HANGİ ANKET ŞİRKETİ KİME AİT ?

Hangi Anket Şirketi Kime Ait ?
Tarih:
09 Ekim 2013
Okunma:
1150897

Estima: Yönetim Kurulu Başkanı, CHP’li Bülent Tanla’nın oğlu Hasan Tanla. Daha önce ismi Piar Gallup idi, geçtiğimiz yıl Tanla ailesinin şirketleri bir araya gelerek bu ismi aldı. Tanla’nın CHP içinde sıkı bir muhalif olduğu biliniyor. Şirket basında daha çok Vatan Gazetesi ile çalışıyor. Bim aktüel ürünler güncel kataloğunu takip edebilirsiniz. 

A&G Araştırma: Tarhan Erdem’in şirketi. 1997 yılında kuruldu, genel müdürü sosyal demokrat olarak bilinen bir isim Adil Gür. Daha çok Doğan grubundaki gazetelerde anketleri yayınlanıyor. Sahibi Tarhan Erdem, CHP’den ayrıldıktan sonra sıkı bir CHP ve Baykal muhalifidir.

ANAR (Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi): 1998 yılında Ankara’da kurulan şirketin sahibi Devlet Bakanı Beşir Atalay’dır. Genel Müdürü İbrahim Uslu. Daha çok AKP için anket çalışmaları yapan şirket, basından da Yeni Şafak Gazetesi ile çalışmaktadır. 2000 yılından bu yana her ay düzenli olarak gündem araştırmaları yayınlıyor.

ORC (Objective Research Center) : Mehmet Murat Pösteki'nin sahibi olduğu anket şirketi 2011 yılında Sabah Gazetesinde, 2012 yılında da Vakit Gazetesi'nde hakkında yapılan olumsuz haberler yüzünden yıpratıldığını bu haberleri kullanan köşe yazarlarından birine gönderdiği bilgilendirme yazısından daha ayrıntılı görebiliriz.

Denge Araştırma: Başbakan Erdoğan için özel anket çalışmaları yapan bir şirket. Özel servis yapıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Yıldız. Başbakan Erdoğan’la ilk siyasete atıldığı yıllardan beri çalışıyor. AKP İstanbul Milletvekili Zeynep Karahan Uslu da şirkete danışmanlık yapıyor. Denge, seçmen davranışları, siyasi parti imajı, lider popülaritesi, siyasi söylem analizi, ülke gündemi araştırması, toplumsal eğilimler araştırması gibi çalışmalar yapıyor.

POLLMARK Piyasa ve Kamuoyu Araştırmaları: 2003 yılında kurulan bir kamuoyu araştırma şirketi. İbrahim Dalmış, Ertan Aydın, Yusuf Ziya Özcan, İhsan Dağı tarafından kuruldu. AKP’ye yakınlığı ile biliniyor. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde, AKP teşkilatı, belediye başkanları ve milletvekillerine anket uyguladı.

Konsensus Araştırma ve Danışmanlık: Genel müdürü ve sahibi Murat Sarı. Aynı zamanda Araştırmacılar Derneği Genel Sekreterliği’ni de yürütüyor. Şirket, 2001 yılında kuruldu.

Gezici Araştırma Şirketi: Kurucusu Uğur Dündar olan şirket 11 Yılı aşkın deneyimi bulunan bir ekip tarafından kurulmuştur. 11 yıllık deneyimi süresince milletvekili ve yerel seçimleri sonuçlarını haftalar öncesinden yaptıkları araştırmalarla öngörmüş deneyimli bir kadroyla birlikte bir araya gelmiş bir kamuoyu araştırmaları ve danışmanlık şirketidir. Yapılan kamuoyu yoklaması sonuçlarını genellikle Uğur Dündar'ın köşesinden duyuran şirketin, hükumetle arasının çok kötü olduğu ve anket sonuçlarının da genellikle Ak Parti aleyhinde çıktığı görülüyor.

GENAR Araştırma Eğitim Danışmanlık: AK Parti'li Esenler Belediye Başkanı Tevfik Gürsu tarafından kuruldu. Tevfik Göksu 2002 seçimlerinde Saadet Partisi 2. bölge, 7. sıra milletvekili adayıdır.

1997 yılından beri faaliyet gösteren şirketin yönetiminde Ak Parti'ye yakınlığıyla bilinen önemli akademisyenler bulunuyor.

Hüsrev Hatemi, Ümit Meriç, Nilüfer Narlı, Davut Dursun, İlber Ortaylı, Haluk Şahin, Edibe Sözen, Arus Yumul, birlikte çalıştığı isimler arasında yer alıyor.

Edibe Sözen 30 Mart seçimlerinde Ak Parti Maltepe Belediye Başkan Adayı olmuş ancak seçilememiştir. Ayrıca bir dönem  AKP Genel Başkan Yardımcılığı yapmıştır.

SONAR Araştırma: Sahibi Hakan Bayrakçı, 1999 seçimlerinde MHP’den İstanbul milletvekili adayı olmuştu.

KONDA Araştırma ve Danışmanlık: Tarhan Erdem’in sahibi olduğu şirket. Yönetiminde Tarhan Erdem ve Bekir Ağırdır bulunuyor.

KAMAR Araştırma: Emre Kongar, 1987 yılında kurdu. Dört yıl sonra bu şirketten ayrıldı. Daha sonra Bülent Tanla araştırmalarını yayınladı. Şu andaki başkanı Murat Doğan.

VERSO Siyasal Araştırmalar Merkezi: Sahibi Erhan Göksel. 1987’den beri bu işi yapıyor. Erhan Göksel'in 2009 seçimlerinde Saadet Partisi’nden İstanbul adaylığı konuşulmuş ve son anda aday yapılmamıştı.

MAK Danışmanlık: Ak Parti'ye en yakın araştırma şirketlerinden biri. Ak Parti lehine siyasi analizler de yapan Mehmet Ali Kulat'ın başında olduğu MAK Danışmanlık'ın anket sonuçları, Ak Parti ve Erdoğan'ı çok çok yüksek göstermesiyle biliniyor.

Geçen yıl, iletişim sayfasındaki adres bilgileri aşağıdaki gibi yazılyken, internette yer alan "Ak Parti'nin anket şirketi" şeklinde yorumların önüne geçebilmek için iletişim bilgileri değiştirildi. Anket şirketinin yayınladığı sonuçların neredeyse tamamında, Ak Parti oy oranını artırdı görünüyor. Siyasi ve sosyal olaylar, Ak Parti oy oranlarını hep olumlu etkiliyor.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 6 Yorum

Kemal
Admin : ** Bahsettiğiniz link: http://www.46medya.com/haber/kime-ait_h1366.html**
Yayınlanmayacak bir yorum yazayım: Sizin de KAYNAK GÖSTERMEDEN alıp kullandığınız bu bilgilerin bazılarını neden sansürlediniz? SİZ DE BİRİNE Mİ AİTSİNİZ? Örneğin GENAR için diğer sitelerde "Yenişafak Yazarı" "AKP Milletvekili" ibareleri çıkarılmış nedense? Ayrıca önce bu bir dış bağlantı linkiydi?
Ardahan TÜRKMEN
Sayın Admin ben teşekkür ederim sizlere, tüm ekibinize kolay gelsin..
Ardahan TÜRKMEN
Admin : ** Uyarınız ve övgünüz için teşekkür ederiz.**
internettiki çok sitede aynı hata mevcut, "hangi anket şirketi kime ait" şeklinde arama yaptığında diğer sitelerde de aynı hatayı göreceksin, ancak ben seçimanketi tv'yi saygın bir site gördüğümden düzeltilmesini istedim dikkate alınmış, yani büyüteç için teşekkürler :))
Ardahan TÜRKMEN
sayın emre erhan yorumunuzu henüz bugün okuyabildim, sonar araştırmanın sahibini yanlış okuduğumu/yanlış gördüğümü düşünebilirsin, ancak yazı ikazım sonucu ikazıma bağlı olarak/olmayarak düzeltilmiştir, yani siz düzeltildikten sonraki halini görmüş olmalısınız.
emre erhan
Sayın ardahan türkmen eğer arkadaşım olsaydınız size doğum günü hediyesi olarak bir değil hatta birden fazla büyüteç almak isterdim:)
Ardahan TÜRKMEN
Sayın admin, sonar araştırma'nın sahibi'ni hasan bayrakçı değil haKan bayrakçı olarak biliyorum, harf hatası da olsa başka bir isim ortaya çıktığından düzeltilmesinin uygun olacağını düşünüyorum saygılar.

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör