HANGİ ANKET DOĞRUYU SÖYLÜYOR ?

Hangi Anket Doğruyu Söylüyor ?
Tarih:
06 Eylül 2013
Okunma:
2994

Almanya'nın araştırma şirketlerinden biri olan German Marshall Fund(GMF), ABD ve Avrupa ülkeleri halklarına, "Hükümetiniz Suriye'ye askeri müdahaleye katılsın mı, dışında mı kalsın?" sorusunu yöneltti.

Kamoyu araştırmasının ön sonuçlarına göre, ABD ve aralarında Türkiye'nin de olduğu Avrupa ülkelerinden hiçbirinin halkı, kendi hükümetlerinin Suriye'ye müdahalede bulunmasına ya da katılmasına onay vermedi.

TÜRKİYE'DE MÜDAHALEYE KARŞITLIK GEÇEN YILA GÖRE ARTTI

Türkiye'de yapılan yoklamada, halkın yüzde 72'si "Hükümetimin Suriye'ye askeri müdahaleye katılmasına karşıyım" yönünde görüş bildirdi.

Türkiye'nin Suriye'ye askeri müdahaleye dahil olması yönünde görüş bildirenlerin oranı ise yüzde 21'de kaldı. Yüzde 7 ise herhangi bir görüş bildirmedi.

GMF'nin geçen yıl yaptırdığı Trans-Atlantik trendler 2012 anketinde de aynı soru sorulmuş, o zaman "Türkiye, Suriye'ye yönelik askeri müdahaleye dahil olmasın" diyenlerin oranı yüzde 57'de kalmıştı. Geçen yılki GMF anketinde, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik müdahaleye katılmasına onay verenlerin oranı ise yüzde 32 idi.

Araştırma sonuçlarına göre, hükümetinin Suriye'ye askeri müdahaleye dahil olmasına en çok karşı çıkan ülke Slovakya (yüzde 85). Bu ülkeyi Romanya (yüzde 82) ve Portekiz (yüzde 80) izliyor.

ABD'de ise Suriye'ye askeri müdahaleye karşı olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 62. Müdahaleye en az karşı çıkan ülke vatandaşları İsveçliler. Ancak en son sırada olmasına rağmen İsveç'teki yoklamada bile, Suriye'ye müdahaleye karşı olanların oranı yüzde 61.

İSTİKRAR MI, DEMOKRASİ Mİ?

GMF anketinde katılanlara ayrıca, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki gelişmeler eşliğinde, "İstikrar mı daha önemli, yoksa demokrasi mi" sorusu da yöneltildi.

Aralarında Türkiye'nin de olduğu Avrupa ülkelerinin büyük çoğunluğu ve ABD, demokrasinin istikrardan daha önemli olduğu yönünde görüş bildirdi.

Türkiye'de yoklamaya katılanların yüzde 57'si "Bu bölgede demokrasi istikrardan daha önemli", "İstikrar demokrasiden daha önemli" diyenlerin sayısı yüzde 25'te kaldı. Yüzde 18'i ise herhangi bir görüş bildirmedi.

ABD'de ise bölgede demokrasinin daha önemli olduğu yönünde görüş bildirenlerin oranı yüzde 47, istikrar daha önemli diyenlerin oranı yüzde 43 oldu.

GMF araştırması, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, İspanya, İsveç, Türkiye, İngiltere, İsveç ve ABD'de yapıldı. Kamuoyu yoklaması 3-27 Haziran arasında gerçekleştirildi. Türkiye'de ise bir hafta askıya alınan araştırma, 2 Temmuz'da tamamlandı. 
Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 4 Yorum

noluyolan
Emperyalizmin son umudu savaşta yalan oldu. Tayyibim artık ne kadar sahibi Obama'nın elini yalasa ülke ekonomisini kurtaramaz artık. Büyük ihtimal "dükkan yağmaladılar lan!" diyerek gezi olaylarını suçlar yine.
Yürübeanket
O bu değilde bu anketler kime göre neye göre yapılıyor ya? Bir kişi de çıkıp etrafımdaki binlerce insandan birine bir soru sormadı. Haftaya bende arkadaşın bakkalı anket şirketine dönüştürüp bir anket yapmayı düşünüyorum.
Orc'a
son günlerin modası bi kelime ile göndermemizi yapalım (qapaq)
Vicdansızlar
Herkesin şirketleri bizimkiler gibi vicdanını üç kuruşa satmamış demek ki..

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?Oy Ver
Sonuçları Gör
Başlangıç: 12.05.2021 Bitiş: 12.05.2021