor..
Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 5 Yorum

oktay
Anketlerde gösteriyor ki halk gerçekten yobazlaşmış ve eğitimin kalitesizliği ortada... kentsel dönüşüm anketi hariç sonuçlara katılıyorum... El birliği ile bu halk düzenin içine etti... eğitimsiz insanlara demokrasi verilirse olacağı ancak bugün ki sonuçlardır...
xx
cehalet sadece cehalet
s
Bundan 10 sene önce "ben şeyh oldum" diyene inanan cahil ve eğitimsiz halkı gördüler, sömürdüler ve sömürüyorlar. Son derece normal. Açıkçası ben bu şekilde bir iktidar değil "gökten indim lan tapın banaaa" diyen bir iktidar beklerdim.
şener
halkın eğitimsiz olması,muhalefet başarısız. doğru tespit hiç bir ülkede ülkeye düşman bir iktidar halk sayesinde iktidar olmadı
Ayhan
Kentsel dönüşüm dışında aynen katılıyorum sonuçlara. Bir de bakanların hepsi diye bir seçenek olsaydı da. Tümünü işaretleseydik

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör